Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Zabezpieczono blisko 30 milionów złotych w toku śledztwa dotyczącego "karuzeli podatkowej" (komunikat)

03.02.2020, 08:27aktualizacja: 03.02.2020, 08:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje, prowadzone przez Zarząd we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Wielkopolskim Urzędem Celno-Skarbowym, postępowanie dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw, w tym skarbowych, związanych z nielegalnym obrotem artykułami elektronicznymi w ramach tzw. karuzeli podatkowej.

Na polecenie prokuratora w styczniu 2020 r. funkcjonariusze CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali cztery osoby z województwa wielkopolskiego. Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz skarbowych, związanych z nielegalnym obrotem artykułami elektronicznymi w ramach tzw. karuzeli podatkowej i poświadczania w tym celu nieprawdy w dokumentach. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk., oraz z art. 61 par. 1 kks i in.

Mechanizm przestępczego działania

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że występujące w nim podmioty gospodarcze i osoby fizyczne wzięły udział w ujawnionych "łańcuchach" podatkowych, związanych z obrotem w/w towarem. Mechanizm działania grupy polegał na zorganizowaniu transakcji sprzedaży przy wykorzystaniu łańcucha utworzonych/nabytych w tym celu spółek, w ramach których wystawiano kolejne faktury VAT, a następnie transferowano pomiędzy nimi środki finansowe.

Pierwszy podmiot w łańcuchu, tzw. podatnik znikający, nabywał towar, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie odprowadzając należnego podatku VAT. Kolejne firmy w łańcuchu, tzw. "bufory", wystawiały faktury kolejnym firmom - buforom lub końcowym odbiorcom. Towar był natomiast najczęściej transportowany pomiędzy magazynami w kraju i zagranicą a łańcuch płatności odwrócony.

Zysk sprawców stanowił podatek VAT, nieodprowadzony do Urzędów Skarbowych przez znikających podatników lub kwota zwrotu naliczonego podatku VAT.

Z dotychczas zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że podejrzani do popełnienia zarzuconych im przestępstw skarbowych wykorzystali spółkę kapitałową z Wielkopolski. Spółka ta odniosła korzyść majątkową w kwocie łącznej przekraczającej 27 mln zł. Ponadto w jej imieniu podejrzani usiłowali wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie ponad 28 mln zł.

Środki zapobiegawcze i zabezpieczenia

Wobec wszystkich czterech podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, który Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia uwzględnił. Nadto na mieniu podmiotu pociągniętego do odpowiedzialności posiłkowej – spółki kapitałowej, prokurator tytułem zabezpieczenia majątkowego zajął kwotę prawie 30 milionów złotych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/ aj/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.02.2020, 08:27
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ