Newsletter

EmpowerPL: przyszli specjaliści od IT mentorowani przez szefów największych firm technologicznych

26.09.2019, 14:52aktualizacja: 26.09.2019, 14:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EmpowerPL (1)
EmpowerPL (1)
Do programu EmpowerPL mogli aplikować polscy studenci uczący się na czołowych uczelniach w całej Europie, takich jak Oxford, Cambridge, Imperial College London czy Politechnika Warszawska. Wśród 100 mentees znaleźli się młodzi specjaliści od technologii, którzy stawiają sobie za cel zwiększenie innowacyjności i efektywności firm. Już teraz pracują jako programiści i rozwijają własne firmy technologiczne. Każdy z nich przez blisko rok znajdował się pod opieką mentora, którymi są wybitni przedsiębiorcy oraz prezesi czołowych firm.

Piotr Mieszalo, który studiuje inżynierię przemysłową i zarządzanie na Politechnice w Kopenhadze, chce zajmować się automatyzacją procesów w przedsiębiorstwach. „Moim sukcesem było zoptymalizowanie procesu montażowego w firmie tak, że liczba defektów spadła o 30 proc. Cieszę się, że ta firma wciąż korzysta z mojego rozwiązania” mówi przyszły inżynier.

W ramach programu mentoringowego Piotr spotkał się z Rafałem Krzyżaniakiem, Partnerem w Boston Consulting Group i szefem DigitalBCG w CEE. „Dzięki EmpowerPL zacząłem brać pod uwagę możliwość pracy w Polsce, chociaż wcześniej nad taką opcją nawet się nie zastanawiałem. Spotkania z mentorem uświadomiły mi, że Polska stała się atrakcyjnym miejsce do pracy i że jako absolwent zagranicznego uniwersytetu mogę być wartościową osobą np. dla firm polsko-skandynawskich” - mówi Piotr.

Emilian Łyga, student Szkoły Głównej Handlowej, rozwija pomysł wykorzystania autonomicznych robotów, które mogłyby pomóc w transportowaniu pacjentów w szpitalach. Jego projekt znalazł się m.in. w finale konkursu organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. W EmpowerPL jego mentorem został Szymon Boniecki, founder i prezes firmy technologicznej Monterail, którą prestiżowy Financial Times umieścił wśród tysiąca najszybciej rosnących firm w Europie. Emilian ma już na koncie własny startup technologiczny, więc z mentorem rozmawiali o perspektywie przedsiębiorców. „Miałem okazję spojrzeć na moje plany w perspektywie kilku przyszłych lat - czy zostać w Polce, czy skupić się na rozwoju międzynarodowym, czy też wykorzystać zdobyte umiejętności w rodzinnym biznesie, zwiększając skalę działalności i wnosić świeże spojrzenie” - mówi Emilian. Ogromną wartością była dla niego możliwość podzielenia się błędami, które sam popełnił we własnej firmie, bo w zbyt małym stopniu skupiał się na rozwijaniu zespołu. „Rozmawialiśmy też o kwestiach pozornie ogólnych - na co moje działania będą miały wpływ? Czy ja będę zadowolony z rezultatów? Czy będą zadowolone osoby, które ze mną współpracują? Muszę przyznać, że przed spotkaniem mojego mentora zbyt wiele o tym nie myślałem” - podsumowuje.

Przyciąganie specjalistów od technologii, którzy będą w stanie stymulować innowacyjność polskich firm, to jedno z wyzwań stojących przed polską gospodarką. Specjaliści od informatyki i nowoczesnych technologii należą do najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Szacuje się, że w Polsce brakuje nawet 50 tys. informatyków, przy czym pracodawcy najbardziej poszukują osób z doświadczeniem. Polscy informatycy, którzy od lat zajmują czołowe miejsca w międzynarodowych konkursach, do niedawna byli wyjątkowo chętni do wyjazdu i pracy za granicą. Teraz sytuacja nieco się zmieniła - badanie BCG „Decoding Digital Talent” pokazuje, że obecnie jesteśmy bliżej średniej Europejskiej co oznacza, że ok. 50-60 proc. tzw. cyfrowych talentów byłoby gotowych rozważyć wyjazd i pracę za granicą.

Wywiady, które eksperci BCG przeprowadzili z przyszłymi specjalistami od technologii uczestniczącymi w EmpowerPL pokazały, że z ich perspektywy najważniejsze są możliwości rozwoju, jakie jest im w stanie zapewnić pracodawca. „Tacy kandydaci chcą móc wyjeżdżać i pracować za granicą, liczą na dofinansowanie nauki oraz na wsparcie mentorskie ze strony przełożonych” - mówi Franek Hutten-Czapski, szef BCG GAMMA i BCG Platinion w Polsce. Wskazuje, że brak takich możliwości może być dla nich powodem do odrzucenia nawet najbardziej atrakcyjnej finansowo oferty pracy. Zwraca też uwagę, że - wbrew pozorom - młodzi dobrze zdają sobie sprawę z tego, że praca może wymagać od nich poświęceń i są gotowi zrezygnować z niektórych rzeczy, takich jak podróże lub działalność społeczna.

EmpowerPL jest programem mentoringowym stworzonym przez firmę doradztwa strategicznego Boston Consulting Group we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Organizacjami partnerskim programu są Poland 2.0 Summit oraz APGEF, organizacja zrzeszająca studentów i absolwentów najlepszych uczelni francuskich. Kolejna edycja EmpowerPL ruszy pod koniec października. Polscy studenci z całej Europy będą mogli aplikować do programu do 20 grudnia przez stronę www.empowerpl.com.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 26.09.2019, 14:52
Źródło informacji Program mentoringowy EmpowerPL
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ