Newsletter

MF: Minister finansów Tadeusz Kościński uczestniczył w spotkaniu ministerialnym OECD i dyskusji nt. ożywienia gospodarczego (komunikat)

10.06.2020, 17:19aktualizacja: 10.06.2020, 17:19

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MF informuje:

- Zaprezentowanie działań krajów dotkniętym epidemią COVID-19 i stan gospodarki światowej były głównymi tematami spotkania OECD.

- Szef MF przedstawił sytuację naszego kraju, zapewniając o stabilności finansów publicznych w Polsce – co spotkało się z przychylnym przyjęciem.

Polska reakcja na pandemię COVID-19 była szybka i zdecydowana. Łączna wartość środków przeznaczonych dla wsparcia gospodarki wyniosła ok. 15% PKB. Mocno wierzę, że te działania wraz z silnymi fundamentami, konkurencyjnością oraz elastycznością naszej gospodarki pozwolą Polsce na szybki powrót na ścieżkę zrównoważonego wzrostu. Pracujemy też nad silnym wsparciem recovery z poziomu UE - powiedział minister Kościński.

Obecny sytuacja jaką wywołał koronawirus jest nadzwyczajna więc potrzebujemy nadzwyczajnych rozwiązań. Będziemy pobudzać gospodarkę, wspierać inwestycje na wielką skalę i chronić miejsca pracy. To może być również szansa m.in. na tworzenie nowych łańcuchów dostaw i przywracanie przemysłu w Europie i w Polsce – dodał szef resortu finansów.

Minister Finansów Tadeusz Kościński wziął dziś udział w wirtualnej sesji ministerialnej OECD odbywającej się przy okazji publikacji przez Organizację najnowszych prognoz dotyczących sytuacji gospodarczej na świecie i w państwach członkowskich: OECD Economic Outlook. W sesji wzięli także udział m.in. ministrowie: Hiszpanii, Nowej Zelandii, Australii, Włoch, Korei Południowej, Litwy, Słowenii, Słowacji, Kanady, Japonii a także przedstawiciele UE. Temat konferencji brzmiał: „Ścieżki ożywienia gospodarczego: scenariusze alternatywne i polityki makroekonomiczne”. Wirtualne (w obecnej sytuacji) spotkanie ministrów poza dyskusją nad stanem gospodarki światowej było także okazją do zaprezentowania działań poszczególnych krajów podjętych w celu przeciwdziałania skutkom gospodarczym pandemii COVID-19 i omówienia możliwości współpracy międzynarodowej w tym zakresie.

Minister Kościński przedstawił zakres działań podjętych w Polsce w celu przeciwdziałania skutkom gospodarczym pandemii COVID-19. Podczas sesji podkreślił, że dzięki odpowiedzialnej polityce finansowej Polski ostatnich lat, w ogólnoświatowy kryzys wywołany pandemią weszliśmy w dobrej kondycji, dobrym wzrostem PKB i zrównoważonymi finansami publicznymi. Podkreślił, iż naszym celem jest jak najszybszy powrót na ścieżkę wysokiego wzrostu gospodarczego. Cel ten realizujemy obecnie działaniami krajowymi, takimi jak Tarcza Antykryzysowa. Uwagi te spotkały się z przychylnym przyjęciem ze strony przedstawicieli innych krajów członkowskich oraz ekspertów OECD.

Sytuacja pandemii i jej skutki to także wyzwanie globalne, wymagające wysiłku i współpracy podmiotów międzynarodowych w tym państw, organizacji międzynarodowych i międzynarodowych instytucji finansowych. Spotkanie ministerialne w OECD było kolejną okazją do wypracowania wspólnych i skutecznych rozwiązań na rzecz powrotu światowej gospodarki na ścieżkę wzrostu i zrównoważonego rozwoju. Polska ma w tym swój udział.

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) jest ważną międzynarodową, międzyrządową organizacją gospodarczą, skupiającą wysoko rozwinięte państwa, które łączy akceptacja dla zasad demokracji i gospodarki rynkowej. Obecnie głównym jej zadaniem jest promowanie współpracy oraz wypracowywanie globalnych rozwiązań w obszarach gospodarczym, politycznym i społecznym a także dostarczanie wysokiej jakości analiz w tym zakresie. Organizacja została powołana do życia na mocy Konwencji Paryskiej, podpisanej 14 grudnia 1960 r. Rozpoczęła działalność z dniem 30 września 1961 r. i jest bezpośrednią sukcesorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej (Organisation for European Economic Co-operation - OEEC), powstałej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich, korzystających z pomocy w ramach Planu Marshalla. Polska jest członkiem OECD od listopada 1996 roku. Siedziba organizacji znajduje się w Paryżu. OECD w bieżącym roku obchodzi swoje 60-lecie działalności.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.06.2020, 17:19
Źródło informacji MF
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii