Newsletter

MFiPR: Sejm przyjął zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich (komunikat)

06.05.2020, 21:36aktualizacja: 06.05.2020, 21:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Sejm przyjął zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która zakłada udzielenie wsparcia na ich działalność statutową. Nowe przepisy, przygotowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zakładają powierzenie nadzoru nad działalnością kół Pełnomocnikowi Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych.

- 40 milionów złotych w tym roku z budżetu państwa na działalność kół gospodyń wiejskich umożliwi udzielenie pomocy finansowej dla około 11,6 tysięcy kół gospodyń wiejskich. Pomoc będą mogły otrzymać zarówno istniejące, jak i nowo zarejestrowane koła. To bardzo znaczące wsparcie, szczególnie w obecnej sytuacji pandemii – mówi Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Wsparcie, chociaż udzielane do wysokości zaplanowanych w budżecie państwa środków finansowych powinno wystarczyć do końca roku. Na koniec grudnia 2018 r. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa było zarejestrowanych 5048 kół, rok później - 8828 kół, na 29 kwietnia 2020 r, w rejestrze było już 9110 kół.

Pomoc finansowa dla KGW przyznana będzie w drodze decyzji Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Źródłem finansowania pomocy będą środki z budżetu państwa pochodzące ze zmiany przeznaczenia rezerw celowych oraz z rezerwy ogólnej. Podobnie jak w 2019 r. pomoc ta będzie przyznawana do wyczerpania środków finansowych.

Nowelizacja przewiduje także powierzenie zadań ustawowych, realizowanych dotychczas przez Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Pełnomocnikowi Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych. Do zadań Pełnomocnika Rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych należy w szczególności współpraca z organizacjami pozarządowymi w zakresie działań wpływających na wzrost powszechności i rozwój lokalnych inicjatyw społecznych.

Za ustawą głosowało 448 posłów, przeciw było czterech, 7 osób wstrzymało się od głosu.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.05.2020, 21:36
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii