Newsletter

MIiR: Lepsze prawo geodezyjne i kartograficzne – szybsze inwestycje (komunikat)

18.10.2019, 15:15aktualizacja: 18.10.2019, 15:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Inwestycje przyspieszą, a obywatele będą mogli bezpłatnie skorzystać z danych przestrzennych, na przykład zdjęć lotniczych, podstawowych danych dotyczących działek, za pośrednictwem Geoportalu. Takie będą efekty zmian w prawie geodezyjnym i kartograficznym, które w tym tygodniu przyjął rząd.

"Zmiany w ustawie mają trzy kierunki. Po pierwsze, skracamy proces inwestycyjny, bo mniej czasu zajmą formalności związane z pracami geodezyjnymi. Po drugie, starostwa powiatowe z urzędu zaktualizują dane w Ewidencji gruntów i budynków, dzięki czemu będą one bardziej aktualne. Po trzecie, otwieramy dane geodezyjne, między innymi zdjęcia lotnicze. Przedsiębiorcy będą mogli je wykorzystać na przykład do tworzenia innowacyjnych aplikacji" – mówi minister Jerzy Kwieciński.

"Proponujemy bezpłatne udostępnianie danych pochodzących z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego takich, jak ortofotomapy – popularnie zdjęcia lotnicze, dane numerycznego modelu terenu, dane topograficzne i inne. Chcemy też, aby bezpłatnie były dostępne podstawowe dane dotyczące działek ewidencyjnych" – mówi Waldemar Izdebski Główny Geodeta Kraju.

Mniej procedur dla geodetów. Szybsze inwestycje dla wszystkich

Ta grupa zmian dotyczy przede wszystkim prac, które wykonują geodeci. "Są one elementem każdego procesu inwestycyjnego – nieważne czy chodzi o budowę domu, drogi czy linii kolejowej" – wyjaśnia minister Kwieciński.

W projekcie ustawy znalazły się między innymi takie rozwiązania, jak:

- uproszczony, ryczałtowy, sposób pobierania opłat od geodetów, za potrzebne im do pracy dokumenty,

- możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili – trzeba będzie je zgłosić w ciągu 5 dni,

- mniej formalności na linii geodeta – starostwo powiatowe, co pozwoli geodetom szybciej uzyskać potrzebne dokumenty.

W efekcie czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z pracami geodezyjnymi skróci się o dwie trzecie – średnio z 60 do 18 dni. A to oznacza, że skróci się czas potrzebny na realizację każdej inwestycji.

Wiarygodne dane to podstawa

Starostwa powiatowe gromadzą w ewidencji gruntów i budynków kluczowe dane z punktu widzenia gospodarki. Aktualizując je urzędy muszą dopełnić wielu, w niektórych przypadkach zbędnych, formalności. To spowalnia proces aktualizacji ewidencji.

Projekt, który przyjął rząd, zakłada aktualizowanie informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków na podstawie materiałów znajdujących się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, czyli z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Dzięki temu dane w ewidencji będą bardziej aktualne.

Otwieramy dane o przestrzeni dla obywateli

Wiele danych przestrzennych było do tej pory dostępnych tylko na wniosek i za opłatą. Chodzi o:

- dane topograficzne,

- zdjęcia lotnicze,

- dane pomiarowe LIDAR,

- Numeryczny Model Terenu,

- podstawowe dane o działkach i budynkach.

Teraz będzie można je bezpłatnie pobrać ze strony GEOPORTAL.GOV.PL. Takie dane mogą być potrzebne przedsiębiorcom na przykład do tworzenia aplikacji na smartfony wykorzystujących informacje o przestrzeni albo do budowy przyłącza gazowego.

"Dane przestrzenne mają wiele zastosowań. Udostępniamy je po to, by mogli z nich skorzystać wszyscy. Liczymy, że w ten sposób odkryjemy kolejne pokłady innowacyjności naszych przedsiębiorców" – powiedział minister Kwieciński.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ skib/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.10.2019, 15:15
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ