Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wspólna deklaracja Polska-Brazylia 4.02.2010 (komunikat)

04.02.2020, 22:35aktualizacja: 04.02.2020, 22:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Na zaproszenie brazylijskiego ministra spraw zagranicznych, Ambasadora Ernesto Araujo, minister spraw zagranicznych RP, Jacek Czaputowicz złożył oficjalną wizytę w Brasilii w dniu 4 lutego 2020 r. Obaj Ministrowie otworzyli spotkanie grupy roboczej ds. humanitarnych i kwestii związanych z uchodźcami w ramach Procesu Warszawskiego poświęconego budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim wschodzie. Odbyli też dwustronne konsultacje polityczne.

Brazylia i Polska obchodzą w tym roku 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. Liczna, prawie 2 milionowa, społeczność potomków polskich emigrantów w Brazylii łączy oba kraje i stanowi mocną podstawę relacji pomiędzy Polską a Brazylią.

Relacje brazylijsko-polskie oparte są o wspólne zasady i wartości. Brazylia i Polska utrzymują znaczące historyczne i kulturalne więzi, podzielają także wartości takie jak wolność, demokracja i gospodarka rynkowa. Są też zdecydowane pracować razem na rzecz dobrobytu swoich społeczeństw i wzmocnienia tożsamości narodowej.

Ministrowie podkreślili, że Brazylia i Polska odgrywają coraz bardziej znaczącą role na arenie międzynarodowej. Oba kraje zgadzają się, że międzynarodowe fora i organizacje muszą odzwierciedlać wolę krajów członkowskich, respektować ich tożsamość i w związku z tym wspierać ich niepodległe współistnienie dla pokoju i dobrobytu.

Brazylia i Polska przywiązują dużą wagę do wolności religijnej na świecie.

Ministrowie podkreślili znaczenie dyskusji, które miały miejsce przy okazji wydarzenia „Rebuilding Lives, Rebuilding Communities: Ensuring a Future for Persecuted Christians” [Odbudowanie życia, Odbudowa wspólnot: Zapewnienie przyszłości prześladowanym chrześcijanom], które miało miejsce w Nowym Jorku we wrześniu 2019 r., na marginesie 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wyrazili oni pragnienie współpracowania w celu zapewnienia sukcesu Wspólnocie Wolności Religijnej [Alliance for Religious Freedom], zainaugurowanej 24 września 2019 r., w której oba kraje biorą udział.

Brazylia i Polska wskazały na wagę sfery ekonomicznej i handlowej w kontekście relacji dwustronnych i zauważyly potrzebę zwiększenia potencjalu komplementarnosci gospodarek obu krajów.

Brazylia i Polska zgadzają się wspierać porozumienia, które aktywizują handel międzyregionalny, promują wzrost, generują zatrudnienie, przyczyniają się do modernizacji gospodarki i przyciągają inwestycje zagraniczne.

Ministrowie wspólnie przeanalizowali perspektywy wzmocnienia współpracy w obszarze obronności, nauki, technologii i edukacji. Wyrazili oczekiwanie, że w nieodległej przyszłości będą miały miejsce działania, które wzmocnią współpracę dwustronną, między innymi odnośnie podwójnego opodatkowania, wzajemnej ochrony informacji niejawnych, zabezpieczenia społecznego, współpracy w zakresie kultury i sportu.

Ministrowie odnieśli się do znaczenia spotkania w Brasilii grupy roboczej ds. humanitarnych i kwestii związanych z uchodźcami, będącej częścią Procesu Warszawskiego, dla promowania pokojowej i bezpiecznej przyszłości na Bliskim Wschodzie. Zaakcentowali znaczenie Procesu Warszawskiego dla promowania pokoju na Bliskim Wschodzie i przyjęli z entuzjazmem decyzję o włączeniu do agendy dyskusji Procesu Warszawskiego kwestii dotyczących dostępu do edukacji i ochrony dzieci i młodzieży w kontekście przemieszczeń ludności i kryzysów humanitarnych na Bliskim Wschodzie. Ministrowie podkreślili wagę wymiany doświadczeń i międzynarodowego zaangażowania dla promowania wysiłków obliczonych na unikanie utraty ludzkich istnień w wyniku konfliktów w regionie, wobec ryzyka zahamowania przyszłego procesu odbudowy i przywracania pokoju. W tym kontekście zwrócili oni również uwagę na konieczność uczynienia centralnym punktem dyskusji kwestii edukacji i ochrony dzieci.

Ministrowie wskazali, że w obszarze tematyki migracyjnej należy działać kierując się interesem narodowym i zasadą suwerenności państw. Wprawdzie migracja jest zjawiskiem globalnym, każdy kraj powinien mieć prawo brać pod uwagę własne, specyficzne uwarunkowania.

Ministrowie potępili niedawne działania reżimu Nicolasa Maduro mające na celu zdławienie legalnego Zgromadzenia Narodowego Wenezueli i podkreślili, że zarówno Polska, jak i Brazylia uznają Juana Guaidó za pełniącego obowiązki Prezydenta Wenezueli. Podkreślili znaczenie tego, żeby cała społeczność międzynarodowa zajęła jednolite stanowisko w celu stworzenia warunków dla położenia kresu dyktatorskiemu reżimowi w Wenezueli i transformacji tego kraju ponownie w demokrację.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 04.02.2020, 22:35
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ