Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wiceminister Marcin Przydacz odbył 2 października br. konsultacje polityczne z sekretarzem stanu w MSZ Niemiec Andreasem Michaelisem oraz z Christiną Beinhoff, zastępcą doradcy kanclerz Niemiec do spraw zagranicznych.
Rozmowy w resorcie spraw zagranicznych skoncentrowane były głównie na kwestiach polityki wschodniej. Poruszono również tematy działań Polski i Niemiec w ramach niestałego członkostwa obu krajów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, aktywności na rzecz stabilizacji Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w kontekście presji migracyjnej oraz bieżących aspektów europejskiej polityki sąsiedztwa.
Dużo uwagi poświęcono perspektywom rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy, w szczególności w świetle wydarzeń ostatnich dni i oczekiwanego szczytu formatu normandzkiego. - Polska popiera pełną suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz wspiera wszystkie te wysiłki, podejmowane w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie, które zagwarantują zachowanie tych zasad - podkreślił wiceminister Przydacz. Poinformował przy tym o spodziewanych efektach niedawnej wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce, jak również o działaniach Polski na rzecz wsparcia reform na Ukrainie.
Rozmówcy omówili także sytuację w Rosji w kontekście ostatnich protestów obywatelskich oraz konieczności utrzymania dotychczasowego stanowiska UE wobec Rosji, w tym 5 zasad relacji UE-Rosja. - Polska aktywnie wspiera społeczeństwo obywatelskie w Rosji i zachęca stronę niemiecką do dalszej intensyfikacji działań w tym zakresie, również poprzez mobilizowanie instytucji europejskich. To ważna inwestycja w przyszłość - ocenił wiceminister, podkreślając jednocześnie, że obowiązują nadal uzgodnione parametry stanowiska UE wobec Federacji Rosyjskiej, w tym w zakresie polityki sankcyjnej.
Strona niemiecka wyraziła swoje zainteresowanie Inicjatywą Trójmorza, podkreślając jej znaczenie.
Podczas spotkania przedyskutowano również perspektywy działań na rzecz stabilizacji państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. - Nasza aktywność jest skoncentrowana na państwach będących źródłem migracji i krajach tranzytowych. Należy przeciwdziałać nie skutkom, a przyczynom migracji. Instrumenty polityki rozwojowej są do tego odpowiednim narzędziem - ocenił wiceminister Przydacz.
Podsekretarz stanu w polskim MSZ podkreślił również podczas rozmowy wartość współpracy Polski z Niemcami w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w ramach niestałego członkostwa obu państw.
Rozmowy w Urzędzie Kanclerskim dotyczyły przede wszystkim polityki w najbliższym sąsiedztwie wschodnim Unii Europejskiej. Obie strony wyraziły zdecydowane wsparcie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz uznały, że nie może być mowy o powrocie do polityki wobec Rosji na zasadzie "business as usual".
Rozmówcy zgodzili się co do zasadności kontynuowania polsko-niemieckiego dialogu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.10.2019, 23:24 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |