Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Aż 41 proc. dzieci w wieku szkolnym doświadczyło przemocy ze strony bliskiej osoby, a ponad milion wychowuje się w rodzinach dotkniętych problemem alkoholowym. Oznacza to, że w każdej klasie w Polsce jest skrzywdzone dziecko.
Wielu uczniów niesie na swoich barkach dramatyczne doświadczenia, takie jak skrajne zaniedbanie i odrzucenie, rozpad rodziny, choroba lub śmierć rodzica. Jak zrozumieć świat dziecka zranionego i jak pomóc mu w szkolnej codzienności? Te pytania podjęła debata „Szkoła wrażliwa”, zorganizowana przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na rolę nauczycieli i pedagogów w pracy z uczniami mierzącymi się z traumą i jej konsekwencjami. W rozmowie wzięli udział eksperci SOS i przedstawiciele środowiska szkolnego oraz ambasadorki stowarzyszenia: Anna Dereszowska i Natalia Kukulska.
„Dobrze rozumiem, z jakimi emocjami mierzy się dziecko, którego dotychczasowa rzeczywistość, poczucie bezpieczeństwa, przynależności burzą się jak domek z kart. Odbudowanie tego dziecięcego świata jest niezwykle trudne. Wiem jak ogromne znaczenie w tak dramatycznych dla dziecka sytuacjach ma zewnętrzne wsparcie i zrozumienie – ze strony najbliższych, ale także nauczycieli i wychowawców” – mówi Natalia Kukulska, ambasadorka SOS.
Podczas wydarzenia stowarzyszenie zaprezentowało przewodnik dla nauczycieli pt. „Szkoła wrażliwa na traumę. Jak wspierać dziecko z doświadczeniem traumy w procesie edukacji”, dostępny na www.mojesos.org. Broszura zawiera kluczowe zasady pracy nauczyciela z dzieckiem po doświadczeniach traumatycznych oraz informacje pomagające zrozumieć zachowania dzieci i odpowiedzieć na ich potrzeby.
„W procesie wychowania i edukacji zranionego dziecka trzeba pamiętać o kontekście, jego historii, przeżyciach. Te trudne doświadczenia znacząco wpływają na rozwój dziecka, a także zachowanie, które dla otoczenia może być niezrozumiałe i zaskakujące” - mówi Tomasz Saj, pedagog Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.
Do wspólnej pomocy można przyłączyć się przekazując darowiznę na rzecz podopiecznych stowarzyszenia na nr konta 07 1240 6247 1111 0000 4975 0683 lub na stronie www.dziecisos.org.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 20.09.2019, 14:21 |
Źródło informacji | Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ