Newsletter

MFiPR: 500 milionów złotych na szybką pomoc dla instytucji opieki (komunikat)

06.05.2020, 12:22aktualizacja: 06.05.2020, 12:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej włączyło do Funduszowego Pakietu Antywirusowego zestaw działań służących poprawie sytuacji osób przebywających w instytucjach opieki całodobowej. Projekty będą finansowane z pieniędzy unijnych w programie Wiedza Edukacja Rozwój.

– To dzięki możliwościom, jakie daje niedawno przyjęta specustawa funduszowa, mogliśmy tak szybko zareagować na potrzeby między innymi domów pomocy społecznej i domów dziecka. Pensjonariusze i podopieczni tych placówek są szczególnie narażeni na skutki epidemii wywołanej przez koronawirus. W Funduszowym Pakiecie Antywirusowym mamy pół miliarda złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego na pomoc dla samorządów wspierających te instytucje. To pieniądze na ochronę zdrowia osób w nich przebywających i personelu, ale też na zakup sprzętu niezbędnego do nauki zdalnej i zwiększania kompetencji cyfrowych dzieci korzystających z placówek pieczy zastępczej – podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

– Solidarność społeczna i współpraca są dzisiaj szczególnie ważne. Dotyczy to również szerokiej współpracy międzyresortowej. Bardzo się cieszę, że możemy zaoferować realne wsparcie samorządom prowadzącym instytucje opieki, między innymi placówki opiekuńczo-wychowawcze i domy pomocy społecznej. Kierowane przeze mnie Ministerstwo Rodziny codziennie monitoruje sytuację w placówkach. Dodatkowe 500 milionów złotych pozwoli pomóc samorządom zabezpieczyć zarówno podopiecznych i mieszkańców, jak i pracowników. Bezpieczeństwo to absolutny priorytet – mówi Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Niemal 130 milionów złotych to kwota, którą zarezerwowano na wsparcie w czasie epidemii dzieci i pracowników placówek rodzinnych oraz innych miejsc pieczy zastępczej, w tym domów dziecka. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego i skorzysta z nich ponad 20 tysięcy rodzin oraz instytucjonalnych podmiotów pieczy zastępczej. Potrzeby dzieci i ich opiekunów zostały przeanalizowane przez urzędy wojewódzkie, z którymi MRPiPS współpracuje przy realizacji tego projektu. Przewidziano w nim między innymi:

- zakup wyposażenia potrzebnego do zdalnego nauczania, w tym laptopów, komputerów stacjonarnych, oprogramowania i sprzętu audiowizualnego,

- zakup środków ochrony indywidualnej i wyposażenia do bezpośredniej walki z epidemią, w tym maseczek, rękawiczek, środków dezynfekcyjnych,

- zakup wyposażenia do organizacji miejsc kwarantanny lub izolacji dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej.

Z kolei blisko 350 milionów złotych, również pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego, zostanie przeznaczonych na poprawę sytuacji mieszkańców ponad 800 domów pomocy społecznej. Projekty będą realizowane przez 16 regionalnych ośrodków polityki społecznej w formule grantowej lub partnerskiej. Ich celem jest ochrona życia i zdrowia pensjonariuszy DPS oraz zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19. Wsparcie będzie przeznaczone także na zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom DPS, którzy na co dzień mają kontakt z osobami znajdującymi się w grupie podwyższonego ryzyka. Dzięki funduszom będą możliwe między innymi:

- zakup środków ochrony indywidualnej,

- zapewnienie miejsc tymczasowego pobytu dla mieszkańców i kadry DPS,

- zakup testów wykrywających COVID-19,

- dopłaty do wynagrodzeń personelu tych placówek,

- dofinansowanie tymczasowego zatrudnienia nowych osób.

To wsparcie uzupełnia działania finansowane przez samorządy województw, w których na podstawie rekomendacji Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wykorzystywane są środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w regionalnych programach operacyjnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.05.2020, 12:22
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii