Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MŚ informuje:
Minister Henryk Kowalczyk uczestniczył dziś w Pułtusku w uroczystej inauguracji spotkań z Kołami Gospodyń Wiejskich (KGW) pn. "Programy rządowe na rzecz polskiej wsi". Podczas wydarzenia zaprezentował wsparcie resortu środowiska dla mieszkańców terenów wiejskich.
Doceniając wkład polskiej wsi w gospodarkę oraz rozwój Polski resort środowiska przygotował kompleksową ofertę wsparcia skierowaną bezpośrednio do mieszkańców obszarów wiejskich. Minister Kowalczyk przedstawił szczegóły programów m.in. AgroEnergia, Czyste Powietrze, Mój Prąd, wapnowania gleb oraz usuwania folii rolniczej.
"W ostatnim czasie uruchomiliśmy m.in. programy finansowe ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z zakresu wapnowania gleb, usuwania wyrobów zawierających azbest, folii rolniczych, a także innych odpadów z działalności rolniczej" – powiedział minister Henryk Kowalczyk.
"Przygotowaliśmy także program priorytetowy AgroEnergia skierowany do rolników indywidualnych, którzy chcą zainwestować m.in. w odnawialne źródła energii, a tym samym zmniejszyć oddziaływanie prowadzonej działalności na środowisko" – dodał minister.
Minister Kowalczyk zachęcił wszystkich rolników do skorzystania z szerokiej oferty wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będzie to z korzyścią dla środowiska, ale przede wszystkim dla mieszkańców terenów wiejskich oraz małych miasteczek.
"Przekazujemy realne środki, które sprawią, że polska wieś nie tylko będzie szybciej modernizowana, ale przede wszystkim te inwestycje gwarantują oszczędności dla domowego budżetu" – powiedział minister środowiska.
Jednocześnie w trakcie spotkania minister Kowalczyk wskazywał na niezwykle ważną rolę wsi w kształtowaniu tożsamości Polski. Koła Gospodyń Wiejskich stanowią opokę polskiej tradycji, obyczajów i wartości, a także wspaniały przykład lokalnych aktywności społecznych. To właśnie dzięki nim nie zaginęły przez lata zwyczaje i charakter polskiej wsi.
W ramach spotkania z lokalnymi Kołami Gospodyń Wiejskich swoją ofertę wsparcia prezentowały również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Gospodynie mogły również spróbować naturalnych produktów ze stoiska "Dobre z Lasu" przygotowanego przez Lasy Państwowe, a także dowiedzieć się nt. ubiegania się o środki na prowadzenie KGW oraz rejestracji i sprzedaży produktów regionalnych. Całość wydarzenia uświetnił występ lokalnego zespołu ludowego.
Należy też podkreślić, że dzięki staraniom obecnego rządu Koła Gospodyń Wiejskich zyskały od listopada 2018 roku osobowość prawną na równi z innymi organizacjami społecznymi.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ skib/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.09.2019, 19:25 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |