Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Piotr Mieszalo, który studiuje inżynierię przemysłową i zarządzanie na Politechnice w Kopenhadze, chce zajmować się automatyzacją procesów w przedsiębiorstwach. „Moim sukcesem było zoptymalizowanie procesu montażowego w firmie tak, że liczba defektów spadła o 30 proc. Cieszę się, że ta firma wciąż korzysta z mojego rozwiązania” mówi przyszły inżynier.
W ramach programu mentoringowego Piotr spotkał się z Rafałem Krzyżaniakiem, Partnerem w Boston Consulting Group i szefem DigitalBCG w CEE. „Dzięki EmpowerPL zacząłem brać pod uwagę możliwość pracy w Polsce, chociaż wcześniej nad taką opcją nawet się nie zastanawiałem. Spotkania z mentorem uświadomiły mi, że Polska stała się atrakcyjnym miejsce do pracy i że jako absolwent zagranicznego uniwersytetu mogę być wartościową osobą np. dla firm polsko-skandynawskich” - mówi Piotr.
Emilian Łyga, student Szkoły Głównej Handlowej, rozwija pomysł wykorzystania autonomicznych robotów, które mogłyby pomóc w transportowaniu pacjentów w szpitalach. Jego projekt znalazł się m.in. w finale konkursu organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. W EmpowerPL jego mentorem został Szymon Boniecki, founder i prezes firmy technologicznej Monterail, którą prestiżowy Financial Times umieścił wśród tysiąca najszybciej rosnących firm w Europie. Emilian ma już na koncie własny startup technologiczny, więc z mentorem rozmawiali o perspektywie przedsiębiorców. „Miałem okazję spojrzeć na moje plany w perspektywie kilku przyszłych lat - czy zostać w Polce, czy skupić się na rozwoju międzynarodowym, czy też wykorzystać zdobyte umiejętności w rodzinnym biznesie, zwiększając skalę działalności i wnosić świeże spojrzenie” - mówi Emilian. Ogromną wartością była dla niego możliwość podzielenia się błędami, które sam popełnił we własnej firmie, bo w zbyt małym stopniu skupiał się na rozwijaniu zespołu. „Rozmawialiśmy też o kwestiach pozornie ogólnych - na co moje działania będą miały wpływ? Czy ja będę zadowolony z rezultatów? Czy będą zadowolone osoby, które ze mną współpracują? Muszę przyznać, że przed spotkaniem mojego mentora zbyt wiele o tym nie myślałem” - podsumowuje.
Przyciąganie specjalistów od technologii, którzy będą w stanie stymulować innowacyjność polskich firm, to jedno z wyzwań stojących przed polską gospodarką. Specjaliści od informatyki i nowoczesnych technologii należą do najbardziej poszukiwanych grup zawodowych. Szacuje się, że w Polsce brakuje nawet 50 tys. informatyków, przy czym pracodawcy najbardziej poszukują osób z doświadczeniem. Polscy informatycy, którzy od lat zajmują czołowe miejsca w międzynarodowych konkursach, do niedawna byli wyjątkowo chętni do wyjazdu i pracy za granicą. Teraz sytuacja nieco się zmieniła - badanie BCG „Decoding Digital Talent” pokazuje, że obecnie jesteśmy bliżej średniej Europejskiej co oznacza, że ok. 50-60 proc. tzw. cyfrowych talentów byłoby gotowych rozważyć wyjazd i pracę za granicą.
Wywiady, które eksperci BCG przeprowadzili z przyszłymi specjalistami od technologii uczestniczącymi w EmpowerPL pokazały, że z ich perspektywy najważniejsze są możliwości rozwoju, jakie jest im w stanie zapewnić pracodawca. „Tacy kandydaci chcą móc wyjeżdżać i pracować za granicą, liczą na dofinansowanie nauki oraz na wsparcie mentorskie ze strony przełożonych” - mówi Franek Hutten-Czapski, szef BCG GAMMA i BCG Platinion w Polsce. Wskazuje, że brak takich możliwości może być dla nich powodem do odrzucenia nawet najbardziej atrakcyjnej finansowo oferty pracy. Zwraca też uwagę, że - wbrew pozorom - młodzi dobrze zdają sobie sprawę z tego, że praca może wymagać od nich poświęceń i są gotowi zrezygnować z niektórych rzeczy, takich jak podróże lub działalność społeczna.
EmpowerPL jest programem mentoringowym stworzonym przez firmę doradztwa strategicznego Boston Consulting Group we współpracy z Federacją Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. Organizacjami partnerskim programu są Poland 2.0 Summit oraz APGEF, organizacja zrzeszająca studentów i absolwentów najlepszych uczelni francuskich. Kolejna edycja EmpowerPL ruszy pod koniec października. Polscy studenci z całej Europy będą mogli aplikować do programu do 20 grudnia przez stronę www.empowerpl.com.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 26.09.2019, 14:52 |
Źródło informacji | Program mentoringowy EmpowerPL |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu