Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Zatrzymania członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, przekazującej za granicę środki pieniężne pochodzące (komunikat)

12.02.2020, 11:50aktualizacja: 12.02.2020, 11:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Zatrzymania członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, przekazującej za granicę środki pieniężne pochodzące z przestępstw i przestępstw skarbowych.

Prokuratora Regionalna w Warszawie nadzoruje, prowadzone przez Delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie, śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się transferowaniem za granicę środków pieniężnych pochodzących z przestępstw i przestępstw skarbowych.

Na polecenie prokuratora 12 lutego 2020 r. funkcjonariusze CBA, przy wsparciu Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej, przeszukali ponad 60 siedzib i lokali podmiotów uczestniczących w popełnianiu ujawnionych przestępstw, a następnie zatrzymali 18 osób. Wśród nich jest prezes krajowej instytucji płatniczej oraz pięć osób zarządzających firmą. Pozostali zatrzymani to osoby transferujące środki płatnicze.

Ustalenia śledztwa. Nie mniej niż 8,6 miliarda złotych pochodzących z przestępstw wyprowadzono z Polski.

Postępowanie zostało zainicjowane zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z 12 lipca 2019 roku i już 29 lipca 2019 roku prokurator wszczął śledztwo. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że ustalona spółka akcyjna z siedzibą w Warszawie, po uzyskaniu w dniu 21 lipca 2015 roku, licencji krajowej instytucji płatniczej, rozpoczęła współpracę z osobami i spółkami prowadzącymi działalność gospodarczą na terenie Wólki Kosowskiej.

Działalność ustalonych - 26 spółek i innych podmiotów, była jedynie przykryciem dla zorganizowanej grupy przestępczej. W jej ramach, sprawcy stworzyli strukturę, która była wykorzystywana do zakładania spółek i prowadzenia dla nich rachunków bankowych. Tak utworzone spółki i inne podmioty, miały za zadanie obrót za pośrednictwem swoich rachunków bankowych, znacznymi środkami pieniężnymi pochodzącymi z popełniania przestępstw i przestępstw skarbowych, którego celem było udaremnienie lub znaczne utrudnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia tych środków.

W ten sposób w okresie 2016 – 2019 wytransferowano za granicę Rzeczypospolitej Polskiej ponad 8,6 miliarda złotych, głównie do Chin i Wietnamu.

Środki te pochodziły od 26 podmiotów prowadzących działalność głównie na terenie Wólki Kosowskiej. Podmioty te w szczególności nie odprowadzały podatków od prowadzonej działalności lub odprowadzały je w nienależytym rozmiarze. Nie składały sprawozdań finałowych do Krajowego Rejestru Sądowego lub sprawozdania te były rażąco nierzetelne. Szkoda poniesiona przez Skarb Państwa z tytułu nieuiszczenia przez te podmioty należnych podatków VAT i CIT wynosi niemal półtora miliarda złotych.

Jednocześnie za wskazanymi 26 podmiotami gospodarczymi stał szereg osób, głównie pochodzenia wietnamskiego, które nie były ujawnione w KRS, ale w rzeczywistości to one nimi kierowały. Osoby te regularnie przekazywały gotówkę na terenie Wólki Kosowskiej pracownikom ustalonej krajowej instytucji płatniczej w Warszawie. Pieniądze te były wpłacane na rachunki bankowe i niezwłocznie transferowane za granicę. Ustalona spółka akcyjna, która posiadała statut krajowej instytucji płatniczej w Warszawie, była wykorzystywana do zalegalizowania transakcji i nie wzbudzania uzasadnionych podejrzeń co do przepływu znacznych środków finansowych.

Po przeprowadzeniu przez prokuratora czynności procesowych z udziałem zatrzymanych zostanie podjęta decyzja o stosowaniu środków zapobiegawczych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sic/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.02.2020, 11:50
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ