Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Konf. Komisji ds. Parlamentów UE z udziałem przedstawicieli Sejmu w Helsinkach (komunikat)

03.12.2019, 16:41aktualizacja: 03.12.2019, 16:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIS informuje:

W ramach fińskiej prezydencji w Radzie UE w dniach 1 -3 grudnia w Helsinkach odbyło się LXII spotkanie plenarne Konferencji Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC). Stronę polską w wydarzeniu reprezentowali członkowie sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej: przewodniczący Stanisław Tyszka, wiceprzewodniczący Agnieszka Pomaska i Jan Dziedziczak oraz Lech Kołakowski.

Głównymi tematami spotkania były m.in. promocja rządów prawa w UE oraz Karta Praw Podstawowych UE, przyszłość Unii Europejskiej, Strategia dla Klimatu oraz podsumowanie fińskiej Prezydencji w Radzie.

Poseł Jan Dziedziczak, zabierając głos w części poświęconej przyszłości Unii Europejskiej podkreślił rolę parlamentów narodowych. Argumentował, że to posłowie mają mandat do reprezentowania obywateli, których opinie powinny być szczególnie uwzględniane. Ponadto wskazał na otwartość, jako podstawową wartość UE, wyrażając przy tym poparcie dla polityki rozszerzenia Unii. Poseł zwrócił także uwagę na znaczenie państw członkowskich i właściwy podział kompetencji pomiędzy państwa a instytucje wspólnotowe.

Swoje stanowisko w dyskusji wyrazili także inni członkowie polskiej delegacji. Agnieszka Pomaska wskazała na potrzebę szukania sposobów na budowanie kontaktu komisarzy z obywatelami. Wyraziła również swoje krytyczne stanowisko wobec wiązania kwestii praworządności z wypłatami środków unijnych. Poparła też kierunek rozszerzenia UE o nowych członków. Z kolei poseł Lech Kołakowski wskazał na potrzebę zrównania opłat w ramach wspólnej polityki rolnej. Argumentował, że tylko takie działanie zapewni spójność UE w tym obszarze.

Motto fińskiej prezydencji brzmi: „Zrównoważona Europa – zrównoważona przyszłość”. Jej prace w trakcie minionych miesięcy koncentrowały się wokół czterech priorytetów: wspólnych wartości i praworządności, podnoszenia konkurencyjności, wzmacniania pozycji UE jako globalnego lidera działań klimatycznych oraz działań na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Finlandia jako pierwsza uwzględniła w pracach Rady priorytety nowego programu strategicznego 2019 - 2024.

Powszechnie stosowany skrót COSAC pochodzi od pierwotnej nazwy w języku francuskim Conférence des Organes Specialisés dans les Affaires Communautaires (Konferencja Organów Wyspecjalizowanych w sprawach Wspólnotowych). Jest to forum współpracy i wymiany informacji, w szczególności na temat praktycznych aspektów parlamentarnej kontroli spraw unijnych, parlamentów narodowych państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego, które powołano do życia w maju 1989 r. w Madrycie. COSAC spotyka się dwa razy do roku w państwie sprawującym prezydencję Rady UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic / par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.12.2019, 16:41
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ