Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak przypomina ekspert, Produkt Krajowy Brutto, w skrócie PKB, jest miarą względnie młodą, bo jest stosowany dopiero od drugiej dekady XX wieku. „Parametr ten określa łączną wartość dóbr i usług wytworzonych na terenie jakiegoś kraju. Mamy też Produkt Narodowy Brutto (PNB), który w większym stopniu odnosi się do narodowości, czy też obywatelstwa tych, którzy w produkcję dóbr byli zaangażowani” - wyjaśnia dr Maszczyk.
Zdaniem ekonomisty podstawową zaletą PKB jest jego prostota. „Tak jak wspomniałem, jest go łatwo wytłumaczyć, bo pokazuje ile dóbr i usług wytworzono. Natomiast ma też swoje wady” - dodaje Maszczyk.
Jak tłumaczy, najczęściej potwierdzaną jest to, że wartość PKB rośnie wraz ze wzrostem wartości dóbr i usług. Maszczyk zaznacza jednak, że nie zawsze wzrost wartości tego co wytwarzamy jest korzystny. Jako przykład podaje sytuację, w której zostaje zmniejszona skala korków w Warszawie. „Wtedy zmaleje zużycie paliwa, co oznacza, że PKB w Polsce też zmaleje. Czy to będzie nas smucić? Raczej niekoniecznie” - zauważa ekspert.
Wśród wad PKB dr Maszczyk wymienia też to, że parametr abstrahuje od tego, jak jest dzielony wypracowany majątek. „Co prawda liczymy poza globalną wartością również PKB per capita (na głowę), ale PKB per capita uśrednia ilość wytworzonych dóbr i usług, ale nic to nie mówi o podziale tych dóbr i usług” - dodaje dr Maszczyk.
Kolejną wadą jest to, że PKB nie uwzględnia jakości usług publicznych, a więc tego, czy mamy finansowaną ze źródeł publicznych edukację, opiekę zdrowotną itd.
Zdaniem ekonomisty te liczne wady wskaźnika PKB powodują, że od lat toczą się dyskusje ekspertów nad zastąpieniem go innym, bardziej precyzyjnym parametrem.
Więcej na temat PKB oraz innych najważniejszych pojęć i mechanizmów ekonomicznych można się dowiedzieć z wykładów III edycji Prasowej Akademii Pieniądza, które są dostępne bezpłatnie dla zarejestrowanych uczestników szkolenia.
Prasowa Akademia Pieniądza to bezpłatne szkolenie, którego celem jest podniesienie wiedzy ekonomicznej dziennikarzy, blogerów oraz studentów interesujących się zagadnieniami gospodarczymi. Uruchomiona w styczniu br. III edycja szkolenia składa się z praktycznego warsztatu oraz pięciu szkoleń online dostępnych na platformie e-learningowej akademia.pap.pl, których autorami są eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz redaktorzy Polskiej Agencji Prasowej.
Regulamin oraz szczegóły dotyczące rejestracji online są dostępne na stronie http://akademia.pap.pl.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.04.2020, 16:52 |
Źródło informacji | samorzad.pap.pl |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
Prof. Jacek Sierak z SGH: miasta nie wiedzą, jakich usług zdrowotnych będą potrzebować w przyszłości PAP
Władze miast powiatowych mają ograniczoną wiedzę, jeśli chodzi o to, jakie usługo zdrowotne będą u nich realizowane w przyszłości - wskazuje prof. Jacek Sierak, kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Samorządu Terytorialnego Szkoły Głównej Handlowej. „Są to inwestycje bezpośrednio miejskie, jak i innych podmiotów. W ostatnich latach duże miasta funkcjonowały w warunkach bardzo dużej niepewności finansowej. Trudno jest też zidentyfikować prawdziwą liczbę mieszkańców tych miast” - mówi ekspert.- 22.11.2024, 15:32
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Projekt Baltica 2 przechodzi z fazy przygotowania inwestycji do realizacji PAP
„Trwają przygotowania lądowej części projektu. Rok 2027 to etap instalacji morskich turbin wiatrowych i oddanie całego przedsięwzięcia do eksploatacji. A późnej kilkadziesiąt lat efektywnej produkcji zielonej energii dla polskich odbiorców” – mówił Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica, podczas konferencji Offshore Wind Poland 2024. Baltica 2 jest wspólnym projektem PGE i Ørsted.- 22.11.2024, 14:04
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu