Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- IPN informuje:
Wizerunkiem działań edukacyjnych IPN z okazji 100. rocznicy wybuchu Bitwy Warszawskiej jest plakat Jakuba Różalskiego pt. „Sierp i młot”. Projekt malarski zatytułowany „1920+” wchodzi w skład cyklu obrazów ilustrujących historię Polski pierwszej połowy XX wieku, którego inspiracją były wydarzenia związane z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką.
Na stronie internetowej przez dwa tygodnie będziemy publikowali materiały audiowizualne i tekstowe dotyczące roku 1920. Ponadto o znaczeniu sierpniowego zwycięstwa w 1920 roku opowiedzą liczni eksperci, m.in. prof. Mirosław Szumiło oraz brytyjski historyk - Roger Moorhouse.
Głównym przedsięwzięciem IPN jest wystawa „Wojna światów 1920”, której tytuł nawiązuje do słuchowiska radiowego Orsona Wellesa Wojna światów, które wprowadziło to pojęcie na trwałe w świat popkultury. Ekspozycji będą towarzyszyły spoty, które mają na celu ukazanie wielopłaszczyznowego spojrzenia na charakter tego konfliktu, na towarzyszące mu zagrożenia i konsekwencje, jakie przyniosła wygrana Polski dla nas i dla całego świata.
Przypadającą w tym roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej postanowiliśmy uczcić m.in. przygotowując serię dziewięciu broszur popularnonaukowych dedykowanych wybranym bitwom wojny polsko-bolszewickiej. Zostały one przygotowane przez czołowych polskich znawców problematyki, którzy w przystępny sposób zaprezentowali szereg istotnych dla tego konfliktu postaci i wydarzeń, przypominając również mało znane epizody. W broszurach zostały opisane m.in najistotniejsze militarne aspekty wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921, jak tworzenie się struktur Wojska Polskiego, polski wysiłek mobilizacyjny, sztuka wojenna, strategia obu stron oraz punkty zwrotne konfliktu. Broszury w wersji cyfrowej [PDF] są do pobrania na stronie internetowej IPN. Podobnie jak wystawa elementarna „Wojna z bolszewikami. Bitwa warszawska 1920”.
W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami Instytut Pamięci Narodowej upamiętnia żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera 1920 r. poprzez odsłonięcie tablic memoratywnych w miejscach komisji werbunkowych.
Bitwa Warszawska została uznana za osiemnastą najważniejszą bitwę decydującą o losach świata. Polacy zatrzymali bowiem marsz bolszewików na zachód Europy. W 1923 roku zdecydowano, że 15 sierpnia będzie obchodzony jako Święto Żołnierza. Uroczyste obchody zwycięstwa nad bolszewikami, zniesione po wojnie przez komunistów, zostały przywrócone w niepodległej Polsce.
Informacje o działaniach IPN w całej Polsce przedstawimy na konferencji prasowej 11 sierpnia br. o godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Warszawie, przy ul. Marszałkowskiej 21/25.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mst/ dki/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.08.2020, 13:48 |
Źródło informacji | IPN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |