Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zdaniem prezesa Zarządu KGHM Polska Miedź SA Marcina Chludzińskiego, obecnie – przy rekordowo niskim bezrobociu, dynamicznym wzroście PKB oraz pobudzonych inwestycjach – przewidywania spowolnienia gospodarczego są bardziej domeną emocji niż realnych sygnałów z polskiej gospodarki.
Trzeba jednak pamiętać – przestrzegał szef miedziowego giganta – że „zmienność i turbulentność” są stałymi cechami w biznesie. Dlatego nowa strategia KGHM opiera się m.in. na założeniu, że „tylko zmienność jest niezmienna”.
„Nawet jeśli to spowolnienie nadchodzi, to można je wykorzystać z korzyścią dla firm. A polskie firmy mają w swoim DNA to, żeby w takich sytuacjach radzić sobie dziesięć razy lepiej niż inni” – podsumował Marcin Chludziński, oceniając, że miedziowa spółka, której rynek w 80 procentach jest ulokowany za granicą, nie ma taryfy ulgowej i musi utrzymywać oraz stale wzmacniać konkurencyjność.
Szef KGHM jako przykład wychodzenia z kryzysu podał inwestycję koncernu w chilijską kopalnię Sierra Gorda, gdzie po wielu latach trudności do zdecydowanej poprawy sytuacji doprowadził wydelegowany zespół polskich inżynierów. Zdaniem Marcina Chludzińskiego, pracownicy KGHM są szczególnie zainteresowani otoczeniem rynkowym oraz zaangażowani w dążenie do sukcesu firmy, ponieważ trafia do nich część zysku.
„Nie mamy wpływu na otoczenie makroekonomiczne, ale możemy najlepiej jak się tylko da wykorzystać nasze atuty, naszą dynamikę, brak zastałości w naszych strukturach gospodarczych, brak strachu przed wejściem w nowy obszar. Okres zmienności to dobry moment, żeby udowodnić, że mamy otwartą głowę, umiemy adaptować się do zmian i działać w niestandardowych warunkach” – przekonywał prezes Chludziński.
Przedsiębiorcy, którzy trafnie rozpoznają zagrożenia i odpowiednio przygotują się do nich, mogą postrzegać okres turbulencji gospodarczych jako szansę. „Kryzys spina nas do lepszego działania oraz budowania systemów i mechanizmów, które nas bronią przed potencjalnie głębszym kryzysem” – oceniła prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka, zachęcając przedsiębiorców do współpracy z sektorem bankowym, służącej wypracowaniu mechanizmów obronnych na wypadek spowolnienia.
Również prezes Marcin Chludziński podziela opinię, że spowolnienie gospodarcze w wielu obszarach daje szansę przyspieszenia, poprawy efektywności czy wyjścia poza utarte schematy i poszerzenia pola działania firm. „Adaptacyjność, elastyczność, efektywność, e-przemysł – czyli wykorzystywanie tego, co może przynieść mniejsze koszty i większą wydajność – to wszystko jest naszą szansą. Spowolnienie to dobry moment, żeby przycisnąć pedał gazu i jechać szybciej w tych obszarach” – podkreślał prezes KGHM Polska Miedź SA.
„Przez sytuację makroekonomiczną możemy rekonfigurować swoje podejście do handlu, do ekspansji zagranicznej, do tego, że firmy zmieniają swoje pozycje i pola aktywności” – mówił szef miedziowego giganta, przyznając, że symptomy potencjalnego spowolnienia gospodarczego powinny mobilizować do budowania mechanizmów chroniących przed kryzysem.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 05.09.2019, 16:37 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Citi Foundation Announces 2025 Global Innovation Challenge for Nonprofits Accelerating Youth Employability
50 community organizations to receive a collective $25 million in catalytic funding, building on over a decade of Citi Foundation investment in youth.- 04.02.2025, 15:51
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Dubai to Gather More Than 30 Heads of State and Government, Global Leaders at the World Governments Summit 2025
Delegations from 140 governments, global tech leaders gather in Dubai on February 11-13 to accelerate solutions for the world’s greatest challenges. Among notable guests - 30 heads of state and governments, the Managing Director of IMF, CEOs of Google, AstraZeneca, MasterCard, Dow Jones and more.- 04.02.2025, 15:48
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: APA-OTS
-
Image
Składane smartfony na fali wznoszącej – HUAWEI Mate X6 debiutuje w Polsce
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami ekspertów na podstawie raportu IDC [1], globalny rynek dostaw składanych smartfonów mógł wzrosnąć w 2024 roku nawet o 22%. Tym samym oczekiwany rozwój segmentu składaków byłby ponad 3 razy większy niż przewidywany łączny poziom wzrostu całego rynku smartfonów w ubiegłym roku, który ma wynieść 5,8%. Jednym z głównych napędów tego trendu jest firma Huawei, która w 2024 roku wprowadziła do sprzedaży m.in. innowacyjny, podwójnie składany smartfon HUAWEI Mate XT Ultimate Design. To nowatorskie podejście pozwoliło Huawei globalnie zwiększyć udział w rynku dostaw dużych, składanych smartfonów do 25% w okresie Q1-Q3 2024. W nowym roku firma kontunuuje ekspansję w tym segmencie i właśnie rozpoczęła w Polsce sprzedaż swojego najnowszego, składanego fotosmartfonu – HUAWEI Mate X6.- 04.02.2025, 15:10
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Huawei
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ