Newsletter

Eksperci: rozwój logistyki wymaga powołania krajowego operatora logistycznego

05.09.2019, 17:11aktualizacja: 05.09.2019, 17:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/M. Kmieciński (4)
PAP/M. Kmieciński (4)
Dalszy rozwój logistyki w Polsce wymaga powołania krajowego operatora logistycznego – uznali zgodnie uczestnicy środowej debaty, która odbyła się podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Ich zdaniem rolę taką mogłaby pełnić spółka PKP Cargo.

Prof. Andrzej Jezierski z Uniwersytetu Gdańskiego charakteryzując rynek logistyki w Polsce podkreślił, że jest to branża strategiczna dla gospodarki oraz rosnąca w bardzo szybkim tempie. Zwrócił przy tym uwagę na bariery utrudniające jej dalszy rozwój.

Jego zdaniem krajowy system logistyki „postrzegać można w tej chwili jako nie do końca skoordynowany i zintegrowany system wielu różnych elementów, który takiej integracji i koordynacji oraz właściwego zasilania informacyjnego wymaga”.

Według niego żeby to osiągnąć potrzebna jest nie tylko właściwa polityka transportowa, ale też właściwa polityka logistyczna. „Potrzebna jest krajowa strategia logistyczna, być może z podmiotem, który byłby między płaszczyzną rządową a biznesową” – powiedział prof. Jezierski.

W jego ocenie do pełnienia takiej roli predestynowany jest PKP Cargo. „Z wielu aspektów, chociażby infrastrukturalnych, zasobowych, relacyjnych. Wiele funkcji ten podmiot już realizuje. Takich, które wpisywałyby się w funkcję takiego krajowego operatora logistycznego” – tłumaczył ekspert.

Również prof. Mirosław Chaberek widziałby w tej roli spółkę PKP Cargo. Jego zdaniem ma ona opanowaną jedną z funkcji tej logistyki, czyli przewozy. „Tu nic nie trzeba dokładać, to po prostu jest” - zaznaczył.

Zdaniem Czesława Warsewicza, prezesa PKP Cargo, aby mówić o efektywnym powołaniu i funkcjonowaniu narodowego operatora logistycznego należałoby stworzyć krajową strategię logistyczną, która uspójni cały system logistyki składający się z wielu podsystemów.

„Żeby najefektywniej wykorzystać zasoby, którymi dysponujemy potrzeba właściwego koordynowania wszelkich elementów logistyki spinając je w jeden system. Natomiast te podsystemy mogą być najefektywniej wykorzystane jeżeli taki narodowy operator logistyczny mógłby oferować kompleksową, pełną usługę” – tłumaczył Warsewicz.

Prezes PKP Cargo zapewnił przy tym, że jego spółka chce ewoluować od przewoźnika kolejowego w kierunku partnera logistycznego. „W tym zakresie dzisiaj się udoskonalamy, zwiększamy elementy tego łańcucha wartości w całości procesów logistycznych” – mówił prezes PKP Cargo.

Zadeklarował przy tym, że jako przewoźnik, który stanowi trzon i kręgosłup przewozów kolejowych w kraju „możemy pretendować do roli narodowego operatora logistycznego, który w sposób najpełniejszy wykorzysta wszelkie podsystemy i będzie wspierał rozwój gospodarczy i możliwość zrealizowania Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 05.09.2019, 17:11
Źródło informacji Centrum Prasowe PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii