Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MRiRW informuje:
Sekretarz stanu w MRiRW Szymon Giżyński, spotkał się 11 września br. z wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tran Thanh Nam i towarzyszącą mu delegacją z wietnamskiego resortu rolnictwa oraz Ambasadorem Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce. Podczas spotkania wiceministrowi Szymonowi Giżyńskiemu, towarzyszyli przedstawiciele Kierownictwa Głównego Inspektoratu Weterynarii, Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Rozmowy skoncentrowane były na omówieniu możliwości rozwoju i umacniania relacji dwustronnych w dziedzinie rolnictwa. Sekretarz stanu wyraził nadzieję na intensyfikację wzajemnie korzystnej współpracy handlowej produktami rolno-spożywczymi. Polska delegacja zaprezentowała postulaty odnośnie eliminacji barier w dostępie do rynku wietnamskiego dla produktów rolno-spożywczych z Polski, w tym, przede wszystkim, uznanie przez Wietnam regionalizacji w odniesieniu do ASF oraz uzyskanie dostępu do rynku wietnamskiego dla: produktów wieprzowych poddanych obróbce termicznej, mięsa wołowego, świeżych owoców borówki wysokiej. Poruszone zostały także kwestie dotyczące eksportu z Polski mięsa drobiowego, produktów rybołówstwa oraz mięsa zwierząt dzikich.
Strona wietnamska z uznaniem odniosła się do polskich osiągnięć w zakresie produkcji i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz wyraziła zainteresowanie wymianą doświadczeń w tym zakresie. Wskazała także na konieczność podejmowania działań na rzecz zwiększania wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. W odpowiedzi strona polska przedstawiła ofertę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który aktywnie wspiera kontakty polskich i wietnamskich przedsiębiorców. W 2019 r. KOWR zorganizował 2 misje gospodarcze dla polskich firm do Wietnamu, połączone z wystąpieniami na targach rolno-spożywczych.
Podsumowując spotkanie, obaj wiceministrowie wyrazili nadzieję na dalsze zacieśnianie relacji i podejmowanie wspólnych inicjatyw, które zaowocują wymiernymi korzyściami dla rozwoju sektora rolnego w Polsce i w Wietnamie.
Wietnam jest najważniejszym rynkiem docelowym dla polskich produktów rolno-spożywczych w Azji Południowo-Wschodniej. 53 proc. ogólnej wartości wysyłanych z Polski do Wietnamu to artykuły rolno-spożywcze. W 2018 r. zanotowano wzrost polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych do Wietnamu o 26 proc. do poziomu 151 mln EUR wobec 120 mln EUR w 2017 r. Główne produkty eksportowane z Polski to: filety rybne, mięso drobiowe, mąki, grysiki i granulki z mięsa i podrobów, ryb, mięso wieprzowe , mleko i śmietana zagęszczone.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ skib/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.09.2019, 18:07 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |