Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Różnicowanie sytuacji przedsiębiorców w zależności od sektora, który reprezentują a nie skutków epidemii uważamy za pozbawione podstaw. Decyzja ta dziwi o tyle, że w branży deweloperskiej odnotowano 46-procentowy spadek w rozpoczęciu nowych inwestycji i 26,6% spadek w ilości uzyskanych pozwoleń na budowę, w relacji kwiecień 2019/2020. Sektor nieruchomości komercyjnych, w szczególności handlu, jest jednym z najsilniej dotkniętych, a ustawowy zakaz pobierania czynszów, a nawet opłat z tytułu kosztów eksploatacyjnych uderzył w fundamenty wielu firm.
Brak pomocy finansowej będzie skutkować dalszym obniżaniem poziomu inwestycji, co negatywnie wpłynie na sytuacje pracowników firm. Warto podkreślić, że branża budowlana odpowiada za ok. 1,3 – 1,5 mln miejsc pracy. Brak nowych przedsięwzięć znajdzie odzwierciedlenie w mniejszej ilość zamówień, co dotkliwie odczują producenci materiałów budowlanych, wykonawcy i ich pracownicy. Inwestycje stanowią koło zamachowe gospodarki. Przyczyniają się do powstawania nowych miejsc pracy i zapobiegają pogłębianiu ekonomicznej zapaści. Co więcej, budownictwo charakteryzuje tzw. efekt mnożnikowy. Oznacza to, że każda złotówka wydana w jego ramach, generuje kolejne wydatki, także w innych sektorach.
Niestety, analiza regulaminu programu przygotowanego przez PFR, nie pozwala odpowiedzieć na pytania dotyczące powodów wykluczenia deweloperów. Należy zauważyć, że takie działanie stoi w sprzeczności z polityką rządu, nastawioną na zwiększenie dostępności mieszkań. Za bezzasadnością tego rozwiązania przemawia również fakt, że tożsame wykluczenie nie znalazło się w podobnych programach osłonowych, przygotowanych na potrzeby walki z wirusem SARS-CoV-2 przez inne kraje Unii Europejskiej.
Polski Związek Firm Deweloperskich w imieniu branży zwraca się do PFR oraz Ministerstwa Rozwoju z wnioskiem o przedstawienie przyczyn wyłączenia sektora deweloperskiego z programowego wsparcia i apeluje o pilną modyfikację regulaminu „Tarczy Finansowej PFR dla dużych firm” w celu zapewnienia wszystkim przedsiębiorcom równego dostępu do programów pomocowych.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
| Data publikacji | 16.06.2020, 13:57 |
| Źródło informacji | Polski Związek Firm Deweloperskich |
| Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Fundusze Europejskie wspierają automatyzację i robotyzację w przedsiębiorstwach w Polsce Wschodniej PAP
Automatyzacja i robotyzacja zwiększają innowacyjność produkcji i usług, co prowadzi do poprawy konkurencyjności firm. Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW), za których wdrożenie odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), dają możliwość pozyskania środków na realizację tych procesów. Jednym z przedsiębiorstw, które skorzystały z takiego wsparcia, jest PPUH „SUPRON 3” z Radomia.- 13.07.2026, 12:19
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Remont zaplanowany, budżet rozjechany. Jak Polacy finansują remonty?
Prawie co drugi Polak (44 proc.) planuje remont w ciągu najbliższego roku. Większość jednak przyznaje, że podchodzi do planowania budżetu wyłącznie orientacyjnie: tak odpowiedziało aż 72,5 proc. badanych. Szczegółowy kosztorys szacuje zaledwie co piąty (21,4 proc.), a co szesnasty (6,1 proc.) nie planuje budżetu w ogóle. To wyniki najnowszego badania opinii SW Research przeprowadzonego na zlecenie Smartney Grupa Oney [1]. Z badania wynika również, że ponad 40 proc. respondentów przekroczyło budżet podczas ostatniego remontu. Co wtedy robili? Najczęściej sięgali po oszczędności (43,2 proc.) lub ograniczali zakres prac (19,8 proc.). Na zewnętrzne finansowanie remontu otwarty jest co trzeci Polak (31,3 proc.). Część traktuje je jako standardowe narzędzie, inni dopuszczają je w określonych sytuacjach.- 13.07.2026, 10:54
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Smartney Grupa Oney
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ