Newsletter

MFiPR: W międzynarodowym gronie o smart cities (komunikat)

16.06.2020, 18:21aktualizacja: 16.06.2020, 18:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Smart City Forum – największy w Polsce kongres poświęcony funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast – obradował 15 i 16 czerwca. Nie zabrakło na nim przedstawicieli Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. XI edycję forum otworzył wiceminister Grzegorz Puda, który mówił o europejskiej wizji miast przyszłości. W dyskusji o finansowaniu w formule PPP działań z zakresu poprawy efektywności energetycznej i ochrony środowiska uczestniczył wiceminister Waldemar Buda.

Wiceminister Puda przypomniał o konkursach skierowanych do samorządów finansowanych z funduszy unijnych oraz funduszy norweskich. Ich ideą jest tworzenie miast jako przestrzeni przyjaznej do życia, za pomocą inteligentnych rozwiązań.

Przyjazna przestrzeń

– Z funduszy europejskich finansujemy konkurs „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. Dzięki niemu 24 zwycięskie miasta zrealizują projekty poprawiające jakość życia i tworzące przyjazną przestrzeń miejską, o której mogą współdecydować mieszkańcy – powiedział wiceminister Puda. – Kontynuacją tych działań, choć już w szerszym zakresie, jest nasz kolejny konkurs dedykowany miastom średnim w ramach Programu Rozwój Lokalny. Konkurs wspierają Fundusze Norweskie i EOG. Oba konkursy mają jeden cel, aby tematyka miasta inteligentnego stała się częścią strategii rozwojowych miast czy lokalnych planów rozwoju – dodał minister Puda.Puda podkreślił, że samorządowcy coraz lepiej orientują się w tematyce smart city i dostrzegają potrzebę wprowadzania takich rozwiązań oraz zalety, wśród których można wymienić poprawę efektywności zarządzania miastem.

– Dla władz miasta takie rozwiązania jak inteligentne sieci przesyłowe czy smart rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej to czyste oszczędności. Podobnie dla mieszkańców, którzy mogą żyć w czystszym i bardziej zielonym mieście i podejmować zrównoważone decyzje np. co do codziennego wyboru roweru czy zielonego transportu zbiorowego zamiast samochodów – zaznaczył wiceminister Puda.

Fundusze na zrównoważony rozwój

Wiceminister Waldemar Buda wziął udział w dyskusji panelowej „Miasto – Prosument”, która odbyła się drugiego dnia forum. Rozmowa dotyczyła między innymi znaczenia rozwoju odnawialnych źródeł energii, innowacyjnych metod magazynowania energii w mieście oraz wykorzystania formuły PPP w finansowaniu działań z zakresu poprawy efektywności energetycznej i ochrony środowiska.

– Jednym z podstawowych wyzwań rozwojowych Polski w obszarze energetyki jest zapewnienie gospodarce, instytucjom i obywatelom stabilnych i optymalnie dostosowanych do potrzeb dostaw energii, również cieplnej, przy równoczesnej poprawie stanu środowiska i ograniczaniu emisji zanieczyszczeń – mówił wiceminister Waldemar Buda.Dodał również, że środki finansowe Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 są podporządkowane osiągnięciu zrównoważonego wzrostu między innymi za pomocą czystej i efektywnej energii, w tym efektywności energetycznej i rozwoju OZE, rozwoju systemów ciepłowniczych, adaptacji do zmian klimatu czy też usuwania przeszkód w działaniu najważniejszych infrastruktur sieciowych.

Wiceminister Waldemar Buda zapytany o wykorzystywanie partnerstwa publiczno-prywatnego podkreślił, że projekty z zakresu efektywności energetycznej cieszą się od wielu lat dużą popularnością wśród gmin, które chętnie sięgają po formułę PPP. – Dotychczas podpisano 21 umów PPP w sektorze efektywności energetycznej. Ich łączna wartość nakładów inwestycyjnych wynosi około 355 milionów złotych. To 15% wszystkich umów PPP – powiedział.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.06.2020, 18:21
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii