Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk na spotkaniu wigilijnym z Polonią (komunikat)

17.12.2019, 20:05aktualizacja: 17.12.2019, 20:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Mając na uwadze to, jak bardzo zróżnicowana jest Polonia – obejmująca różne grupy, różne kraje i potrzeby – staramy się odpowiadać na nie nowymi inicjatywami – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji podczas dzisiejszego spotkania z udziałem przedstawicieli Polonii i Polaków z Ukrainy, Kazachstanu oraz Brazylii.

Otwierając wydarzenie wiceminister Szynkowski vel Sęk wskazał na znaczenie intensyfikacji działań rządowych dla współpracy z Polonią i Polakami za granicą w zakresie wspierania powrotów oraz angażowania się naszych rodaków we współpracę z Polską. – Pamiętamy o wadze procesu repatriacji. Polityka zachęcająca do powrotów stanowi ważny komponent polityki polonijnej – ocenił wiceminister Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, wspieranie powrotów do Polski zarówno z Zachodu, z emigracji zarobkowej, jak i ze Wschodu, w ramach repatriacji jest nadrzędnym celem władz RP i narodową powinnością.

Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał również, że w proces repatriacji zaangażowanych jest wiele podmiotów. W tym miejscu przypomniał o współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych, z którą MSZ realizował akcję "Go for Poland", zorientowaną na promocję możliwości zatrudnienia dla osób powracających do kraju. Wiceminister Szynkowski vel Sęk mówił także o inicjatywie "Polska jest w Tobie", w którą bardzo aktywnie włączyły się Polskie Linie Lotnicze LOT. Przypomniał także o podpisaniu porozumienia ze spółką Welcome Airport Services, dzięki któremu repatrianci powracający do Ojczyzny mogą liczyć na szczególną opiekę po przylocie.

– Potroiliśmy w ostatnich latach liczbę osób, które korzystają z procedury repatriacji – przypomniał wiceminister Szynkowski vel Sęk, dziękując jednocześnie ośrodkom adaptacyjnym za wspieranie repatriantów w pierwszym okresie pobytu w Polsce.

Zorganizowane przez MSZ spotkanie wigilijne, z udziałem partnerów i przyjaciół polskiej dyplomacji zaangażowanych we współpracę polonijną, było okazją do przekazania Polonii i Polakom na całym świecie życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych oraz podziękowania za pracę na rzecz zachowania polskości i przekazywania jej następnym pokoleniom.

W okolicznościowym wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób, w tym przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych i organizacji pozarządowych, współpracujących z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w zakresie spraw polonijnych. Gośćmi specjalnymi byli wolontariusze Akcji "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia" realizowanej od ponad 10 lat na Ukrainie, Syberii oraz w Kazachstanie z inicjatywy redaktor Grażyny Orłowskiej-Sondej. Do wspólnego kolędowania zaprosił zgromadzonych gości zespół ludowy Górali Czadeckich "Dolina Seretu" z Tereblecza na Bukowinie.

Wspieranie Polonii i Polaków na świecie jest polską racją stanu i wspólnym zadaniem dla polityków, urzędników, samorządów oraz polskiego biznesu. Przykładem jest zrealizowanie w tym roku przez władze Środy Wielkopolskiej przyjęcia dużej grupy rodzin repatriantów i wspieranie ich integracji w ośrodku adaptacyjnym, a także poza nim. Intensyfikacja i nowa jakość polityki polonijnej jest również możliwa dzięki zaangażowaniu wielu instytucji państwowych – Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czy ministerstw – oraz działających w kraju fundacji i stowarzyszeń.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.12.2019, 20:05
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ