Newsletter

MFiPR: Mie?dzynarodowa dyskusja o zrównowaz˙onym rozwoju (komunikat)

16.06.2020, 17:21aktualizacja: 16.06.2020, 17:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

26 godzin nieprzerwanej transmisji, 61 sesji z udziałem liderów biznesu, inwestorów i przedstawicieli rządowych, tysiące uczestników online z całego świata, tak można podsumować Szczyt Liderów UN Global Compact 2020. W panelu dotyczącym zmian klimatu i sprawiedliwej transformacji uczestniczyła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W jaki sposób po pandemii odbudować gospodarkę i społeczeństwo? Jaki kierunek rozwoju obrać, aby był on sprawiedliwy społecznie, niskoemisyjny i odporny na zmiany klimatu? O tym między innymi rozmawiano podczas Szczytu Liderów UN Global Compact (The UN Global Compact Leaders Summit), który odbył się 15-16 czerwca.

W panelu “Climate change and just transition”, w którym wzięła udział minister Jarosińska-Jedynak, dyskutowano o konieczności głębokiej transformacje na całym świecie, wzmocnieniu i zapewnieniu sprawiedliwej transformacji obejmującej sprawiedliwość klimatyczną, społeczną i energetyczną oraz o przygotowaniu krajów do realizacji ambitnych celów klimatycznych.

- Priorytetem dla Polski jest transformacja w kierunku zielonej gospodarki przeprowadzona w taki sposób, by była ona bezpieczna i korzystna gospodarczo, a także akceptowalna społecznie. Proces ten musi w naszym kraju przebiegać stopniowo, aby nie hamować naszego wzrostu gospodarczego i nie obniżać bezpieczeństwa energetycznego – podkreśliła minister Jarosińska-Jedynak.

Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczała, że Polska przywiązuje dużą wagę do osiągania ambitnych celów klimatycznych określonych w porozumieniu paryskim. Kwestie sprawiedliwej transformacji energetycznej zostały uwzględnione w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju , najważniejszym dokumencie określającym kierunki rozwoju Polski w najbliższych latach. Polska jako strona Porozumienia paryskiego zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w drugiej połowie XXI wieku.

- Pandemia testuje naszą polityczną determinację w dążeniu do osiągnięcia d celów klimatycznych. My nie przestajemy działać na rzecz klimatu i nadal realizujemy naszą długoterminową wizję transformacji w czystą i zieloną gospodarkę. W ostatnich latach polski rząd podejmował liczne działania, które miały na celu redukcję emisji dwutlenku węgla i poprawę jakości powietrza. Realizujemy program Czyste Powietrze i Program dla Śląska, wdrożyliśmy nowe normy dla paliw, obniżyliśmy normy smogowe, wspieramy kompleksową modernizację energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych – zaznaczała minister Jarosińska-Jedynak.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej zaznaczyła, że w debacie o neutralności klimatycznej nie powinno się ignorować wysokich kosztów społeczno-ekonomicznych.

- Wartość inwestycji potrzebnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku przez Polskę wynosi 240 mld euro. Nasz kraj będzie musiał ponieść dwa razy wyższe koszty w drodze do zielonej gospodarki niż wynosi średnia w Unii Europejskiej – powiedziała minister Jarosińska-Jedynak oraz dodała - Technologie oparte na gazie ziemnym mogą stanowić dobry pomost między tradycyjnymi technologiami węglowymi a technologiami opartymi całkowicie na odnawialnych źródłach energii.Minister Jarosińska-Jedynak zauważyła, że zmiany klimatu wpłyną również na dynamikę rozwoju miast, a tym samym na jakość życia ich mieszkańców.

- Od kilku lat Polska podejmuje intensywne działania na rzecz ekologicznej i proklimatycznej transformacji miast. Ponad 70 polskich miast jest zaangażowanych w walkę ze zmianami klimatu w ramach platformy NAZCA. Jest to globalna baza praktycznych działań proklimatycznych – zaznaczyła szefowa MFiPR.

Minister Jarosińska- Jedynak wspomniała także o Światowym Forum Miejskim.

- W lutym uczestniczyliśmy w dziesiątej edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF), które odbywało się w Abu Dhabi. Podczas wydarzenia Polska zobowiązała się do wdrażania nowej agendy miejskiej, która ma pomóc w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Kolejne edycja WUF odbędzie się w 2022 roku w Katowicach. Będzie to kolejna okazja, aby kompleksowo spojrzeć na wyzwania dla miast i przedsiębiorstw związane ze zmianami klimatu i jakością środowiska – zakończyła minister Jarosińska-Jedynak.

W panelu udział wzięli także m.in. prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński, Minister Energetyki Ukrainy Olga Buslavets, Minister Ochrony Środowiska i Rolnictwa Gruzji Levan Davitashvili i dyrektor biura w Polsce Europejskiego Banku Inwestycyjnego Piotr Michałowski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.06.2020, 17:21
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii