Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MS informuje:
Komisja Weryfikacyjna na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 czerwca 2020 r. wydała dwie decyzje w sprawie dotyczącej nieruchomości przy ul. Bednarskiej 26.
Komisja Weryfikacyjna w toku przeprowadzonego postępowania rozpoznawczego w sprawie stwierdziła, że Prezydent m.st. Warszawy wydał decyzję, pomimo wystąpienia okoliczności, iż decyzja ta była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały. Prezydent m.st. Warszawy rozporządził udziałem, który na dzień wydawania decyzji nie przysługiwał Miastu Stołecznemu Warszawy w nieruchomości, gdyż na podstawie umowy cywilnoprawnej był przedmiotem prawa użytkowania wieczystego przysługującego innym podmiotom. Jednocześnie Komisja stwierdziła, że decyzja ta wywołała nieodwracalne skutki prawne, z uwagi na odpłatne nabycie nieruchomości przez osoby trzecie. Komisja stwierdziła również, iż przy wydawaniu decyzji zmieniającej doszło do rażącego naruszenia prawa.
Wobec powyższego decyzjami z dnia 9 czerwca 2020 r., Komisja Weryfikacyjna stwierdziła, że decyzja Prezydenta m.st. Warszawy z dnia 26 maja 2014 r. została wydana z naruszeniem prawa w całości oraz stwierdziła nieważność decyzji zmieniającej z dnia 15 września 2015 r. w całości.
Decyzje przyznające odszkodowania i zadośćuczynienia lokatorom
Komisja Weryfikacyjna, w dniu 9 czerwca 2020 r. wydała 10 decyzji w sprawie przyznania odszkodowania lub zadośćuczynienia jedenastu lokatorom następujących nieruchomości: Al. Niepodległości 151, ul. Dahlberga 5, ul. Noakowskiego 20, ul. Kazimierzowska 34, ul. Poznańska 14, ul. Hoża 25A, ul. Noakowskiego 16.
Lokatorzy uzasadniając wniosek o przyznanie odszkodowania i zadośćuczynienia skarżyli się m.in. na: stres związany z utratą domu, w którym mieszkali ponad 50 lat, nachodzenie lokatorów i zastraszanie ich, aby zmusić ich do wyprowadzki z mieszkań, drastyczne podwyżki czynszów, brak energii elektrycznej, brak światła na klatkach schodowych, brak dostaw wody do budynku i bieżących napraw, zaniechanie przeglądów przewodów kominowych, zabijanie deskami wyjścia ewakuacyjnego z budynku, zaspawanie wejścia do klatki schodowej, zamykanie bramy wyjazdowej z budynku, brak wywożenia śmieci, liczne kradzieże w piwnicach oraz uciążliwie remonty w budynkach, w których jeszcze mieszkali lokatorzy, celem się ich pozbycia.
Ponadto lokatorzy nieruchomości przy ulicy Kazimierzowskiej 34, przejętej na skutek reprywatyzacji przez Jakuba R., byłego urzędnika warszawskiego ratusza, skarżyli się na zastosowanie wobec nich presji finansowej, drastycznej podwyżki czynszu, brak prądu w częściach wspólnych dla nieruchomości, w mieszkaniach zawilgotniały ściany, zaprzestanie wykonywania koniecznych remontów oraz bieżących prac konserwatorskich czy napraw, w posadzce na klatce schodowej przy drzwiach wejściowych była dziura, o którą potknęła się jedna z lokatorek i złamała rękę (złamanie było bardzo poważne wymagało dwukrotnej hospitalizacji i operacyjnego złożenia ręki), nie były wykonywane podstawowe prace porządkowe, takie jak sprzątanie klatki schodowej oraz podwórka, śmieci zalegały w workach na podwórzu, gdyż przez kilka miesięcy nie było pojemników na śmieci, na skutek czego w kamienicy zalęgły się szczury.
Kwota przyznanych odszkodowań i zadośćuczynień w dniu 9 czerwca 2020 r.: 312 998,79 zł
Łączna suma dotychczas przyznanych kwot na rzecz lokatorów przez komisję 8 352 102,69 zł.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mom/ jann/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.06.2020, 19:31 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |