Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Mając na uwadze to, jak bardzo zróżnicowana jest Polonia – obejmująca różne grupy, różne kraje i potrzeby – staramy się odpowiadać na nie nowymi inicjatywami – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji podczas dzisiejszego spotkania z udziałem przedstawicieli Polonii i Polaków z Ukrainy, Kazachstanu oraz Brazylii.
Otwierając wydarzenie wiceminister Szynkowski vel Sęk wskazał na znaczenie intensyfikacji działań rządowych dla współpracy z Polonią i Polakami za granicą w zakresie wspierania powrotów oraz angażowania się naszych rodaków we współpracę z Polską. – Pamiętamy o wadze procesu repatriacji. Polityka zachęcająca do powrotów stanowi ważny komponent polityki polonijnej – ocenił wiceminister Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, wspieranie powrotów do Polski zarówno z Zachodu, z emigracji zarobkowej, jak i ze Wschodu, w ramach repatriacji jest nadrzędnym celem władz RP i narodową powinnością.
Wiceszef polskiej dyplomacji przypomniał również, że w proces repatriacji zaangażowanych jest wiele podmiotów. W tym miejscu przypomniał o współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych, z którą MSZ realizował akcję "Go for Poland", zorientowaną na promocję możliwości zatrudnienia dla osób powracających do kraju. Wiceminister Szynkowski vel Sęk mówił także o inicjatywie "Polska jest w Tobie", w którą bardzo aktywnie włączyły się Polskie Linie Lotnicze LOT. Przypomniał także o podpisaniu porozumienia ze spółką Welcome Airport Services, dzięki któremu repatrianci powracający do Ojczyzny mogą liczyć na szczególną opiekę po przylocie.
– Potroiliśmy w ostatnich latach liczbę osób, które korzystają z procedury repatriacji – przypomniał wiceminister Szynkowski vel Sęk, dziękując jednocześnie ośrodkom adaptacyjnym za wspieranie repatriantów w pierwszym okresie pobytu w Polsce.
Zorganizowane przez MSZ spotkanie wigilijne, z udziałem partnerów i przyjaciół polskiej dyplomacji zaangażowanych we współpracę polonijną, było okazją do przekazania Polonii i Polakom na całym świecie życzeń bożonarodzeniowych i noworocznych oraz podziękowania za pracę na rzecz zachowania polskości i przekazywania jej następnym pokoleniom.
W okolicznościowym wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób, w tym przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych i organizacji pozarządowych, współpracujących z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w zakresie spraw polonijnych. Gośćmi specjalnymi byli wolontariusze Akcji "Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia" realizowanej od ponad 10 lat na Ukrainie, Syberii oraz w Kazachstanie z inicjatywy redaktor Grażyny Orłowskiej-Sondej. Do wspólnego kolędowania zaprosił zgromadzonych gości zespół ludowy Górali Czadeckich "Dolina Seretu" z Tereblecza na Bukowinie.
Wspieranie Polonii i Polaków na świecie jest polską racją stanu i wspólnym zadaniem dla polityków, urzędników, samorządów oraz polskiego biznesu. Przykładem jest zrealizowanie w tym roku przez władze Środy Wielkopolskiej przyjęcia dużej grupy rodzin repatriantów i wspieranie ich integracji w ośrodku adaptacyjnym, a także poza nim. Intensyfikacja i nowa jakość polityki polonijnej jest również możliwa dzięki zaangażowaniu wielu instytucji państwowych – Sejmu, Senatu, Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czy ministerstw – oraz działających w kraju fundacji i stowarzyszeń.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sic/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.12.2019, 20:05 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |