Newsletter

Rekordowe przyłączenia w PGE Energia Ciepła w 2019 roku

09.03.2020, 11:45aktualizacja: 09.03.2020, 11:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PGE Energia Ciepła
PGE Energia Ciepła
PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, w 2019 roku odnotowała rekordową liczbę przyłączeń. Do sieci ciepłowniczych uzyskały dostęp budynki o zapotrzebowaniu na moc cieplną 239,9 MWt. Blisko 80 proc. przyłączeń zostało zrealizowanych w trzech dużych miastach – Krakowie, Wrocławiu oraz Gdańsku.

„Zgodnie z naszą strategią sukcesywnie zwiększamy udział ciepła sieciowego w Polsce. Dzięki temu PGE Energia Ciepła aktywnie włącza się w poprawę jakości powietrza w miastach i podnosi komfort życia mieszkańców” – mówi Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa PGE Energia Ciepła.

W 2019 roku w 13 miastach, w których PGE Energia Ciepła oraz jej spółki zależne prowadzą działalność, do miejskich sieci ciepłowniczych przyłączone zostały budynki o zapotrzebowaniu na ciepło 239,9 MWt. To o 60,1 MWt więcej niż spółka zakładała w planie na rok 2019, a także o 43,4 MWt więcej niż w roku 2018. Wielkość nowo zrealizowanych przyłączeń w minionym roku porównać można do przyłączenia do ciepła sieciowego miasta wielkości Gorzowa Wielkopolskiego (125 tys. mieszkańców).

„Na rynkach, na których jesteśmy wytwórcami ciepła przyłączyliśmy budynki o zapotrzebowaniu na ciepło 199,5 MWt. Natomiast tam gdzie oprócz wytwarzania również dostarczamy ciepło, przyłączyliśmy 40,4 MWt. Potwierdza to naszą pozycję lidera branży ciepłowniczej w Polsce, ale jednocześnie wymaga od nas ciągłego zaangażowania i dalszego rozwoju w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i poprawy jakości powietrza” – mówi Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa zarządu PGE Energia Ciepła.

Na rynku pierwotnym PGE Energia Ciepła podłączyła nieruchomości o zapotrzebowaniu na moc cieplną 173,5 MWt (73 proc. wszystkich podłączeń), natomiast na rynku wtórnym, czyli w obiektach, które zamieniły zasilanie w ciepło na miejską sieć ciepłowniczą – 66,4 MWt.

„Dane o nowych przyłączeniach w minionym roku wskazują na to, że wzrasta świadomość mieszkańców miast w kwestii ekologicznego ciepła z sieci. Ma to bezpośrednie przełożenie na wzrost zapotrzebowania na ciepło z sieci miejskiej. Aby poprawić efektywność energetyczną systemów stale inwestujemy w rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych” – dodaje Przemysław Kołodziejak.

Podsumowanie przyłączeń w lokalizacjach

Elektrociepłownie PGE Energia Ciepła w minionym roku realizowały zarówno rekordowe przyłączenia do miejskich sieci ciepłowniczych, jak i modernizacje, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W 2019 roku tylko elektrociepłownia w Krakowie zrealizowała rekordową liczbę 217 projektów w zakresie rozwoju rynku ciepła. Przełożyło się to na dodatkowe 75 MW mocy cieplnej, czyli tyle ile jest potrzebne, aby zapewnić komfort cieplny mieszkańcom Nowego Sącza, który zamieszkuje 85 tys. osób. W Trójmieście, Rumi i Kosakowie 650 budynków zostało w minionym roku przyłączonych do sieci ciepłowniczych zasilanych z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Z kolei 130 obiektów o łącznym zapotrzebowaniu na moc 63,76 MWt zostało przyłączonych w minionym roku do sieci ciepłowniczej na terenie Wrocławia i Gminy Siechnice. Dwie trzecie z nich to nowo powstałe obiekty.

Elektrociepłownia Zielona Góra w 2019 roku przyłączyła do sieci ciepłowniczej 67 obiektów o zapotrzebowaniu na ciepło aż 13,1 MWt. Podobnie w Toruniu, gdzie aż 60 budynków, o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło 11,5 MWt, zostało przyłączonych w minionym roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Gorzowie Wielkopolskim przyłączyła w ubiegłym roku do miejskiej sieci ciepłowniczej 13 nowych obiektów o łącznym zapotrzebowaniu 3,7 MWt. Jednocześnie prowadzi od wielu lat program likwidacji piecyków gazowych. Natomiast Elektrociepłownia w Rzeszowie, należąca do PGE Energia Ciepła, w 2019 roku sprzedała prawie 2 mln GJ energii cieplnej.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 13 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości ok. 609 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce, spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

KONTAKT:

Agnieszka Dietrich

Biuro Prasowe PGE Energia Ciepła

tel. 606 945 485

e-mail: biuroprasowe.pgeec@gkpge.pl

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 09.03.2020, 11:45
Źródło informacji PGE Energia Ciepła
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii