Newsletter

Zdrowie i styl życia

MON: Żołnierze Wojska Polskiego wspierają Domy Pomocy Społecznej (komunikat)

22.05.2020, 13:47aktualizacja: 22.05.2020, 13:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

- Zadaniem Wojska Polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa Polsce i Polakom. W sytuacji również takiej, z jaką mamy dziś do czynienia, a więc w sytuacji epidemii. Od pierwszego dnia żołnierze Wojska Polskiego byli na posterunku, byli obecni, wspierali tych, którzy tego wsparcia potrzebują. Żołnierze Wojska Polskiego udowodnili po raz kolejny, że można na nich liczyć - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W piątek, 22 maja w Niedabylu, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej oraz Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej podsumowali działania pomocowe rządu skierowane do pensjonariuszy placówek opiekuńczych.

Szef MON podkreślił, że żołnierze Wojska Polskiego nieśli pomoc potrzebującym od pierwszego dnia epidemii. - Terytorialsi są zawsze blisko, są zawsze gotowi, sprawdzili się dlatego, że byli zaangażowani, byli ofiarni - powiedział minister. Przypomniał, że w Polsce są 824 Domy Pomocy Społecznej, z czego 536 zostało objętych wsparciem żołnierzy WOT, którzy dostarczają do nich żywność, pobierają próbki do badań, w razie potrzeby ewakuują podopiecznych i dezynfekują obiekty.

Minister mówił także o żołnierzach wojsk operacyjnych - logistykach i żołnierzach wojsk chemicznych - którzy również są angażowani w walkę z epidemią. - Chcę podkreślić, że również żołnierze wojsk operacyjnych byli i są zaangażowani w akcję związaną z przeciwdziałaniem epidemii. Żołnierze WOT na przykład zajmują się dostarczaniem żywności, pobieraniem próbek wśród osób zagrożonych koronawirusem, ale także transportem. To zadanie należy również do wojsk operacyjnych. Żołnierze WOT uczestniczyli również w skrajnych przypadkach - w ewakuacji podopiecznych domów pomocy społecznej. Mieliśmy do czynienia w skali całej Polski z 6 takimi przypadkami - podkreślił szef MON.

- Wielokrotnie z panią minister Maląg podczas posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omawialiśmy koordynację działań, współpracę służb państwowych z samorządami, współpracę, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i rzeczywiście w Niedabylu, w tym Domu Pomocy Społecznej doszło do sytuacji kryzysowej- to była jedna z takich pierwszych sytuacji i służby samorządowe, służby rządowe zaopiekowały się podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej. Kryzys został zażegnany, można mówić o takim modelowym działaniu, modelowej współpracy, której celem jest zapewnienie bezpieczeństwa – podkreślał szef MON.

Minister Mariusz Błaszczak oraz minister Marlena Maląg podziękowali żołnierzom Wojska Polskiego za ich ciężką służbę w czasie epidemii, za poświęcenie i profesjonalizm.

- W całym kraju, na wsparcie DPS-ów w sumie zabezpieczony jest 1 mld zł (...) Te środki przekazywane są m.in. także na podniesienie dodatków dla personelu, który pracował w systemie rotacyjnym, który wymagał też przede wszystkim zabezpieczenia sanitarnego - powiedziała minister Maląg.

Wojsko Polskie od początku epidemii koronawirusa udziela szerokiej pomocy pensjonariuszom domów pomocy społecznej w całym kraju. W ramach operacji „Odporna Wiosna” Terytorialsi wspierają DPS-y dostarczając żywność i środki ochrony przeciwepidemicznej, pobierając wymazy do badań na obecność koronawirusa, zapewniając wsparcie logistyczne oraz opiekę. Od rozpoczęcia operacji udzielili wsparcia w 536 DPS-ach. W tym czasie pobrali blisko 58 tys. wymazów, z czego 28 tys. wymazów pobranych zostało właśnie w Domach Pomocy Społecznej.

W kwietniu, w odpowiedzi na kolejne ogniska koronawirusa w placówkach opiekuńczych, w każdym województwie na bazie brygad obrony terytorialnej oraz jednostek operacyjnych zostały utworzone Zespoły Interwencji Kryzysowych. Głównym celem jest wsparcie ewakuacji i przywracanie zdolności do funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej. Do ich zadań należy: pobieranie wymazów, ewakuacja mieszkańców i personelu, dekontaminacja, szkolenia w celu ograniczenia transmisji koronawirusa oraz odtworzenie zdolności DPS. Zespoły są kierowane do działania na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub wojewody. Do tej pory Zespoły Interwencji Kryzysowych zostały użyte 49 razy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.05.2020, 13:47
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii