Newsletter

Jak efektywnie wdrażać innowacje w polskich firmach?

28.01.2020, 11:24aktualizacja: 28.01.2020, 11:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Do 20 lutego 2020 r. przedsiębiorcy i menadżerowie zainteresowani udziałem w „Akademii Menadżera Innowacji” mogą zgłaszać się do PARP o dofinansowanie swojego udziału w tym przedsięwzięciu – 80 proc. w przypadku MŚP. To pierwszy tego typu program szkoleniowo-doradczy w Polsce, który pozwala zdobyć unikalne kompetencje w zakresie nowoczesnego zarządzania oraz wdrażania innowacji.

Coraz więcej rodzimych przedsiębiorców jest świadomych, że innowacje to szansa na zwiększenie zysków i wyprzedzenie konkurencji. Z ostatniej edycji raportu PARP „Monitoringu innowacyjności polskich przedsiębiorstw”, w latach 2016-2018 aktywnych innowacyjnie było tylko 35,8 proc. polskich firm. Chodzi o firmy, które wprowadziły lub próbowały wprowadzić w tamtym czasie przynajmniej jedną innowację. Dla porównania, w pierwszej edycji badania udział ten wynosił 32,3 proc.

„Brak wiedzy i doświadczenia w praktycznym obszarze wdrażania innowacji jest obecnie w Polsce największą barierą we wdrażaniu innowacji” – wskazuje Beata Cichocka-Tylman, niezależny ekspert, doradca AMI.

Tworzenie kadr zdolnych do efektywnego wdrażania innowacji to główny cel „Akademii Menadżera Innowacji” (AMI) – projektu szkoleniowo-doradczego opracowanego przez PARP we współpracy z najlepszymi praktykami biznesu. Już wkrótce rusza druga edycja AMI. Przedsiębiorcy i menadżerowie zainteresowani udziałem w projekcie mogą zgłaszać się do 20 lutego 2020 r.

„Akademia dostarcza praktycznej wiedzy i umiejętności, po pierwsze, jak taką innowację stworzyć, a po drugie, wdrożyć w konkretnym przedsiębiorstwie” – mówi Adam Banaszak, wiceprezes PARP.

Adresatami programu są przedstawiciele kadry zarządzającej oraz menadżerowie średniego szczebla i inni kluczowi pracownicy pod kątem sprawnego wdrażania innowacyjnych procesów, produktów i usług w przedsiębiorstwach. Do AMI mogą zgłaszać się wszystkie firmy działające w Polsce, bez względu na branżę i wielkość firmy.

Akademia to połączenie szkoleń i doradztwa z zakresu kultury innowacyjności, strategii, struktury organizacyjnej, oceny potencjału i zasobów oraz zrozumienia procesów w firmie.

„PARP zadbał o to, aby szkolenie nie bazowało na akademickich wykładach, pełnych suchych definicji. Są to warsztatowe zajęcia w grupach, dyskusja i networking” – mówi dr Michał Jasieński, prof. WSB-NLU, wykładowca AMI.

Każda firma biorąca udział w programie przechodzi diagnozę poziomu innowacyjności przedsiębiorstwa metodą Innovation Health Check. Na tej podstawie otrzymuje doradztwo i wiedzę indywidualnie dostosowaną do potrzeb firmy.

Wykłady i warsztaty odbywają się na dwudniowych zjazdach. Doradztwo prowadzone jest bezpośrednio w przedsiębiorstwach uczestników Akademii. Program przewiduje do 120 godzin usług doradców (do 60 godz. w przypadku mikroprzedsiębiorstw), którzy pomogą skonfrontować wiedzę szkoleniową z praktyką we własnej firmie. Uczestnicy zakończą program z gotowym planem wdrożenia zmian odpowiadających na potrzeby ich firm.

„Dedykowani doradcy, prowadzą zespół przedsiębiorstwa przez cały program i wspierają w opracowywaniu strategii rozwoju innowacji. Te wszystkie elementy, od warsztatów do pracy indywidualnej, tworzą wyjątkową wartość. Mam ogromną przyjemność w obserwowaniu jak w czasie programu zespoły przedsiębiorstw przygotowują i następnie wdrażają program rozwoju innowacji. I to naprawdę działa” – ocenia Beata Cichocka-Tylman.

Udział w AMI jest płatny, ale z dofinansowaniem ze środków unijnych, które wynosi 80 proc. dla mikro, małych i średnich firm oraz 50 proc. dla dużych.

W pierwszej edycji programu, która odbyła się w ubiegłym roku, wzięło udział 16 przedsiębiorstw: sześciu przedstawicieli mikro- i średnich firm oraz po dwóch przedstawicieli małych i dużych spółek reprezentujących branże: budowlaną, badawczo-rozwojową, produkcyjną, transportową, energetyczną oraz paliwową. W badaniu przeprowadzonym przez PARP ponad 80 proc. z nich zdecydowanie pozytywnie oceniło dostosowanie programu do oczekiwań i potrzeb zawodowych.

Szczegóły dotyczące programu oraz rekrutacji można znaleźć na stronie PARP: www.parp.gov.pl/ami.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.01.2020, 11:24
Źródło informacji PARP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ