Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W ramach realizowanych przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw „Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców” poznaliśmy najchętniej spożywane gatunki. Badanie zostało przeprowadzone przez Kantar w ramach podsumowania sezonu 2019 roku.
Owoce
Ulubionymi owocami Polaków są truskawki (32%) i jabłka (30%). Na kolejnych miejscach najchętniej spożywanych owoców znalazły się maliny (10%), czereśnie (10%), śliwki (8%), gruszki (7%), banany (6%) i borówki (5%). Badani wymieniali także wiśnie, winogrona, porzeczki, brzoskwinie, kiwi, ananasa, jagody, grejpfruta, aronię i agrest. Co czwarty (24%) Polak deklaruje, że chętnie jadł wszystkie owoce.
Warzywa
W 2019 roku najchętniej jedzonym warzywem były pomidory (34%). Co piąty (21%) badany najchętniej spożywał ogórki, 13% wybierało ziemniaki, a 11% marchew. Dalej wymieniane były sałata (9%), kalafior (8%), papryka (8%), kapusta (6%), brokuły (6%) i cebula (4%). W odpowiedziach respondentów pojawiły się także buraki, rzodkiewka, cukinia, por, fasolka, seler, pieczarki, dynia, pietruszka, groszek, szczypior, kalarepa, szparagi i bób. 28% badanych odpowiedziało, że chętnie jedli wszystkie warzywa.
Najbardziej wyczekiwanie owoce i warzywa sezonowe
Na żaden inny sezonowy owoc lub warzywo Polacy nie czekają tak bardzo jak na truskawki. Wymieniło je dwie trzecie (65%) badanych. Na pojawienie się w sprzedaży czereśni czeka co czwarty Polak (26%), na maliny co piąty (21%), a na borówki co jedenasty (9%). Wśród warzyw wyróżniają się młode polskie ziemniaki, na które co roku niecierpliwie czeka 21% badanych.
13% Polaków deklaruje, że w ubiegłym roku jedli truskawki częściej niż w poprzednich latach. 9% badanych jadło więcej jabłek, 7% pomidorów, a 6% malin. Respondenci wymieniali ponadto ogórki, czereśnie, ziemniaki, borówki, paprykę. 4% Polaków częściej jadło wszystkie owoce i warzywa.
Owoce sezonowe szansą na wzrost konsumpcji
„Przed nami sezon zbiorów owoców jagodowych. Okazją do zwiększenia ich konsumpcji są śniadania i przekąski. To są pory, które kojarzą się z owocami. W gronie superowoców stawiamy na filiżankę owoców do śniadania. Truskawek, potem malin, borówek” - mówi Dominika Kozarzewska, członek Zarządu Fundacji Promocji Polskiej Borówki.
„Owoce i warzywa są paliwem dla naszego umysłu i skutecznym sposobem budowania odporności. Cieszy nas to, że konsumenci podkreślali smak owoców i warzyw, a szczególnie, że zostały wymienione nasze Jabłka Grójeckie” - powiedział Maciej Majewski, prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie.
„To jest praca u podstaw, promocja wartości odżywczych i zdrowotnych. Tego, że dzięki warzywom, owocom, jesteśmy bardziej uśmiechnięci i zdrowi. Walka z otyłością w ten sposób jest też mocno ułatwiona, ponieważ nie dostarczamy zbędnych kalorii. Tak promujemy polskie pomidory. Cieszy nas status ulubionego warzywa Polaków” - komentował Łukasz Gwizdała, Stowarzyszenie. Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami.
„Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” realizowane są przez Kantar dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Projekt realizowany jest we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding.
Zadanie finansowane jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Patronat honorowy: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 28.04.2020, 19:48 |
| Źródło informacji | Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz: nauka i przemysł chemiczny wspólnie budują bezpieczeństwo i odporność Polski PAP
Opracowywanie i komercjalizowanie technologii militarno-obronnych czy podwójnego zastosowania to jeden ze strategicznych kierunków Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wiele z tych projektów realizowanych jest w ścisłej współpracy instytutów Sieci z polskim przemysłem chemicznym, na czele z gigantem tej branży - Grupą Azoty. „Synergia naszych kompetencji, doświadczeń oraz zasobów skutecznie wzmacnia bezpieczeństwo kraju” - mówił dr Hubert Cichocki, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, podczas Kongresu Polska Chemia.- 12.06.2026, 16:42
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
EKF 2026: Alior Bank jest gotowy na wspieranie suwerenności polskiej gospodarki PAP
Alior Bank jest gotowy na wspieranie suwerenności polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców oraz krajowego biznesu w tym, aby nie tylko rozwijał się w Polsce, ale był również gotów do ekspansji zagranicznej - zapowiedział Wojciech Przybył, wiceprezes zarządu Alior Bank podczas 16. Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.- 12.06.2026, 15:54
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Alior Bank na EKF 2026: brakuje funduszy, które brałyby na siebie ryzyko inwestowania w nowe technologie PAP
Na stan sektora bankowego wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest brak funduszy, które brałyby na siebie ryzyko podejmowania inwestowania w nowe technologie. Bank nie zawsze jest dobrym partnerem do finansowania takich inwestycji. „Bank ma określone funkcje, które stara się optymalnie, z pełną odpowiedzialnością, wypełnić i eksploatować środki w taki sposób, w jaki jest to możliwe z punktu widzenia jego funkcji czy regulacji” - powiedział Zdzisław Wojtera, wiceprezes zarządu Alior Bank S.A. podczas 16. Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.- 12.06.2026, 15:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ