Newsletter

Budowa CPK nada nowy kształt przestrzeni powietrznej w Polsce

04.09.2019, 14:52aktualizacja: 04.09.2019, 14:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Tempo wzrostu polskiego rynku lotniczego jest trzykrotnie wyższe niż w Niemczech, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii. W 2025 roku główny ruch powietrzny w Europie obejmie także Polskę. To ogromna szansa dla rozwoju Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej” - mówił na Forum Ekonomicznym Janusz Janiszewski, prezes tej agencji.

Janiszewski wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym nowej strategii dla lotnictwa cywilnego, która powstaje w oparciu o plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i rozbudowy dotychczas istniejących lotnisk regionalnych.

Na panelu prezes Janiszewski poinformował o podpisaniu umowy z Centralnym Portem Komunikacyjnym. „Tworzymy biznes plan dla tego projektu. Dzięki temu będziemy wiedzieć ile mają kosztować nas inwestycje z nim związane. Prace musimy rozpocząć już teraz. W 2020 roku zrobimy pierwsze symulacje nowej struktury, kształtu przestrzeni powietrznej” - mówił prezes Janiszewski.

Podkreślił, że eksperci PAŻP będą musieli całkowicie zmienić funkcjonowanie przestrzeni powietrznej w Polsce. Pojawią się nowe sektory kontroli ruchu lotniczego, trasy dolotowe, odlotowe, procedury podejścia. „Jednym słowem na nowo musimy nakreślić szlaki komunikacyjne na polskim niebie” - podsumował prezes Janiszewski.

„Ta umowa to element strategii na kolejne 20-30 lat. Zawieramy podobne porozumienia z kolejnymi podmiotami, które pomogą rozwinąć CPK. Umowa z PAŻP była konieczna. To krok, który pozwoli nam racjonalnie myśleć o dobrej optymalizacji tego lotniska, procesów, które będą na nim przebiegać” – skomentował porozumienie zawarte z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej Piotr Malepszak, p.o. prezesa Zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Na panelu padło również pytanie o to, czy polskie niebo nie robi się coraz bardziej zatłoczone, czy nie tworzą się podniebne korki powodujące opóźnienia w startach i lądowaniach samolotów. „Zeszły rok to średnio 1,83 minut opóźnienia na jeden lot w Europie. W Polsce przy 10 proc. wzroście ruchu lotniczego mieliśmy zaledwie 0,25 minuty (15 sek.) opóźnienia. Ten rok jest jeszcze lepszy, bo mimo wzrostu natężenia o niecałe 5 proc. to średnie opóźnienie za pierwsze 7 miesięcy wynosi 0,18 minuty. Dlatego zostaliśmy poproszeni przez Eurocontrol o przejęcie części europejskiego ruchu lotniczego” - mówił prezes Janiszewski.

IATA wskazuje, że za pięć lat, w 2025 roku główny ruch powietrzny w Europie obejmie także właśnie przestrzeń powietrzną nad Polską. „Już dzisiaj musimy tworzyć strategię, biznes plan, które pozwolą na obsługę wzrastającego ruchu lotniczego. W latach 2020-24 zatrudnimy i wyszkolimy około 130 nowych kontrolerów ruchu lotniczego. To się przyda, bo wzrost ruchu wyniesie 15 procent” - przekonywał prezes Janiszewski

Dlatego PAŻP stworzył biznes plan, który przedstawiliśmy liniom lotniczym oraz Komisji Europejskiej, którego budżet na te lata ma wynieść sześć miliardów złotych. To o 50 proc. więcej niż w poprzednim, podobnym okresie.

W oparciu o dokument Komisji Europejskiej „Nowa architektura przestrzeni powietrznej w Europie” Polska Agencja Żeglugi Powietrznej planuje stworzyć jedno z sześciu działających w Europie centrów przetwarzania danych lotniczych. Dzięki analizom wielkich ilości informacji jest szansa na optymalizację ruchu lotniczego nie tylko w Polsce, ale i na terenie całego kontynentu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.09.2019, 14:52
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii