Newsletter

ULMA CONSTRUCCION POLSKA SA (3/2020) Wpływ epidemii koronawirusa na sytuację Emitenta i Grupę Kapitałową

17.03.2020, 17:16aktualizacja: 17.03.2020, 17:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 3/2020

Zarząd ULMA Construccion Polska S.A. (Emitent), w ślad za rekomendacją ESMA niniejszym przekazuje do wiadomości publicznej informację o działaniach podjętych w związku z wybuchem epidemii koronowirusa COVID-19 oraz jej wpływem na kondycję rynku budowlanego oraz działalność Emitenta.

W minionym tygodniu Zarząd Emitenta przygotował drobiazgowy plan awaryjny, który w opinii Zarządu pozwoli doraźnie zminimalizować ryzyko i utrzymać zdolność prowadzenia działalności operacyjnej Emitenta. Podjęte środki zaradcze, w tym w szczególności ograniczony kontakt fizyczny pracowników (praca w systemie dwugrupowym) oraz praca zdalna, jak również zwiększone zabiegi dezynfekcyjne w obecnej sytuacji są, według opinii Zarządu, bardzo skutecznym sposobem minimalizacji ryzyka i utrzymania zdolności prowadzenia działalności operacyjnej Emitenta, mając na uwadze nadrzędny cel jakim jest ochrona zdrowia naszych pracowników i ich bliskich.

Do dzisiejszego dnia Zarząd Emitenta nie odnotował istotnych spadków w poziomie popytu rynkowego na usługi oferowane przez Grupę Kapitałową. Niemniej jednak przewiduje się, że krótkoterminowy wpływ epidemii koronawirusa na działalności Emitenta będzie negatywny, ale na chwilę obecną jest on trudny do oszacowania, bowiem kondycja poszczególnych segmentów rynku budowlanego w kraju i za granicą jest w różnym stopniu narażona na ryzyko spowolnienia:

Kondycja segmentu inżynieryjnego w Polsce, w którym Emitent notuje zwykle około 25% łącznych przychodów z podstawowej działalności jaką jest obsługa budów uzależniona jest od kondycji finansów publicznych i zdolności Skarbu Państwa do finansowania projektów budowlanych. Jeśli więc obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa spowoduje przeniesienie funduszy krajowych z tej części rynku na inne doraźne potrzeby społeczne np. służbę zdrowia, to taka sytuacja przełoży się na spowolnienie tempa uruchamiania nowych budów lub opóźnienia budów już realizowanych, a to z kolej przełoży się na wyniki finansowe Emitenta. Niemniej jednak Zarząd Emitenta szacuje ryzyko wystąpienia takiego scenariusza w średnim okresie na umiarkowane, szczególnie w obliczu uzyskania przez Polskę wsparcia finansowego z Unii Europejskiej jako doraźną pomoc w walce ze skutkami epidemii koronawirusa.

Z kolei przychody w segmencie przemysłowym, z którego Emitent uzyskuje zwykle około 15% łącznych przychodów z podstawowej działalności jaką jest obsługa budów, są na tyle marginalne, że Zarząd nie widzi istotnych negatywnych konsekwencji dla swojej działalności w przypadku spowolnienia realizacji budów w tym segmencie rynku.

Zarząd Emitenta natomiast widzi istotny element ryzyka pochodzący z segmentu kubaturowego, z którego Emitent uzyskuje zwykle około 60% łącznych przychodów z podstawowej działalności tj. obsługi budów. Kondycja tego segmentu rynku budowlanego uzależniona jest w dużej mierze od kondycji finansów prywatnych i skłonności inwestycyjnej inwestorów prywatnych. Negatywne skutki wybuchu epidemii koronawirusa, które odbiją się na kondycji tego sektora mogą w największym stopniu przyczynić się spadku popytu na usługi Emitenta i to już w średnim terminie. Zarząd szacuje, że każde 10% spadku tego segmentu mogłoby spowodować zmniejszenie przychodów Emitenta o ok 5 000 - 8 000 tys zł w skali roku.

Zarząd Emitenta będzie na bieżąco reagował na kolejne wydarzenia rynkowe związane z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 i wpływem epidemii COVID-19 na realną gospodarkę naszego kraju oraz na rynki eksportowe, na których funkcjonuje Grupa Kapitałowa Emitenta oraz starał się dostosować do aktualnej sytuacji. Wszystkie istotne zdarzenia wpływające na generowane wyniki finansowe i sytuację gospodarczą Emitenta lub spółek zależnych, zostaną zakomunikowane niezwłocznie po ich wystąpieniu w osobnych raportach bieżących.

Podstawa prawna: art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 roku w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylające Dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i Dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.03.2020, 17:16
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii