Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W Warszawie już po raz drugi odbył się Kongres Rozwoju Kolei - Przyszłość i Perspektywy, podczas którego przedstawiciele przedsiębiorstw z branży kolejowej, w tym spółek Grupy PKP, instytucji państwowych, a także szkolnictwa i nauki rozmawiali o kierunkach dalszego rozwoju transportu kolejowego w Polsce.
Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A., mówił m.in. o projektach tzw. ostatniej mili, łączących kolej i drogi. Mają to być m.in. car sharing, bike sharing (wynajem samochodów lub rowerów na minuty) oraz parkingi dla pasażerów.
„Chcemy uruchomić pilotaż car sharingu w pierwszym kwartale tego roku - w Trójmieście, na około sto aut” - poinformował Mirosław Antonowicz.
Z kolei do bike sharingu wytypowane zostały w pilotażu trzy dworce w różnych klasach, m.in. dworzec w Garwolinie. W trakcie przygotowań jest też projekt uruchomienia wypożyczalni rowerów elektrycznych na Mierzei Helskiej. „Klient, który przyjedzie koleją do Władysławowa, dla zdrowia będzie mógł wrócić na Hel rowerem o tradycyjnym napędzie albo rowerem elektrycznym” - zapowiedział Mirosław Antonowicz.
Trzecim elementem realizowanym w ramach ostatniej mili są przydworcowe parkingi. „Jeśli klient chce własnym samochodem przyjechać na dworzec, kolej będzie mu oferować zarządzany samodzielnie parking. Taki projekt uruchamiamy przy dworcu w Tarnowie” - poinformował członek Zarządu PKP S.A.
Podkreślił też, że takie innowacje są niezbędne do rozwoju kolei. „Bez zapewnienia klientowi usługi, którą nazywamy +door-to-door+, zarówno w przewozach osób, jak i w przewozach towarów, nie będziemy mogli oferować pełnej kompleksowej obsługi” - zaznaczył Antonowicz.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji | 30.01.2020, 17:44 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |