Newsletter

MSZ: Udział wiceministra Marcina Przydacza w seminarium na temat zaangażowania sektora prywatnego we współpracę rozwojową (komunikat)

11.09.2019, 23:30aktualizacja: 11.09.2019, 23:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Dla osiągnięcia ambitnych celów Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju konieczne jest zaangażowanie sektora prywatnego" – podkreślił podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz, otwierając w Warszawie seminarium na temat zaangażowania sektora prywatnego we współpracę rozwojową.

"Chcemy wspólnie zastanowić się, w jaki sposób polskie firmy mogą przyczynić się do rozwiązania globalnych wyzwań, a jednocześnie osiągnąć zysk" – dodał wiceminister.

Seminarium pt. "Private sector engagement in development cooperation" było pierwszą w Polsce debatą poświęconą tematyce zaangażowania sektora prywatnego we współpracę rozwojową. Współorganizatorami wydarzenia były Departament Współpracy Rozwojowej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

W trakcie swojego wystąpienia wiceminister Przydacz zaznaczył, że Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju wzywa wszystkie przedsiębiorstwa, od mikroprzedsiębiorstw po międzynarodowe korporacje, do zapewnienia nowych źródeł inwestycji, tworzenia miejsc pracy i pobudzania wzrostu gospodarczego poprzez innowacje. Podkreślił jednocześnie rolę państw i organów publicznych w niesieniu pomocy rozwojowej. "Rządy i instytucje publiczne zwiększają wkład sektora prywatnego, pomagają w zarządzaniu ryzykiem i zapewniają wgląd w sytuację w krajach rozwijających się" – powiedział wiceminister. "Staramy się ułatwiać dyskusje między sektorem publicznym i prywatnym oraz zachęcamy firmy do szukania nowych możliwości biznesowych" – dodał.

W trakcie seminarium dyskutowano o globalnych trendach w obszarze zaangażowania sektora prywatnego w realizację Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz o sposobach angażowania się firm w rozwiązywanie wyzwań rozwojowych i wsparciu, jakie może im zaoferować administracja publiczna. Przedstawiciele organizacji międzynarodowych i państw-donatorów podzielili się z kolei swoimi doświadczeniami w obszarze budowania narzędzi na rzecz zaangażowania biznesu.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele polskiego biznesu, eksperci z organizacji międzynarodowych (OECD, UNDP, UNICEF, UE) i administracji rządowej (Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii).

Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju (The Sustainable Development Goals) została przyjęta przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ Rezolucją Zgromadzenia Ogólnego 25 września 2015 roku w Nowym Jorku. Jest to program działań zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym. Zgodnie z dokumentem współczesny wysiłek modernizacyjny powinien koncentrować się na wyeliminowaniu ubóstwa we wszystkich jego przejawach, przy równoczesnej realizacji szeregu celów gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Agenda 2030 nawiązuje i w znacznej mierze opiera się na Milenijnych Celach Rozwoju realizowanych w latach 2000-2015. Obok priorytetów takich jak zdrowie, edukacja oraz żywienie i bezpieczeństwo żywnościowe, dokument wskazuje także szereg celów gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Sugeruje również przekształcanie gospodarek w taki sposób, aby stworzyć podstawy do długotrwałego, zrównoważonego wzrostu, sprzyjającego tworzeniu nowych miejsc pracy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.09.2019, 23:30
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ