Newsletter

Rok Beethovena 2020 w Wiedniu

21.11.2019, 11:30aktualizacja: 21.11.2019, 11:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. 1 © WienTourismus/Peter Rigaud
Fot. 1 © WienTourismus/Peter Rigaud
W 2020 r. Wiedeń hucznie obchodzić będzie 250 rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Wprawdzie ten muzyczny geniusz stąd nie pochodził, ale naddunajska metropolia była miejscem, w którym stworzył oraz prawykonał wiele swoich dzieł.

Dziś, podobnie jak 250 lat temu, Wiedeń nadal nadaje ton w dziedzinie muzyki klasycznej. W roku jubileuszowym zaplanowano bogaty program muzyczny i szereg interesujących wydarzeń towarzyszących. Utwierdzają one w przekonaniu, że Wiedeń to światowa stolica muzyki i wielka scena.

Beethoven wiedeńczykiem?

Wiedeń należy do Beethovena i vice versa: od 1792 do 1827 roku przebywał Beethoven w Wiedniu, dokąd przybył mając zaledwie 22 lata. Kompozytor żył i tworzył w tej muzycznej metropolii jako wiedeńczyk z wyboru przez łącznie 35 lat.

Czy to na Ballgasse, Tiefer Graben czy Laimgrubengasse, Beethoven mieszkał w Wiedniu, przeprowadzał się kilkakrotnie i znał stolicę Austrii jak własną kieszeń. To miejsce, gdzie stał się muzyczną legendą. Przez 35 lat Wiedeń był głównym ośrodkiem życiowym Ludwiga van Beethovena. W mieście pozostało mnóstwo różnorodnych śladów jego obecności: pomniki, tablice pamiątkowe, freski, miejsca zamieszkania. Wiele placów, ulic i szlaków turystycznych w austriackiej stolicy nazwano jego imieniem. W Wiedniu na Cmentarzu Centralnym kompozytor został też pochowany.

W 2020 roku twórczość Beethovena ma zagościć nie tylko w mediach i na dużych scenach, ale także na mniejszych placach i w kręgach wiedeńskich.

Wszechstronny rewolucjonista

Beethoven był nie tylko prawdziwym rewolucjonistą muzycznie, ale był również jednym z pionierów swoich czasów pod względem społeczno-politycznym.

Urodzony i wychowany w społeczeństwie edukacyjnym liberalnego Bonn, stał się później orędownikiem francuskich ideałów wolności, równości i braterstwa. Dla Beethovena sztuka stała ponad wszystko. Korelacja między postawą umysłu Beethovena, a jego twórczością muzyczną będzie jednym z głównych tematów wiedeńskiego Roku Beethovena 2020.

Europejczyk w duchu

Czy to w muzyce, czy też w stanie umysłu, żaden inny artysta epoki nie ucieleśnia nastroju przełomu w Europie, tak bardzo jak Beethoven.

Dożywotnie dążenie kompozytora do równości i wolności naznaczone było postawą dalekowzroczną. Taką postawę można również usłyszeć w jego słynnej IX Symfonii. Słynna melodia ostatniej części symfonii, znana jako "Oda do radości", została wybrana w 1985 roku jako oficjalny hymn Unii Europejskiej. W ten sposób dążenie Beethovena do wolności, równości i braterstwa trwa w duchu Europy do dziś.

Wydarzenia zaplanowane na Rok Beethovena 2020 w Wiedniu https://beethoven2020.wien.gv.at/site/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 21.11.2019, 11:30
Źródło informacji Eurocomm-PR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ