Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Wild, który uczestniczył w czwartkowym panelu poświęconym przyszłości logistyki w Polsce podkreślił, że podstawowym celem jaki musi sobie postawić rząd w tym zakresie jest integracja.
„Musimy sobie uświadomić, że polski system komunikacyjny nie powstał na potrzeby państwa polskiego tylko na potrzeby obsługi Cesarstwa Austro-Węgierskiego, państwa pruskiego i na frontowe potrzeby państwa rosyjskiego. To powoduje różną dostępność komunikacyjną poszczególnych stron naszego kraju” – zaznaczył Wild.
Jego zdaniem rolę integrującą ten system w Polsce spełni projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego wraz z infrastrukturą kolejową. Podkreślił przy tym, że w logistyce otworzy to nowe szanse rozwoju.
Według niego powstanie CPK, który będzie najlepiej skomunikowanym miejscem w Polsce i tej części Europy to „gigantyczna szansa dla podmiotów z branży logistycznej, które zechcą ją wykorzystać”.
Przedstawiciel resortu infrastruktury dodał, że logistyka służy obsłudze gospodarki. „Logistyka oczywiście wspiera gospodarkę, ale im silniejsza gospodarka tym bardziej potrzebuje bardziej racjonalnej i lepiej przemyślanej logistyki. Logistyka sama w sobie obsługuje gospodarkę, ale może to robić w sposób bardziej lub mniej skuteczny” – tłumaczył Wild.
O kluczowym znaczeniu logistyki dla całej gospodarki mówił też Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo. Przypomniał, że transport i magazynowanie generuje prawie 10 proc. PKB naszego kraju. Zwrócił jednak uwagę, że w krajach najbardziej rozwiniętych udział ten sięga od 15 do 20 proc. Jego zdaniem oznacza to, że w Polsce są w tym zakresie jeszcze duże możliwości i potrzeby wzrostu.
Odnosząc się do wyzwań stojących przed branżą przewozów kolejowych Warsewicz zaznaczył, że spółka musi odpowiadać na oczekiwania klientów. „My dzisiaj ewoluujemy w kierunku partnera logistycznego. Oczywiście jesteśmy przewoźnikiem specjalizującym się w przewozach kolejowych, ale naszą ambicją jest bycie partnerem logistycznym odpowiadającym za całość przewozu door to door. Chcemy być firmą świadczącą pełną usługę dla klienta” – wyjaśnił Warsewicz.
O barierach w rozwoju logistyki mówił z kolei prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski. „Tym czego najbardziej brakowało i nadal brakuje, ale jesteśmy w momencie przebudowy, to jest odpowiednia ilość dróg szybkiego ruchu i autostrad, odpowiednia sieć kolejowa, możliwość łatwości wejść przez granicę. To także kwestia rozbudowy struktury urzędowo-skarbowej” – wyliczał Sypniewski. Jego zdaniem barierami są też tak prozaiczne kwestie jak ilość mostów.
„Z punktu widzenia Poczty Polskiej, przez ostatnie lata widzimy istotne ograniczenia naszych możliwości przez brak przepraw mostowych na Wiśle. Stąd z dużą atencją podchodzimy do planów ich rozbudowy. Potrzebujemy kontynuowania tych inwestycji państwowych, potrzebujemy tego typu rozwoju” – mówił prezes Poczty Polskiej.
Sypniewski wskazał też na rosnącą konkurencję ze strony globalnych graczy. „W gronie 500 największych firm świata pięć to operatorzy pocztowi, którzy dzisiaj zamieniają się w operatorów logistycznych. Z tej grupy czterech działa w Polsce, a więc są naszą bezpośrednią konkurencją” – zauważył prezes Poczty Polskiej.
Zaznaczył jednak, że dla jego spółki istotne jest, „abyśmy dla państwa i dla obywatela byli nie tylko rondem, wokół którego przepływają towary, ale byśmy byli stacją przeładunkową towarów, które trafią nie tylko do polskich obywateli, ale za naszym pośrednictwem lub za pośrednictwem naszych partnerów zagranicznych do innych państw”.
Forum Ekonomiczne w Krynicy to największa tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród gości trzydniowego spotkania, zwanego często „polskim Davos”, tradycyjnie są przedstawiciele rządów i parlamentów z krajów regionu, szefowie wiodących spółek, eksperci, naukowcy, ludzie kultury oraz mediów z kilkudziesięciu krajów. Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.09.2019, 11:44 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Wyznaczając kierunek rozwoju: globalne etapy zrównoważonego rozwoju LiuGong w roku 2024 i kolejnych
- 02.01.2025, 14:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
-
Informacja Krajowej SKOK
Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa informuje, że nie była i nie jest podmiotem nabywającym wierzytelności kredytowe zbywane przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.- 31.12.2024, 14:25
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa
-
Image
Dahua Technology uzyskuje certyfikat ISO 37301 w zakresie systemu zarządzania zgodnością
- 30.12.2024, 14:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire