Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Minister Jacek Czaputowicz wziął udział w wideokonferencji ONZ nt. sytuacji osób z niepełnosprawnościami w konfliktach zbrojnych (komunikat)

28.05.2020, 18:20aktualizacja: 28.05.2020, 18:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Polska jest silnie zaangażowana w obronę osób z niepełnosprawnościami. Przykładem tego są projekty realizowane w ramach polskiej pomocy rozwojowej – powiedział szef polskiej dyplomacji, otwierając wydarzenie w ONZ współorganizowane przez Polskę w ramach tygodnia ochrony ludności cywilnej.

W wystąpieniu otwierającym spotkanie minister Czaputowicz podkreślił znaczenie pełnego wdrażania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2475 dotyczącej osób z niepełnosprawnościami w konfliktach zbrojnych, przyjętej przed rokiem z inicjatywy Polski i Wielkiej Brytanii. Zwrócił się także do uczestników o zidentyfikowanie luk w agendzie ochrony ludności cywilnej w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami. Wskazał przy tym na konieczność promowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie pomocy takim osobom, zarówno na forum międzynarodowym, jak i na poziomie krajowym.

Szef polskiej dyplomacji wskazał na trudności, jakie napotyka ta grupa osób w przypadku zagrożenia życia lub groźby przemocy. ­– Przyjęcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa 2475 stanowiło pierwszy krok do zmiany tego stanu rzeczy i zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami równego dostępu do podstawowych usług w rejonach konfliktu – stwierdził minister Czaputowicz. Zaznaczył, że rezolucja zachęca państwa do angażowania osób z niepełnosprawnościami w działania humanitarne i zapobiegania konfliktom. Minister zapowiedział dalsze wspieranie przez Polskę działań na rzecz uwolnienia świata od min i wybuchowych pozostałości wojennych.

Dyskusji przewodniczyła Catalina Devandas Aguilar – specjalny sprawozdawca ONZ ds. przestrzegania praw osób niepełnosprawnych. Udział w niej wzięli przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, którzy przedstawili świadectwa poszkodowanych w konfliktach w Syrii, Jemenie i Iraku.

W kadencji 2020-2022 Polska zasiada w Radzie Praw Człowieka ONZ. Jest to najważniejsze forum współpracy międzyrządowej w zakresie poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności. Do zadań Rady należy pomoc państwom w wypełnianiu zobowiązań z zakresu ochrony praw człowieka poprzez dialog, budowę struktur instytucjonalnych i wsparcie techniczne.

Ochrona ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych, w tym w szczególności osób z niepełnosprawnościami i osób należących do mniejszości religijnych, pozostaje jednym z priorytetów Polski na forum ONZ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.05.2020, 18:20
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ