Pobierz materiał i Publikuj za darmo
SEAT zaskoczył we wtorek uczestników targów samochodowych we Frankfurcie, prezentując swoją nowość: sportową wersję modelu Tarraco oznaczoną symbolem FR. Do dynamicznego SUV-a hiszpańskiej marki wprowadzono również po raz pierwszy hybrydową technologię typu plug-in - tak powstał SEAT Tarraco FR PHEV.
Przyciągający uwagę fanów motoryzacji Tarraco zyskał nie tylko nowy napęd, ale również zwiększoną wydajność - układ napędowy auta składa się bowiem z 1,4-litrowego silnika benzynowego TSI o mocy aż 150 KM oraz silnika elektrycznego o mocy 116 KM.
Elektryczny zasięg hybrydy wynosi 50 km, a oficjalny cykl testów WLTP wykazał, że emisja CO2 utrzyma się na poziomie poniżej 50 g/km. Seryjna produkcja Tarraco FR oraz jego elektrycznej odmiany PHEV rozpocznie się w połowie 2020 roku.
„Nowy hybrydowy Taraco plug-in to efekt naszej strategii zrównoważonej mobilności przy jednoczesnym zachowaniu dynamizmu i radości z jazdy. To esencja marki SEAT” - powiedział Axel Andorff, wiceprezes SEAT-a ds. badań i rozwoju.
Marka CUPRA z kolei przykuła uwagę ekspertów na salonie we Frankfurcie koncepcyjnym modelem Tavascan, który łączy w sobie najnowsze technologie, sylwetkę czterodrzwiowego crossovera, praktyczność SUV-a i elegancję sportowego coupé. Będzie to pierwszy w pełni elektryczny i bezemisyjny model marki.
Auto napędzane będzie przez dwa silniki elektryczne o łącznej mocy 306 KM. CUPRA Tavascan, stworzona na platformie MEB Grupy Volkswagen, zostanie wyposażona w akumulator o pojemności 77 kWh pozwalający na uzyskanie zasięgu do 450 km.
„Nowy pojazd przedstawia wizję przyszłości marki CUPRA” - poinformował producent w komunikacie. Elektryczny model ma zapewniać połączenie wydajności, dynamiki i właściwości jezdnych, do jakich przyzwyczajeni są użytkownicy tej marki. Samochód został zaprojektowany z myślą o potrzebach rynku w pełni elektrycznych coupé SUV, którego przewidywany wzrost osiągnie 15% rocznie.
„Zaprezentowany model Tavascan pokazuje ogromny potencjał marki. Jego dynamiczne nadwozie, wyrafinowane wnętrze i zaawansowany technologicznie napęd to kamienie milowe na drodze pokonanej przez CUPRA” - powiedział Wayne Griffiths, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu CUPRA.
CUPRA zapowiada, że będzie dbała o sportowego ducha i wyścigowe tradycje, startując w serii TCR. Nowym ambasadorem marki został szwedzki kierowca wyścigowy - Mattias Ekström, który stanie się oficjalnym kierowcą pierwszego całkowicie elektrycznego samochodu wyścigowego - CUPRA e-Racer. „Sport motorowy jest rdzeniem DNA CUPRA. Chcemy nadal być liderem w tej dziedzinie” - dodał Wayne Griffiths.
Zelektryfikowane modele SEAT Tarraco i CUPRA Tavascan to kolejne już wersje elektryczne zaprezentowane przez markę SEAT. Wcześniej w 2019 roku SEAT pokazał dwa w pełni elektryczne modele - Mii electric i el-Born, które również można zobaczyć na stoisku marki we Frankfurcie. Oznacza to, że SEAT i CUPRA ogłosiły już cztery elektryczne modele z sześciu, które zamierzają wprowadzić na rynek do 2021 roku.
Podczas IAA we Frankfurcie SEAT ogłosił, że już w połowie września rozpocznie się przedsprzedaż zapowiadanego Mii electric. W polskich salonach samochód pojawi się w drugiej połowie 2020 roku. Producent podał, że w Niemczech pierwszym modelem elektrycznym marki będzie można jeździć już od 145 euro miesięcznie bez wcześniejszej zaliczki w leasingu na 36 miesięcy lub za 16300 euro (przy uwzględnieniu dotacji).
Równolegle SEAT wprowadzi na rynek inteligentną ładowarkę przeznaczoną dla samochodów elektrycznych - Wallbox. Zakupu urządzenia będzie można dokonać wraz z pojazdem. Korzystanie z Wallbox pozwoli zoptymalizować czas ładowania samochodu i zarządzać wszystkimi informacjami na telefonie komórkowym lub za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej.
Przy okazji salonu samochodowego we Frankfurcie SEAT ogłosił również rekordowe wyniki sprzedaży. W 2018 roku marka sprzedała na całym świecie 517 600 pojazdów, co stanowi najwyższy wynik w ciągu 68 lat jej istnienia. Co ważne dla producenta, SEAT wciąż dynamicznie rośnie w siłę i zdobywa nowych klientów. Tylko od stycznia do sierpnia 2019 roku liczba sprzedanych samochodów marki osiągnęła liczbę 411600 sztuk, co oznacza wzrost o kolejne 7,2% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Wzrost sprzedaży odnotowano również w Polsce, gdzie w czerwcu br. zarejestrowanych zostało o 6,1% więcej aut niż przed rokiem, przekraczając liczbę 1000 egzemplarzy.
W polskich wynikach szczególną uwagę zwraca wzrost popularności modelu Arona, kompaktowego SUV-a, który w pierwszym półroczu 2019 roku odnotował wzrost sprzedaży o 56,8% względem pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku. Także model Ateca notuje wzrost popularności - w pierwszym półroczu 2019 roku zarejestrowanych zostało o 30% więcej sztuk tego modelu niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Istotny udział w tym sukcesie miały atrakcyjne produkty finansowe - co trzeci samochód marki został sfinansowany w ramach oferty SEAT Financial Services.
CUPRA, która jest wciąż młodą marką, również bije rekordy sprzedaży - od stycznia do sierpnia 2019 roku sprzedała 17100 aut, czyli aż o 71% więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. W tym roku rozpoczęła się również budowa nowej siedziby głównej, tuż obok siedziby SEAT-a w Martorell niedaleko Barcelony. Powiązania marki z tym miastem są silne - w sierpniu tego roku CUPRA została wyłącznym oficjalnym partnerem motoryzacyjnym oraz ds. mobilności klubu FC Barcelona.
CUPRA pochwaliła się również, że model Formentor, zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznych targach motoryzacyjnych w Genewie, zdobył pierwsze miejsce w kategorii pojazdów koncepcyjnych w konkursie Automotive Brand Contest 2019. Jest to prestiżowa nagroda przyznawana przez niemiecką radę wzornictwa doceniająca najważniejsze osiągnięcia designerskie na świecie w branży motoryzacyjnej. To już druga z rzędu nagroda designerska dla marki CUPRA. W 2018 roku model e-Racer, pierwszy całkowicie elektryczny samochód wyścigowy, zdobył to samo wyróżnienie.
Formentor to auto koncepcyjne z wydajnym napędem hybrydowym typu plug-in o mocy 245 KM. Początek produkcji i sprzedaży jest planowany na 2020 rok.
SEAT, będący częścią Grupy Volkswagen, to międzynarodowy koncern z siedzibą w Hiszpanii - w Martorell koło Barcelony, eksportujący około 80% swojej produkcji do ponad 75 krajów. SEAT zatrudnia ponad 15 tys. pracowników w trzech zakładach produkcyjnych w Barcelonie, gdzie powstają między innymi popularne modele: Ibiza, Leon i Arona. Ponadto firma produkuje model Ateca w Czechach, model Alhambra w Portugalii, model Tarraco w Niemczech oraz model Mii na Słowacji.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 10.09.2019, 18:32 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Agata Dziwisz-Moshe, kancelaria Kochański & Partners: podwójne opodatkowanie banków nie jest ani logiczne, ani zgodne z prawem PAP
„Tam, gdzie mamy do czynienia z uznaniem, że w wyniku stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego nie ma przychodu, a mimo to bank musi zapłacić od niego podatek, jest sytuacją, która nie powinna mieć miejsca. Na gruncie przepisów prawa podatkowego taka konkluzja jest pewnego rodzaju wynaturzeniem” - ocenia Agata Dziwisz-Moshe, adwokat, partner w kancelarii Kochański & Partners, szef praktyki prawa podatkowego.- 20.01.2025, 14:00
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Rimini Street uhonorowana nagrodami przez klientów i środowisko branżowe w kategoriach „Preferowany dostawca”, „Obsługa” oraz „Przywództwo”
Firma niezmiennie świadczy wiodące w branży wsparcie zewnętrzne w zakresie oprogramowania oraz dostarcza innowacyjne rozwiązania na rynku, koncentrując się na ułatwianiu sukcesu klientów w wymiarze strategicznym, operacyjnym i finansowym.- 20.01.2025, 12:03
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Prezes zarządu Związku Banków Polskich: obserwujemy rekordową dynamikę liczby zawieranych ugód frankowych PAP
„Kierunek ugodowy jest przez nas absolutnie preferowany, o czym mówią też wszystkie organy i instytucje bezpieczeństwa czy nadzoru finansowego, ale również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Toczą się prace w Ministerstwie Sprawiedliwości w zakresie dodatkowego uatrakcyjnienia tych ugód, by to one, a nie procesy sądowe, stały się podstawowym źródłem rozwiązania problemu” - mówi dr Tadeusz Białek, prezes zarządu Związku Banków Polskich.- 20.01.2025, 10:33
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom