Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Dlaczego właśnie Polska? „Mamy ku temu historyczne predyspozycje, posiadamy jeden z najważniejszych w Europie ośrodków badawczych zajmujących się konopiami przemysłowymi, a polskie produkty konopne już dziś cieszą się uznaniem na wielu rynkach zagranicznych” - argumentują eksperci PI.
Zainteresowanie konopiami przemysłowymi rośnie na całym świecie. Wynika to głównie z różnorodnych możliwości zastosowania tej rośliny w przemyśle, budownictwie, gastronomii, włókiennictwie, medycynie i rolnictwie. Jednocześnie konopie można uprawiać praktycznie na każdym gruncie, bez nawożenia, niezależnie od warunków klimatycznych.
Według szacunków New Frontier Data wartość europejskiego rynku dóbr pochodzenia konopnego osiągnie w 2020 r. 1,5 mld dolarów, rośnie zaś w tempie dwudziestoprocentowym. Również dwucyfrowe tempo wzrostu odnotowuje polski rynek produktów wytworzonych na bazie konopi przemysłowych. Rośnie też rodzimy areał upraw - w 2019 r. przekroczył 3 tys. hektarów (to o 78 proc. więcej niż rok wcześniej).
Co zrobić, aby Polska w pełni wykorzystała szansę, jaką jest uprawa i przetwórstwo konopi włóknistych? Jak wskazują eksperci, potrzebne są zmiany legislacyjne, które ograniczą niepewność prawną towarzyszącą uprawie, przetwarzaniu i sprzedaży produktów konopnych.
Analitycy PI podkreślają, że uporządkowanie otoczenia prawnego branży konopi przemysłowych umożliwi rozwój tej gałęzi gospodarki. „Zmniejszenie niepewności prawnej umożliwi wdrożenie planowania długoterminowego i zwiększenie opłacalności inwestycji w nowe technologie upraw i obróbki konopi przemysłowych. Dojdzie do profesjonalizacji branży. Mikrofirmy zaczną się rozwijać i zwiększać zatrudnienie, a duże firmy będą pionierami nowych rozwiązań technologicznych” - czytamy w raporcie.
Eksperci podkreślają, że zrealizowanie tzw. scenariusza uporządkowanego rozwoju będzie również korzystne dla budżetu państwa, bo wzrost branży spowoduje wzrost dochodów podatkowych, zwłaszcza z podatków pośrednich.
Pełen tekst raportu znajduje się tutaj: https://www.politykainsight.pl/raporty/konopieprzemyslowe.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 08.07.2020, 15:28 |
Źródło informacji | HemPoland |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Kraj kontrastów. Kazachstan stawia na rozwój turystyki i zaprasza do odwiedzin
Od kosmopolitycznej stolicy Astany przez spokojny region Ałmaty z malowniczymi górami, rwącymi rzekami i krystalicznie czystymi jeziorami po mistyczne pustynie Mangystau oraz starożytne miasta Jedwabnego Szlaku - Kazachstan ma wiele do zaoferowania. I doskonale zdaje sobie z tego sprawę.- 22.11.2024, 13:16
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Ambasada Kazachstanu
-
Image
Offshore Wind Poland 2024: od słów do czynów - będą nowe obszary pod rozwój następnej fazy offshore PAP
Zimą pierwsze spółki wychodzą z budową na morze, a rząd zapowiada wytyczenie kolejnych obszarów na Bałtyku pod następną fazę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, poza dwiema już realizowanymi. „Powstaje raport o stanie zagospodarowanie obszarów morskich, który da nam podstawy do merytorycznej decyzji o wyznaczeniu nowych obszarów dla rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku” - zadeklarował Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury na Konferencji Offshore Wind Poland.- 22.11.2024, 12:56
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prezes ING Banku Śląskiego: wyniki Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski nie są rewelacyjne PAP
„Wyniki pogarszały się przez okres ostatnich lat, teraz mamy do czynienia z pewną stabilizacją” - podkreślał prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, podczas dyskusji na temat wyników Indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski.- 22.11.2024, 11:45
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom