Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Polska w pełni popiera europejską perspektywę regionu Bałkanów Zachodnich i opowiada się za szybkim otwarciem negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszego spotkania z ministrem Europy i spraw zagranicznych Albanii Gentem Cakajem. – Liczymy, że takie decyzje podjęte zostaną już podczas październikowego posiedzenia Rady do spraw Ogólnych – dodał minister Czaputowicz.
Głównymi tematami polsko-albańskich rozmów były integracja europejska Bałkanów Zachodnich, dwustronne relacje gospodarcze oraz współpraca w ramach NATO. Minister Czaputowicz wyraził poparcie dla unijnej polityki rozszerzenia. Obie strony zgodziły się, że zacieśnienie stosunków między UE a Bałkanami Zachodnimi, a w perspektywie pełne członkostwo państw bałkańskich we Wspólnocie, są kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa, dobrobytu i stabilności całego kontynentu.
Minister Spraw Zagranicznych RP wyraził uznanie dla postępów w reformach przeprowadzanych przez władze albańskie, zwłaszcza w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Zachęcił także do podejmowania dalszych wysiłków na rzecz dostosowania się Albanii do standardów i acquis UE. Zwrócił przy tym uwagę, że działania te zostały też pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską, która w maju br. wydała rekomendację Radzie UE do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią. Decyzja w tym zakresie ma zapaść podczas październikowego posiedzenia Rady ds. Ogólnych. Podczas spotkania minister powtórzył deklarację polityczną o pozytywnym stanowisku Polski wobec otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną jesienią 2019 r.
Rozmowy dotyczyły również polskiej aktywności w regionie. Ministrowie odnieśli się w tym kontekście do tegorocznego Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. - Lipcowy Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu zaowocował podjęciem konkretnych działań, które przyczynią się do poprawy wzajemnych połączeń w regionie i przyśpieszą proces integracji europejskiej państw aspirujących do UE – podkreślił minister Czaputowicz. Zapewnił jednocześnie, że polskie wsparcie dla partnerów z Bałkanów Zachodnich ma długoterminowy i strategiczny charakter. Zwrócił przy tym uwagę na pomoc ekspercką, jakiej Polska udziela państwom aspirującym o członkostwo w UE. Poza realizowanymi z sukcesem projektami bliźniaczymi (twinningowymi), jedną z form takiego wsparcia jest Konferencja Tirańska, której drugą edycję uroczyście zainaugurowali w Warszawie obaj ministrowie. Celem tego przedsięwzięcia jest dzielenie się polskimi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego i transformacji ustrojowej, co wpłynie pozytywnie na implementację unijnego prawa w Albanii. W tegorocznej edycji Konferencji, która zrealizowana została we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, wzięło udział ponad 30 ekspertów z obu krajów.
Podczas rozmów plenarnych poruszona została też kwestia perspektyw zacieśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy naszymi państwami. Obserwowany w Polsce i Albanii wzrost gospodarczy oraz dobre prognozy rozwoju na kolejne lata otwierają nowe możliwości zwiększania wymiany handlowej. Ważnym tematem rozmów była również współpraca w dziedzinie turystyki, w tym w zakresie poprawy bezpieczeństwa polskich turystów. Albania jest jednym z najbardziej perspektywicznych rynków turystycznych w Europie.
Minister Czaputowicz podziękował ministrowi Cakajowi za współpracę w ramach NATO. Albańscy żołnierze na Łotwie biorą aktywny udział we wzmacnianiu potencjału obronnego wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. ¬– Polska docenia zaangażowanie Albanii, która wysłała swoich żołnierzy do natowskiej grupy bojowej na Łotwie. Zrozumienie potrzeb sojuszniczych buduje wzajemne zaufanie i dowodzi siły NATO – podkreślił minister.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.09.2019, 18:08 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |