Newsletter

Wystawy chopinowskie w Japonii

04.02.2020, 13:40aktualizacja: 04.02.2020, 13:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (1)
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (1)
Chopin – 200 lat portretów.
<p> 
<p>100-lecie nawiązania stosunków polsko-japońskich.

W marcu 2019 roku minęło 100 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Jednym z najważniejszych akcentów zeszłorocznego jubileuszu są wystawy chopinowskie w 4 japońskich miastach, zatytułowane „Chopin - 200 lat portretów”, na których prezentowanych jest około 200 obiektów z kolekcji Muzeum Fryderyka Chopina. Pierwsza z wystaw, odbyła się na przełomie października i listopada w Kobe i w ciągu zaledwie 6 tygodni odwiedziło ją niemal 20 tys. zwiedzających. 1 lutego w Kurume odbył się wernisaż kolejnej ekspozycji, która potrwa do 22 marca. Do września 2020 r. odbędą się także wystawy w Tokio i Shizuoce.

Chopin w Japonii

W drugiej połowie XIX wieku zakończyła się ponad trzystuletnia izolacja polityczna i kulturowa Japonii. Nuty kompozycji Fryderyka Chopina dotarły wówczas do Tokio obok utworów Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena czy Roberta Schumanna. Kultura zachodnia wzbudziła zachwyt odbiorców, a twórczość Chopina zyskała szczególne miejsce w świadomości japońskich melomanów. Od prawie 130 lat od pierwszej wzmianki na temat kompozytora w Japonii (znajdującej się w dokumentacji Tokijskiej Szkoły Muzycznej), wciąż wzrasta tam popularność jego muzyki. Japończycy są jedną z najliczniejszych grup zgłaszających się jako uczestnicy do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, liczni są również w gronie słuchaczy, zarówno na żywo jak i za pośrednictwem portali streamingowych. Obywatele Japonii najczęściej też, pośród wszystkich obcokrajowców, odwiedzają Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i dom urodzenia kompozytora w Żelazowej Woli. Nie dziwi fakt, że w ubiegłą sobotę, 1 lutego, to właśnie Japończyk otrzymał milionowy bilet wstępu do Muzeum w Warszawie.

Polski artysta jest także często głównym bohaterem programów we wszelkiego rodzaju mediach, Japończycy wykorzystują jego wizerunek w animacjach i grach komputerowych. W celu popularyzacji jego twórczości od ponad 30 lat wydawany jest miesięcznik Shopan.

Zainteresowanie Japończyków muzyką Chopina idzie w parze z chęcią poznania jego życia, epoki historycznej, w której działał oraz kontekstów twórczości. Jubileuszowe wystawy stanowią zatem doskonałą okazję do wszechstronnego przybliżenia postaci kompozytora szerokiemu gronu odbiorców.

Wątki

Na chopinowskich wystawach w Japonii są prezentowane przede wszystkim obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina, ale także z Muzeum Narodowego w Warszawie, holenderskiego Muzeum Dordrechtu oraz z kolekcji japońskich.

Wystawa składa się z pięciu części, w których przedstawione są kolejno życie Chopina w Warszawie i Paryżu, wizerunki kompozytora oraz prace obrazujące jego muzykę od XIX wieku po czasy współczesne, recepcja Chopina w Japonii, postać kompozytora w japońskiej mandze oraz syntetyczna historia Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Zwiedzający wystawy mają niezwykłą szansę na zapoznanie się ze sposobami portretowania postaci wybitnego artysty oraz ilustrowania jego muzyki z zastosowaniem różnorodnych technik plastycznych (w pracach m. in. Weissa, Szwacza, Niesiołowskiego, Przybylskiego, Stażewskiego, Uniechowskiego, Berezowskiej, Jurgielewicza, Czajkowskiego, Maciejowskiego, Peperski). Wyjątkowym wydarzeniem jest prezentacja słynnego portretu Ary’ego Scheffera pochodzącego z kolekcji muzeum Dordrechtu.

Wśród przedmiotów bezpośrednio związanych z kompozytorem i zarazem najcenniejszych obiektów znajdą się rękopisy muzyczne (np. autografy Poloneza f-moll op. 71 nr 3 czy Etiudy F-dur op. 10 nr 8), korespondencja (na każdej z wystaw zaprezentowane zostaną dwa listy), dzwonek w kształcie figurki bożka Hoteia należący do kompozytora, odlewy maski pośmiertnej i dłoni Chopina. Wątek zbliżającego się wielkimi krokami XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina będzie zaakcentowany przez pamiątki z poprzednich jego edycji – plakaty i medale laureatów.

Po raz pierwszy w Japonii

Wiele z prezentowanych na wystawach prac – szczególnie portretów kompozytora ? nie było dotąd eksponowanych na wystawach. Po raz pierwszy pokazany zostanie japońskiej publiczności rękopis Etiudy F-dur op. 10 oraz wybrane listy. Część eksponatów odwiedza Japonię ponownie po 20 latach – w 1970, 1988 i 1999 roku odbyły się w Tokio i Osace wystawy oparte na zbiorach warszawskiego Muzeum Chopina.

Na zwiedzających czekają prócz tego inne atrakcje: koncerty z prelekcjami, recitale fortepianowe, wykłady (jak np. prezentacja z okazji 210. rocznicy urodzin Chopina o tytule „Chopin – od narodzin do wyruszenia w podróż w wieku 20 lat” prof. Tokimasy Sekiguchiego, tłumacza korespondencji Chopina i profesora Tokijskiego Uniwersytetu Języków Obcych).

Szczegółowy plan wydarzeń towarzyszących znajduje się na stronie: https://chopin-exhibition.jp/

Harmonogram:

Muzeum Sztuki Miasta Kurume: 1.02.2020 - 22.03.2020

Organizatorzy: Kurume City Art Museum, Yomiuri Shimbun, RKB Mainichi Broadcasting

Współorganizatorzy: Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Muzeum Sztuki Dzielnicy Nerima (Tokyo): kwiecień 2020 – czerwiec 2020

Muzeum Sztuki Miasta Shizuoka: sierpień 2020 – wrzesień 2020

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.02.2020, 13:40
Źródło informacji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ