Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MIiR: "Prosto i kropka": chcemy pisać prosto w urzędach. Nowi sygnatariusze porozumienia na rzecz prostej komunikacji (komunikat)

03.10.2019, 19:03aktualizacja: 03.10.2019, 19:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Dzięki idei prostego języka propagujemy łatwą i zrozumiałą komunikację. W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju po raz drugi odbyło się Forum Prostego Języka, na którym przedstawiciele kolejnych urzędów zadeklarowali stosowanie zasad prostego języka w swoich instytucjach.

"Urzędnicy są m.in. po to, żeby tłumaczyć obywatelom, jakie są ich prawa i obowiązki. Jeśli zrobią to skomplikowanym językiem, to obywatele tracą szansę pełnego uczestnictwa w życiu publicznym" – podkreślał dyrektor generalny Robert Bartold podczas otwarcia konferencji.

Rok temu dziesięć pierwszych podmiotów zawarło porozumienie na rzecz prostej komunikacji w urzędach. Od tamtej pory urzędy współpracują ze sobą poprzez wymianę wiedzy, doświadczenia i kompetencji w zakresie prostego języka. W międzyczasie osiem kolejnych instytucji przyłączyło się do tej działalności. Dziś porozumienie podpisali przedstawiciele m.in. Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Narodowego Funduszu Zdrowia i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Oprócz uroczystego podpisania porozumienia, uczestnicy wzięli udział w prelekcjach na temat prostego języka. Prelegentami byli przedstawiciele m.in. Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz gospodarza i pomysłodawcy wydarzenia, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Odbyła się również dyskusja ekspertów z instytucji zaangażowanych w promowanie prostego języka na temat praktyki upraszczania komunikacji w urzędach.

"Zależy nam na kontynuowaniu wspólnej działalności. Jej efektem ma być satysfakcja obywateli, dla których pracujemy" – podkreślił dyrektor generalny Robert Bartold. Historia ruchu prostego języka w Polsce, znanego na świecie jako "plain language" ma dokładnie 10 lat. Zaczęła się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju w trudnym językowo obszarze Funduszy Europejskich. Prostym językiem zaczęły interesować się inne urzędy, ale też banki czy instytucje ubezpieczeniowe. Głównym celem tej inicjatywy jest upraszczanie komunikatów skierowanych do obywateli. 3 października 2018 roku pierwsi przedstawiciele ministerstw i innych instytucji podpisali deklarację na rzecz prostej komunikacji. Zobowiązali się w niej m.in. do tworzenia standardów językowych w swoich urzędach, wprowadzania rozwiązań zgodnych z ideą prostego języka i doskonalenia kompetencji pracowników w tym zakresie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ skib/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.10.2019, 19:03
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ