Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Mamy podobne spojrzenie na kształt przyszłej współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Podkreślamy potrzebę utrzymania solidarności i wypracowywania wspólnego stanowiska w obszarze najważniejszych zagadnień z agendy Unii Europejskiej" – mówił minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu ze swoim słowackim odpowiednikiem Miroslavem Lajčákiem.
Ministrowie dyskutowali na temat relacji dwustronnych. "Solidnym fundamentem naszych relacji jest współpraca gospodarcza, w szczególności wymiana handlowa, która osiągnęła wartość 10 mld euro rocznie" – zaznaczył minister Czaputowicz. Wyraził również zadowolenie z dynamicznie rozwijającej się współpracy samorządowej, wskazując, że polskie i słowackie regiony podpisały dotychczas 9 umów o partnerstwie, a niemal 300 polskich miast i gmin współpracuje z 200 słowackimi samorządami.
W trakcie spotkania omówiono także kwestię współpracy Polski i Słowacji w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której pracom Słowacja przewodniczy w bieżącym roku. Minister Czaputowicz zwrócił przy tej okazji uwagę na sytuację bezpieczeństwa w przestrzeni OBWE, a także na fakt kwestionowania podstawowych zasad Aktu końcowego z Helsinek, w szczególności zasady integralności terytorialnej i suwerenności, powstrzymania się od groźby lub użycia siły czy pokojowego rozstrzygania sporów. Minister podkreślił także pełne poparcie Polski dla działań Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) i jego misji. "Uważamy wymiar ludzki za podstawowy element OBWE. Sprzeciwiamy się wszelkim próbom osłabienia jego znaczenia" – zaznaczył.
Tematem rozmów była także polityka wschodnia, w szczególności sytuacja na Ukrainie. Minister Lajčák przedstawił dotychczasowe oraz planowane działania Słowacji w ramach prezydencji OBWE na rzecz rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Wcześniej tego dnia ministrowie spraw zagranicznych Polski i Słowacji uczestniczyli w Spotkaniu Przeglądowym Wymiaru Ludzkiego OBWE – organizowanej corocznie w Warszawie największej europejskiej konferencji poświęconej problematyce praw człowieka i demokratyzacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ skib/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.09.2019, 22:57 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |