Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nadzoruje, prowadzone przez Zarząd we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Wielkopolskim Urzędem Celno-Skarbowym, postępowanie dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw, w tym skarbowych, związanych z nielegalnym obrotem artykułami elektronicznymi w ramach tzw. karuzeli podatkowej.
Na polecenie prokuratora w styczniu 2020 r. funkcjonariusze CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali cztery osoby z województwa wielkopolskiego. Zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz skarbowych, związanych z nielegalnym obrotem artykułami elektronicznymi w ramach tzw. karuzeli podatkowej i poświadczania w tym celu nieprawdy w dokumentach. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk., oraz z art. 61 par. 1 kks i in.
Mechanizm przestępczego działania
W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że występujące w nim podmioty gospodarcze i osoby fizyczne wzięły udział w ujawnionych "łańcuchach" podatkowych, związanych z obrotem w/w towarem. Mechanizm działania grupy polegał na zorganizowaniu transakcji sprzedaży przy wykorzystaniu łańcucha utworzonych/nabytych w tym celu spółek, w ramach których wystawiano kolejne faktury VAT, a następnie transferowano pomiędzy nimi środki finansowe.
Pierwszy podmiot w łańcuchu, tzw. podatnik znikający, nabywał towar, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie odprowadzając należnego podatku VAT. Kolejne firmy w łańcuchu, tzw. "bufory", wystawiały faktury kolejnym firmom - buforom lub końcowym odbiorcom. Towar był natomiast najczęściej transportowany pomiędzy magazynami w kraju i zagranicą a łańcuch płatności odwrócony.
Zysk sprawców stanowił podatek VAT, nieodprowadzony do Urzędów Skarbowych przez znikających podatników lub kwota zwrotu naliczonego podatku VAT.
Z dotychczas zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że podejrzani do popełnienia zarzuconych im przestępstw skarbowych wykorzystali spółkę kapitałową z Wielkopolski. Spółka ta odniosła korzyść majątkową w kwocie łącznej przekraczającej 27 mln zł. Ponadto w jej imieniu podejrzani usiłowali wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie ponad 28 mln zł.
Środki zapobiegawcze i zabezpieczenia
Wobec wszystkich czterech podejrzanych prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, który Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia uwzględnił. Nadto na mieniu podmiotu pociągniętego do odpowiedzialności posiłkowej – spółki kapitałowej, prokurator tytułem zabezpieczenia majątkowego zajął kwotę prawie 30 milionów złotych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
ryb/ aj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.02.2020, 08:27 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |