Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MEN: Wojewódzkie Okrągłe Stoły Edukacyjne – Warszawa, Bydgoszcz i Bełchatów (komunikat)

04.09.2019, 18:38aktualizacja: 04.09.2019, 18:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MEN informuje:

Jutro, w czwartek 5 września br. w Warszawie, Bydgoszczy i Bełchatowie odbędą się wojewódzkie stoły edukacyjne z udziałem kierownictwa MEN. W Warszawie uczestniczyć będzie Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, w Bydgoszczy Sekretarz Stanu w MEN Iwona Michałek, a w Bełchatowie – Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć.

UWAGA MEDIA!

- Warszawa:

Udział mediów w całości wydarzenia. Rozpoczęcie obrad o godz. 13.00.

Godz. 12.45 – briefing prasowy przed rozpoczęciem obrad Mazowieckiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego z udziałem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego, wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery oraz mazowieckiego kuratora oświaty Aurelii Michałowskiej. Miejsce: Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Godz. 15.00 – konferencja prasowa z udziałem ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery oraz mazowieckiego kuratora oświaty Aurelii Michałowskiej.

- Bydgoszcz:

Udział mediów w całości wydarzenia. Rozpoczęcie obrad o godz. 10.00.

Godz. 9.30 – briefing prasowy przed rozpoczęciem obrad Kujawsko-Pomorskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego z udziałem wiceminister edukacji Iwony Michałek, wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty Marka Gralika. Miejsce: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

- Bełchatów:

Udział mediów w całości wydarzenia. Rozpoczęcie obrad o godz. 11:00.

Godz. 13.30 – briefing prasowy z udziałem wiceministra edukacji Macieja Kopcia, wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka oraz łódzkiego kuratora oświaty Grzegorza Wierzchowskiego. Miejsce: Hotel "Sport" (ul. 1 Maja 63, Bełchatów).

Szczegółowe informacje o zasadach udziału mediów w spotkaniu oraz briefingach prasowych pod numerami telefonu:

Warszawa – Ewa Filipowicz, Mazowiecki Urząd Wojewódzki, tel. 696652782.

Bydgoszcz – Adrian Mól, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, tel. 501006872.

Bełchatów – Elżbieta Węgrzynowska, Łódzki Urząd Wojewódzki, tel. 789443671.

# # #

Spotkania w Warszawie, Bydgoszczy i Bełchatowie są kolejnymi z cyklu debat o oświacie, zainaugurowanych w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Celem obrad jest wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty.

Organizatorami Wojewódzkich Stołów Edukacyjnych są wojewodowie i kuratorzy oświaty. To na ich zaproszenie w ciągu najbliższych dwóch tygodni o oświacie dyskutować będą przedstawiciele samorządów uczniowskich, rad rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz oświaty, przedstawicieli reprezentatywnych związków zawodowych, samorządów, a także pracodawców.

Wzorem wcześniejszych spotkań w ramach "Okrągłego stołu" uczestnicy debat w regionie będą rozmawiali o polskiej szkole w 5 blokach tematycznych: "Nauczyciel w systemie edukacji", "Jakość w systemie edukacji", "Nowoczesna szkoła", "Uczeń w systemie edukacji", "Rodzic w systemie edukacji". Do tej pory odbyły się 4 tury ogólnopolskiego "okrągłego stołu" w Warszawie.

Harmonogram Wojewódzkich Okrągłych Stołów Edukacyjnych:

- Białystok - 26 sierpnia

- Wrocław - 26 sierpnia

- Gdańsk - 26 sierpnia

- Katowice - 28 sierpnia

- Opole 28 sierpnia

- Gorzów Wielkopolski - 29 sierpnia

- Szczecin - 29 sierpnia

- Poznań - 4 września

- Kielce - 4 września

- Lublin - 4 września

- Olsztyn - 4 września

- Bydgoszcz - 5 września

- Bełchatów - 5 września

- Warszawa - 5 września

- Tarnów - 6 września (zmiana terminu)

- Rzeszów - 6 września

Dodatkowe informacje – ogólnopolski "Okrągły stół" edukacyjny

Budowanie nowoczesnej szkoły, która gwarantuje wysoką jakość nauczania, może odbywać się tylko we współpracy i dialogu osób oraz instytucji odpowiedzialnych za oświatę. Dlatego też do udziału w obradach zaprosiliśmy szerokie grono nauczycieli, w tym członków związków zawodowych, przedstawicieli organizacji rodziców i dzieci, organów prowadzących szkoły, naukowców, ekspertów oraz organizacji pozarządowych. Chcemy, aby założenia wypracowane podczas "Okrągłego stołu" stały się impulsem do kolejnych dobrych zmian w polskiej szkole, abyśmy mogli stwarzać naszym dzieciom jak najlepsze warunki do pogłębiania wiedzy oraz rozwijania swoich pasji.

W ramach ogólnopolskich obrad "Okrągłego stołu" pracuje 5 zespołów tematycznych w ramach tzw. podstolików. Dyskusja wokół tych zagadnień pozwala na wypracowanie rozwiązań dotyczących budowania nowoczesnej szkoły, która odpowiada wymogom drugiej, a za chwilę trzeciej dekady XXI wieku. Tematy podstolików to:

- "Nauczyciel w systemie edukacji"

Szkoła nie mogłaby istnieć bez nauczycieli. To zawód szczególnej odpowiedzialności i zaufania społecznego. Nauczyciele pełnią kluczową rolę w procesie edukacyjnym dzieci, dlatego potrzebna jest szeroka dyskusja na temat podnoszenia ich wynagrodzeń i budowania większego prestiżu zawodowego.

- "Jakość w systemie edukacji"

Wysoka jakość nauczania jest jednym z priorytetów polityki edukacyjnej państwa. Jej wdrażanie nie może odbywać się bez udziału wszystkich podmiotów zaangażowanych w system oświaty. Tylko efektywna współpraca rządu, samorządu oraz partnerów społecznych umożliwi dokonanie zmian jakościowych w edukacji. Dlatego też tak ważne jest podjęcie szerokiej dyskusji w tym zakresie.

- "Nowoczesna szkoła"

Budowanie innowacyjnej szkoły to odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość XXI wieku. W procesie kształcenia musimy wyposażać uczniów w umiejętności i kompetencje, które pozwolą im na sprawne funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Stąd też temat związany z innowacyjną szkołą.

- "Uczeń w systemie edukacji"

Młody człowiek, który jest w centrum edukacji i dla którego jest zorganizowany cały system kształcenia. Tematyka podstolika obejmuje podstawy programowe i metody kształcenia. Elementem dyskusji jest kwestia budowania właściwych postaw wśród uczniów przez treści wychowawcze, sport czy kulturę. Tematem jest również funkcjonowanie samorządu uczniowskiego i współdziałanie z organizacjami pozarządowymi.

- "Rodzic w systemie edukacji"

Rodzice, uczniowie i nauczyciele wspólnie tworzą środowisko szkolne działające na rzecz stałego budowania, a także doskonalenia warunków kształcenia i wychowania. W ramach zmian w ustawie Prawo oświatowe zwiększyliśmy wpływ rodziców na funkcjonowanie szkoły. Możliwość powoływania rad rodziców i ich zaangażowanie w szkole to kluczowy element wpisujący się w życie szkoły.

W 2019 r. zrealizowane zostały cztery posiedzenia "okrągłych stołów":

- 26 kwietnia – I tura obrad (miejsce – Warszawa, Stadion Narodowy)

- 30 kwietnia – II tura obrad (miejsce – Warszawa, APS)

- 10 maja – III tura obrad (miejsce – Warszawa, UKSW)

- 17 czerwca – IV tura obrad (miejsce – Warszawa, KSAP)

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.09.2019, 18:38
Źródło informacji MEN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ