Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Zarząd ING Banku Śląskiego S.A. ("Bank") informuje o wstępnych szacunkach dotyczących wpływu na działalność operacyjną, biznesową oraz finansową Grupy Kapitałowej Banku negatywnych efektów związanych z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa COVID-19 oraz działań podjętych przez instytucje publiczne, w szczególności przez polski rząd oraz Radę Polityki Pieniężnej, aby ten negatywny wpływ łagodzić.
Wpływ na działalność operacyjną.
Bank oraz jego spółki zależne zachowują ciągłość operacyjną, a wszystkie kluczowe procesy odbywają się bez zakłóceń. W związku z wprowadzeniem ograniczeń w działaniu galerii handlowych oraz zamknięciem szkół i przedszkoli, 26 marca 2020 roku 37 placówek (z 316 ogółem) było zamkniętych. Pozostałe oddziały były otwarte w zmniejszonym wymiarze godzinowym. 70% pracowników, poza tymi pracującymi w oddziałach, wykonuje swoje obowiązki w sposób zdalny pracując z domu.
Wpływ na działalność biznesową.
Bank oraz jego spółki zależne aktywnie zachęcają swoich klientów do korzystania z aplikacji mobilnych i bankowości internetowej, czyli z Mojego ING w przypadku klientów indywidualnych i przedsiębiorców oraz ING Business w przypadku firm, samorządów i korporacji. Ponadto, aby złagodzić sytuację części klientów (z segmentu klientów indywidualnych, przedsiębiorstw, wspólnot mieszkaniowych oraz firm) dotkniętych negatywnie przez epidemię koronawirusa, Bank umożliwił zawieszenie spłat rat kredytów, leasingu i factoringu do 6 miesięcy, jednocześnie wydłużając o ten okres czas trwania umowy (tzw. wakacje kredytowe). Klienci będą mogli skorzystać z jednej z dwóch opcji:
1. zawieszeniu podlegać będzie tylko spłata kapitału, klient nadal będzie płacił odsetki, albo
2. zawieszeniu podlegać będzie cała rata kapitałowo-odsetkowa, przy czym odsetki będą naliczane i odnoszone bezpośrednio w saldo zadłużenia pozostające do spłaty.
Wakacje kredytowe nie dotyczą klientów obsługiwanych w Pionie Wholesale Banking, gdzie przypadki wymagające ewentualnego wsparcia będą rozpatrywane indywidualnie.
Zarząd Banku zauważa postępującą zmianę w strukturze oszczędności klientów detalicznych, polegającą na przesunięciu środków z produktów pozabilansowych na produkty bilansowe oraz oczekuje mniejszej aktywności klientów, w tym niższej sprzedaży produktów finansowych.
Zarząd Banku analizuje na bieżąco obecną sytuację gospodarczą i podejmuje decyzje mające na celu przede wszystkim ochronę interesów obecnych klientów Banku oraz własnego przedsiębiorstwa. Zarząd Banku planuje w aktywny sposób dostosowywać swoje polityki i procedury do panujących warunków gospodarczych.
Wpływ na działalność finansową.
Bank oraz jego spółki zależne zachowują dobrą i stabilną sytuację płynnościową i kapitałową.
Zarząd Banku zwraca uwagę na obniżenie poziomu bufora ryzyka systemowego z 3% do 0%, co od 19 marca efektywnie obniża minimalny wymóg kapitałowy dla Banku i dla Grupy do poziomu 9,0% dla współczynnika Tier 1 oraz do poziomu 11,0% dla łącznego współczynnika kapitałowego. Na koniec 2019 roku, skonsolidowany współczynnik Tier 1 wynosił 14,4%, podczas gdy skonsolidowany łączny współczynnik kapitałowy 16,9%.
Zarząd Banku szacuje, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej z 17 marca 2020 roku związane ze zmianą stóp procentowych (w tym obniżenie stopy referencyjnej z 1,5% do 1,0% od 18 marca, obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej z 3,5% do 0,5% oraz podwyższanie oprocentowania rezerwy obowiązkowej z 0,5% do 1,0% od 30 kwietnia) będą miały negatywny wpływ na wynik odsetkowy Grupy Kapitałowej Banku za 2020 rok w przedziale 50-80 mln zł. Faktyczny wpływ będzie uzależniony od kształtu krzywej dochodowości oraz realizacji założeń biznesowych. Te szacunki i założenia mogą podlegać zmianom.
W opinii Zarządu Banku, w chwili obecnej nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie negatywnego wpływu pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce wynikającego z epidemii koronawirusa, zmienności na rynkach finansowych (w tym walutowym) oraz zmian w obszarze zarządzania ryzykiem kredytowym (w tym zaoferowania klientom możliwości zawieszenia rat kredytowych) na przyszłe wyniki finansowe, w szczególności na poziom kosztów ryzyka.
Zarząd Banku przedstawi zaktualizowaną informację dotyczącą wpływu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa COVID-19 na działalność Banku i jego spółek zależnych w raporcie finansowym za I kwartał 2020 roku.
Podstawa prawna: art. 17 ust.1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 roku (Rozporządzenie MAR).
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.03.2020, 18:21 |
Źródło informacji | ESPI |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |