Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec w Berlinie (komunikat)

26.11.2019, 22:26aktualizacja: 26.11.2019, 22:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MSZ informuje:

– Społeczność polska oczekuje bardziej wyraźnego wsparcia w sprawie nauczania języka polskiego dla polskiej mniejszości w Niemczech - powiedział minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem w Berlinie.

Podczas dzisiejszych rozmów ze swoim niemieckim odpowiednikiem minister Czaputowicz poruszył tematy dotyczące Polonii w Niemczech i rozmów prowadzonych w ramach Okrągłego Stołu. – Oczekujemy utworzenia funduszu umożliwiającego wsparcie ze strony władz zarówno federalnych, jak i landowych dla społecznego nauczania w Niemczech języka polskiego jako ojczystego – zaakcentował minister Czaputowicz.

Szef polskiej dyplomacji poruszył także kwestię budowy w Berlinie Pomnika polskich ofiar II wojny światowej oraz wskazał na znaczenie dla Polaków przyszłorocznych obchodów wyzwolenia obozów koncentracyjnych Ravensbrück, Sachsenhausen i Dachau. Wyraził też oczekiwanie na zaproszenie polskich ekspertów do współpracy w ramach gremiów działających w tych miejscach pamięci.

W części rozmów poświęconych przyszłości Unii Europejskiej minister Czaputowicz stwierdził, że przywiązanie do jedności UE było dotąd filarem porozumienia polsko-niemieckiego i wyraził nadzieję, że tak pozostanie. Rozmawiano także o perspektywach współpracy, w tym po brexicie.

Odnosząc się do kwestii unijnej polityki klimatycznej minister Czaputowicz stwierdził, że Polsce zależy na przeprowadzeniu transformacji do zielonej gospodarki w sposób sprawiedliwy i akceptowalny dla wszystkich grup społecznych, szczególnie tych najbardziej wrażliwych na wzrost kosztów energii. Jak dodał, Polska popiera ambitny budżet UE i utrzymanie tradycyjnych polityk - spójności i rolnej, które przyczyniają się do rozwoju całej Unii Europejskiej.

Obaj ministrowie zgodzili się także, że utrzymanie silnych więzi transatlantyckich oraz sprawnego i efektywnego Sojuszu Północnoatlantyckiego jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa europejskiego. Omówiono także sytuację na Ukrainie w kontekście przewidywanego Szczytu Formatu Normandzkiego, a także współpracę w ramach Procesu Warszawskiego, poświęconego sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Wizyta w Berlinie stanowiła również okazję do rozmów z politykami niemieckimi, przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schäuble, premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke, a także z współprzewodniczącym Partii Zielonych Robertem Habeckiem oraz szefem FDP Christianem Lindnerem.

Dzień wcześniej minister Czaputowicz wygłosił przemówienie w Fundacji Genshagen, w którym przedstawił priorytety polskiej polityki zagranicznej

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.11.2019, 22:26
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ