Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Tranzyt przez Ukrainę, Mołdawię i Rumunię został wstrzymany - podał szef Bułgartransgazu Władimir Malinow.
Oznacza to, że Gazociąg Transbałkański biegnący z Rosji przez Ukrainę oraz Rumunię do Bułgarii i następnie do Turcji, został całkowicie wyłączony z użytku. Dokonywano za jego pośrednictwem 85 proc. dostaw rosyjskiego surowca na potrzeby Bułgarii.
Władimir Malinow, który jest szefem bułgarskiego operatora przesyłowego Bułgartransgaz, wskazał też na zmianę punktu granicznego, przez który od 1 stycznia rosyjski gaz ziemny trafia na terytorium Bułgarii. Został on przeniesiony z miejscowości Negru Woda - miasta w południowo-wschodniej Rumunii - na punkt tranzytowy Malcodar-Strandża 2 zlokalizowany na granicy z Turcją, w południowo-wschodniej Bułgarii, w górach Strandża.
Rosyjski gaz jest teraz przesyłany do Bułgarii za pośrednictwem gazociągu Turecki Potok 2, który stanowi odgałęzienie gazociągu Turecki Potok biegnącego do Grecji. Jego przepustowość jest szacowana na 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Gaz trafi za jego pośrednictwem m.in. do Serbii oraz na Węgry.
Tranzyt do Grecji (3,2 metrów sześciennych rocznie) i Północnej Macedonii (0,2 mld metrów sześciennych rocznie) będzie odbywać się za pośrednictwem bułgarskiej infrastruktury połączonej z Tureckim Potokiem. (Wcześniej wykorzystywano gazociąg idący przez Ukrainę i Mołdawię, więc dostawy docierały inną trasą). Całkowicie wstrzymano tranzyt do Turcji, który wcześniej był realizowany za pośrednictwem Gazociągu Transbałkańskiego (15 mld metrów sześciennych rocznie. (PAP)
man/ mars/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 05.01.2020, 14:47 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |