Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak wskazano w analizie, zapotrzebowanie na złoty kruszec rośnie zazwyczaj do wczesnego etapu ożywienia gospodarczego. Jest to, jak zaznaczono, spowodowane utrzymującymi się obawami, że nastąpi osłabienie oraz niższymi stopami procentowymi.
Eksperci podkreślili, że "obserwują znaczny powrót popytu konsumenckiego na rynkach wschodzących" - zwiększony przez złagodzenie blokad gospodarczych i słabszy dolar. "W związku z tym podnosimy nasze prognozy cen złota na 3/6/12 miesięcy do 1800/1900/2000 dol. za uncję" - wskazali. Dotychczasowe szacunki mówiły o wartości na poziomie odpowiednio: 1600/1650/1800 dol. za uncję.
Zdaniem analityków "siła popytu inwestycyjnego na rynkach rozwiniętych" utrzyma się po ożywieniu gospodarek, które ucierpiały z powodu koronakryzysu, co wynika m.in ze wzrostu poziomu niepewności co do jego efektów. "Patrząc na poprzednie recesje, zauważamy, że niepewność polityki gospodarczej zwykle wzrasta po recesjach i pozostaje wysoka przez kilka lat" - oceniono.
Eksperci zwrócili uwagę, że w tym roku na skutek epidemii koronawirusa rządy krajów rozwiniętych zdecydowały się na zastosowanie bodźców fiskalnych i monetarnych na niespotykanym dotąd poziomie. Zastrzegli jednak, że pozostaje niejasne, o ile więcej tego typu działań zostanie jeszcze podjętych i "w jaki sposób wynikające z nich deficyty przełożą się na wyższe podatki w dalszej perspektywie". (PAP)
autor: Magdalena Jarco
maja/ drag/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.06.2020, 09:32 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |