Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Międzynarodowa konferencja „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia” (komunikat)

08.05.2020, 14:28aktualizacja: 08.05.2020, 14:28

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiDN informuje:

„Zakończenie działań zbrojnych w 1945 r. nie unieważniło wszystkich skutków konfliktu. Europa została podzielona i o ile państwa Europy Zachodniej mogły cieszyć się odnowieniem wolnego życia politycznego i odbudowywać gospodarkę korzystając m.in. ze środków amerykańskiego Planu Marshalla, to w Europie Środkowej i Wschodniej rozgrywał się kolejny akt dramatu: pod osłoną bagnetów Armii Czerwonej zostały zaprowadzone nowe totalitarne porządki” – powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, otwierając międzynarodową konferencję „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”.

Wicepremier Gliński, który objął wydarzenie honorowym patronatem, podkreślił, że II wojna światowa była prawdopodobnie największym politycznym i militarnym kataklizmem w dziejach naszego kontynentu.

„Tylko w Europie straciło życie ponad 40 milionów ludzi, którzy ginęli nie tylko na frontach, ale i wskutek Holokaustu, innych ludobójczych działań III Rzeszy i Związku Sowieckiego oraz jako ofiary alianckich działań odwetowych. Zrujnowane wsie i miasta – w tym Warszawa, zniszczona infrastruktura przemysłowa i transportowa, głód i choroby – to tylko niektóre skutki tej straszliwej wojny” - mówił prof. Gliński.

Minister kultury podkreślił, że kapitulacja Niemiec i zakończenie działań zbrojnych nie unieważniło wszystkich skutków konfliktu, a podział Europy po wojnie stworzył nowe problemy. Państwa Europy Zachodniej mogły cieszyć się odnowieniem wolnego życia politycznego i odbudowywać gospodarkę korzystając m.in. ze środków amerykańskiego Planu Marshalla, ale w Europie Środkowej i Wschodniej zostały zaprowadzone nowe totalitarne porządki.

„Państwa Bałtyckie utraciły niepodległość, a Polska i kraje położone na południe od niej zostały podporządkowane Związkowi Sowieckiemu. Prasa, rządy, a nawet gospodarka zostały poddane totalitarnej komunistycznej władzy i jej zbrodniczej ideologii. W Polsce do więzień, do cel śmierci lub na emigrację trafili przywódcy podziemia i żołnierze Armii Krajowej, którzy przez wiele lat z narażeniem życia walczyli o wolność z nazistowskimi Niemcami. Czy więc było to wyzwolenie, czy – jak sądzę – nowa okupacja?” – mówił minister kultury.

Wicepremier podziękował organizatorom za przygotowanie konferencji, a wybitnym historykom - za przyjęcie zaproszenia do dyskusji. Podkreślił, że zorganizowanie debaty w Internecie jest ciekawym precedensem i jednocześnie szansą na dotarcie do szerszego kręgu zainteresowanych, również do osób mieszkających w odległych częściach Europy i świata.

Zakres tematyczny konferencji

Konferencja, zorganizowana z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Europejską Siecią Pamięć i Solidarność oraz Muzeum II Wojny Światowej, została podzielona na trzy panele. Każdy z nich odnosi się do jednej ze stref, w której skutki II wojny światowej wciąż nie zostały przezwyciężone: pierwszy panel – poświęcony pamięci o konflikcie: kultywowaniu, zapominaniu, a w końcu – politycznym wykorzystaniu, drugi – podejmujący problemy prawne wynikające z II wojny światowej, takie jak kwalifikacja poszczególnych zbrodni jako ludobójstwa, wzajemnego uznawania granic czy zasadności odszkodowań, oraz trzeci – poświęcony dyskusji o tym, w jakim stopniu wejście Armii Czerwonej było dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyzwoleniem, a w jakim nową okupacją, oraz czy upadek komunizmu wpłynął na badania nad II wojną światową.

Uczestnicy konferencji

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali naukowcy i badacze z Wielkiej Brytanii, Rosji, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Czech i Polski: dr Łukasz Adamski, dr Łukasz Kamiński, prof. Heorhij Kasianow, prof. Stephan Lehnstaedt, prof. Peter Oliver Loew, prof. Alvydas Nikžentaitis, prof. Andrzej Nowak, prof. Jan Rydel, Mark Sołonin, dr Oldřich Tůma i Jonathan Walker.

Moderowanie poszczególnymi panelami powierzono: dr. Sławomirowi Dębskiemu z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Rafałowi Rogulskiemu- dyrektorowi Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz Robertowi Kostro – dyrektorowi Muzeum Historii Polski.

Wideokonferencja – dostępna dla każdego

Ze względu na sytuację epidemiologiczną wydarzenie zorganizowano w formie wideokonferencji, dostępnej na profilach organizatora – Muzeum Historii Polski na Facebooku (https://www.facebook.com/MuzeumHistoriiPolski/) oraz na kanale YouTube (https://www.youtube.com/results?search_query=muzeum+historii+polski) i dającej możliwość zadawania pytań ekspertom przez zalogowanych słuchaczy. 50-minutowy program z dyskusją części uczestników konferencji, wzbogaconą materiałami filmowymi pokaże TVP Historia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/ pat/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.05.2020, 14:28
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ