Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: 30 lat współpracy w ramach Inicjatywy Środkowoeuropejskiej (komunikat)

19.12.2019, 19:22aktualizacja: 19.12.2019, 19:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Głównym tematem dyskusji w trakcie szczytu IŚE był proces integracji europejskiej krajów regionu Bałkanów Zachodnich. Podczas spotkania w stolicy Włoch Polska po raz kolejny wyraziła swoje poparcie dla europejskich aspiracji tych państw.

– Zdecydowanie popieramy utrzymanie na czele agendy politycznej kwestii rozszerzenia UE o Bałkany Zachodnie – powiedział podczas spotkania wiceminister Paweł Jabłoński. Podkreślił jednocześnie, że reformy w Albanii i Macedonii Północnej powinny być kontynuowane, mimo ostatnich niezadowalających decyzji Rady Europejskiej w sprawie obu tych państw. – Mam nadzieję, że refleksja nad skutecznością polityki rozszerzenia UE nie będzie opóźniała rozpoczęcia negocjacji z Albanią i Północną Macedonią – dodał. Wiceszef MSZ odniósł się także z uznaniem do wkładu IŚE w proces integracji europejskiej, której naczelnym celem było wspieranie jej członków w ich wysiłkach na rzecz członkostwa w UE.

W trakcie spotkania w Rzymie wiceminister Jabłoński wspomniał także o projekcie Partnerstwa Wschodniego, wskazując, że pozostaje ono jedynym kompleksowym podejściem całej UE do jej wschodnich sąsiadów. Mówiąc o 10. rocznicy ustanowienia tej inicjatywy wiceszef polskiej dyplomacji ocenił, że jest to jedna z najbardziej udanych inicjatyw polityki zagranicznej UE. – Uważamy, że utrzymanie polityki Partnerstwa Wschodniego na wysokim miejscu w agendzie UE w następnej dekadzie ma kluczowe znaczenie, ponieważ daje ono krajom partnerskim objętym tą inicjatywą możliwość bliższej współpracy z UE, a szerzej - z zachodnim światem wartości – podkreślił wiceminister.

Ważnym tematem dyskusji były także perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej w gronie uczestników IŚE. W tym kontekście wiceminister Jabłoński zaznaczył, że wzmacnianie potencjału gospodarek krajów należących do IŚE wymagać będzie zapewnienia optymalnych powiązań infrastrukturalnych. Ocenił także, że istniejąca infrastruktura transportowa stanowi obecnie duże wyzwanie w większości państw członkowskich IŚE. – Polska jest gotowa, by wspólnie z innymi państwami członkowskimi UE należącymi do IŚE wypracować rozwiązania na rzecz poprawy połączeń w zakresie energii, transportu i infrastruktury komunikacyjnej – zaznaczył wiceszef polskiego resortu dyplomacji. Wskazał przy tym, że te działania są także głęboko zakorzenione we wszystkich filarach Inicjatywy Trójmorza.

W tegorocznym szczycie IŚE w Rzymie uczestniczyli przedstawiciele 17 państw regionu Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-wschodniej należących do inicjatywy. Podczas spotkania nastąpiło formalne przekazanie rocznego przewodnictwa Czarnogórze, która od 1 stycznia 2020 r. kierować będzie pracami w ramach IŚE.

# # #

Inicjatywa Środkowoeuropejska (IŚE) to zinstytucjonalizowana forma współpracy państw Europy Środkowej i Europy Południowo-Wschodniej. Wywodzi się z Inicjatywy Czterostronnej (Quadragonale), powołanej w listopadzie 1989 roku w Budapeszcie przez Austrię, Jugosławię, Węgry i Włochy. Po przystąpieniu Czechosłowacji w 1990 roku inicjatywa była znana jako Pentagonale, a po przystąpieniu Polski – Hexagonale. Pod obecną nazwą działa od marca 1992 roku. W Trieście mieści się stały Sekretariat Wykonawczy IŚE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.12.2019, 19:22
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ