Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Oświadczenie w sprawie wypuszczenia przez sąd na wolność osób podejrzanych o groźne przestępstwa (komunikat)

26.09.2019, 19:04aktualizacja: 26.09.2019, 19:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MS informuje:

W związku z podaną przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie informacją o decyzji tamtejszego Sądu Rejonowego, który z powodu zbyt późnego rozpatrzenia wniosku o tymczasowe aresztowanie spowodował wypuszczenie na wolność pięciu osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło czynności, mające na celu wyjaśnienie okoliczności tego bulwersującego zdarzenia.

Wypuszczenie przez sąd na wolność osób podejrzanych o wyłudzenie ze Skarbu Państwa 7 mln zł i pranie brudnych pieniędzy, rodzi poważne wątpliwości, co do organizacji pracy, która doprowadziła do tak niedopuszczalnej sytuacji.

Ministerstwo zwróciło się do Prezesa Sądu Okręgowego w Częstochowie o zbadanie tej sprawy. Niezwłocznie po uzyskaniu odpowiedzi zostanie podjęta decyzja o dalszych krokach w ramach sprawowania przez ministerstwo zewnętrznego nadzoru administracyjnego nad sądami.

Po uzyskaniu pełnych informacji o trybie podejmowania decyzji przy wyznaczeniu posiedzenia Sądu Rejonowego w Częstochowie, jak również przy wyznaczeniu sędziego referenta do rozpoznania wniosku o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanych, Minister Sprawiedliwości nie wyklucza wystąpienia do Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie - jak poinformowała - złoży zażalenie na decyzję Sądu Rejonowego w tym mieście, w efekcie której wolność odzyskało pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenie ze Skarbu Państwa 7 mln zł i pranie brudnych pieniędzy. W ocenie Prokuratury postępowanie sądu, który nie rozpatrzył w ciągu 24 godzin wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych i ich uwolnił, jest niedopuszczalne i urąga powadze wymiaru sprawiedliwości. Daje podejrzanym możliwość ucieczki i uniknięcia odpowiedzialności karnej.

24 września 2019 roku o godzinie 15.15 Prokuratura Okręgowa w Częstochowie złożyła w Sądzie Rejonowym w Częstochowie wnioski o tymczasowe areszty wobec pięciu podejrzanych m.in. o wyłudzenie 7 mln złotych z tytułu nienależnego podatku VAT, a więc o czyny zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Początek posiedzeń, na których miały zostać rozpatrzone wnioski prokuratury, Sąd Rejonowy w Częstochowie wyznaczył na następny dzień na godzinę 8. Przed zaplanowaną godziną rozprawy zawiadomił o jej przesunięciu. Ostatecznie pierwsze z pięciu zaplanowanych posiedzeń sąd rozpoczął o godzinie 14, a więc na godzinę i 15 minut przed upływem 24–godzinnego okresu, w którym – zgodnie z 248 par2 k.p.k. – możliwe było zatrzymanie podejrzanych. Było oczywiste, że wyznaczając tak późną godzinę rozprawy, sąd nie zdąży rozpatrzyć wniosków prokuratury o areszt w ciągu doby od ich złożenia.

Gdy minęła godzina 15.15, a tym samym upłynął 24-godzinny termin przekazania zatrzymanego do dyspozycji sądu, sąd przerwał rozprawę, uwalniając podejrzanych i decydując o umorzeniu postępowań w zakresie wniosków o tymczasowe aresztowanie. Podjął taką decyzję, pomimo że – niezależnie od upływu maksymalnego terminu zatrzymania podejrzanych – posiedzenia powinny być kontynuowane, a podejrzani powinni dalej odpowiadać przed sądem, choć już z wolnej stopy.

W ocenie prokuratury decyzja o umorzeniu postępowań jest niedopuszczalna, dlatego zostanie na nią złożone zażalenie. Jak zaznaczyła prokuratura, nierozpatrzenie wniosków o areszt w 24-godzinnym terminie wymaga wyjaśnień, co do sposobu organizacji pracy sądu przy rozpoznawaniu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ skib/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.09.2019, 19:04
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ