Newsletter

PGE Energia Ciepła zaprasza na koncert „Miasto Pamięci” w ramach projektu „Tablice Pamięci” do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

04.10.2019, 16:14aktualizacja: 04.10.2019, 16:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

"Miasto Pamięci"
"Miasto Pamięci"
5 października o godzinie 15:30 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się koncert „Miasto Pamięci” zorganizowany w hołdzie ofiarom cywilnym II Wojny Światowej. Na scenie wystąpią Bartas Szymoniak, Piotr Karpienia oraz zespół Luxtorpeda.

Koncert „Miasto Pamięci” to wydarzenie odbywające się w ramach projektu „Tablice Pamięci”, który jest realizowany przez PGE Energia Ciepła, spółkę należącą do Grupy PGE, we współpracy z IPN i pod patronatem wicepremiera, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Ideą projektu, przypadającego w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, jest wyeksponowanie i nadanie należnej czci miejscom pamięci (tablicom i pomnikom) opisującym dramatyczne wydarzenia czasów wojny, a także dotarcie z informacją historyczną do zagranicznych turystów. W tym celu 167 pomników z 450 ocalałych, dzieła warszawskiego rzeźbiarza Karola Tchorka, przeszło kwerendę historyczną, otrzymało nową tablicę z informacjami w języku polskim i angielskim, a także kod QR za pomocą którego można zlokalizować każdy punkt na mapie Warszawy, w którym znajduje się tablica z jej zdjęciem oraz informacją o danym miejscu pamięci.

„Zależało nam na upamiętnieniu ofiar ludności cywilnej Warszawy, bestialsko zamordowanej przez Niemców, jej heroizmu, jakim wykazała się w tych nieludzkich, wojennych czasach - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu PGE Energia Ciepła. - Szukając nazwy dla projektu odnieśliśmy się do pamięci, aby wydarzenia wojenne przetrwały wśród kolejnych pokoleń, stąd nazwa projektu Tablice Pamięci. Do współpracy przy koncercie zaprosiliśmy muzyków młodego pokolenia: Bartasa Szymoniaka, Piotra Karpienia oraz zespół Luxtorpeda. W ten sposób chcemy dotrzeć z ideą projektu do młodych ludzi, aby pamiętali o tych bohaterach, aby wiedzieli co upamiętniają te tablice na murach Warszawy. Ponieważ są to +Tablice+ naszej pamięci” – dodaje Wojciech Dąbrowski.

Koncertowi „Miasto Pamięci” towarzyszyć będzie widowisko muzyczne podczas którego kombatanci wydarzeń wojennych otrzymają medale Tablic Pamięci. Odznaczeni kombatanci to: Kazimiera Mika, która okupację i śmierć siostry przeżyła będąc 12-letnia dziewczyną; Wanda Rawska, będąca 13-letnim świadkiem wydarzeń wojennych oraz Janusz Maksymowicz, który miał 9 lat kiedy wybuchła II Wojna Światowa, a jako 13-letni harcerz brał czynny udział w konspiracji.

5 października podczas koncertu w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie premierę będzie mieć specjalnie utworzona aplikacja mobilna, dzięki której każdy znajdzie mapę Tablic, zdjęcia oraz szczegółowe informacje na temat zdarzeń każdej z lokalizacji. Aplikacja będzie wielojęzyczna.

Również od 5 października w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dostępna będzie dla odwiedzających dwujęzyczna wystawa plenerowa dotycząca zbrodni niemieckich na ludności Warszawy w latach II Wojny Światowej specjalnie przygotowana we współpracy z historykami pracującymi przy kwerendzie historycznej Tablic Tchorka.

Patronat medialny nad projektem „Tablice Pamięci” objęło Polskie Radio. Koncert realizowany będzie przez TVP3 i retransmitowany na antenie TVP3.

Projekt „Tablice Pamięci” jest realizowany w dwóch etapach. Pierwszy etap obejmuje montaż nowych tablic na warszawskich pomnikach pamięci. W drugim etapie tablice trafią do miejsc pamięci w innych miastach Polski, w których PGE Energia Ciepła posiada swoje oddziały i spółki zależne (m.in. w Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Zielonej Górze, Wrocławiu, Krakowie, Rybniku).

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 7,4 GWt mocy elektrycznej 4,2 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także  w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej w Rybniku.

KONTAKT:

Agnieszka Dietrich

Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła

tel. kom. +48 606 945 485

e-mail: biuroprasowe.pgeec@gkpge.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.10.2019, 16:14
Źródło informacji PGE Energia Ciepła
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ