Pobierz materiał i Publikuj za darmo
W tym roku organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych proponując festiwal w formie hybrydowej, gdzie część wydarzeń będzie transmitowana przez internet i dostępna w niemal każdym miejscu na świecie. Nie zabraknie jednak koncertów i spektakli na żywo, na które zapraszają warszawskie sceny klubowe, Synagoga im. Nożyków, Scena Letnia Teatru Żydowskiego oraz Teatr Kwadrat. Natomiast plener wydarzeń festiwalowych przenosi się z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser.
„Ważną, a wręcz leczniczą rolę w powrocie do normalności odegra kultura, dlatego uznaliśmy, że chcemy zorganizować kolejną edycję festiwalu. Wiemy, że nie będzie to łatwe zadanie, ale wierzymy w ten projekt oraz w jego ideę łączenia ludzi” - mówi Iza Teodorkiewicz, wicedyrektor programowy festiwalu.
Festiwal Warszawa Singera to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce ukazujących kulturę żydowską w kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku.
Warszawa Singera ma za zadanie promować kulturę żydowską na wysokim poziomie artystycznym. Na festiwalowe dni do stolicy Polski przyjeżdżają najznakomitsi jej przedstawiciele z całego świata: zarówno twórcy z dużym dorobkiem, jak i młodzi artyści zafascynowani bogactwem kultury żydowskiej i przetwarzający ją w nowoczesnych projektach.
Na tegorocznym Festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy projekt zespołu Kroke z repertuarem z płyty „Rejwach”, z muzyką do spektaklu Teatru Żydowskiego oraz kompozycjami z filmów „El anonimo caronte” (reż. Toni Bestard) i „Inland Empire“ (reż. David Lynch). Natomiast Liudas Mockunas, litewski saksofonista i eklektyczny kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej razem z Mikołajem Trzaską zaprezentują niezwykły projekt muzyczny stworzony specjalnie na tegoroczny festiwal.
W inauguracyjnym koncercie kantoralnym wystąpi oklaskiwany już przez warszawską publiczność kantor Yoni Rose z Niemiec, a udział specjalny on-line potwierdzili: Yaakov „Yanky” Lemmer z USA i Nachman Turgeman z Izraela. Koncert finałowy uświetni 30 sierpnia KAYAH & Transoriental Orchestra i ich goście. Nazwiska gwiazd będą znane bliżej festiwalu, jednak już teraz organizatorzy zdradzają, że dla młodych fanów Kayah szykuje wielką niespodziankę! Natomiast w „Nocy Klezmerów” wystąpią m.in. Karsten Troyke i Sharon Brauner z Niemiec oraz zespół Presburger Klezmer Band ze Słowacji.
Przedwojenny koloryt warszawski przypomną piosenki z tamtych czasów we współczesnych interpretacjach Jana Młynarskiego i grupy Combo oraz Retro Orchestra na koncercie „Mieczysław Fogg – co nam zostało z tamtych lat”.
Natomiast w wykonaniu znakomitego skrzypka Vadima Brodskiego usłyszymy ponadczasowe szlagiery, m.in. „Rodzynki z migdałami”, „Rebeka”, „Mein jidisze Mame“ czy „Tak jak malował pan Chagall”.
Warszawa Singera to także bogaty program jazzowy z występem pianisty i kompozytora Włodka Pawlika, laureata nagrody Grammy. Nie zabraknie również muzyki klasycznej, w tym niezwykłego koncertu „Królewska harfa”, w którym uderzy w struny wybitna polska harfistka Małgorzata Zalewska-Guthman.
Mocną stroną festiwalu są spektakle teatralne. Teatr Żydowski zaprezentuje na Festiwalu najlepsze spektakle: „Szoszę” Singera w reż. Karoliny Kirsz, „PeKiN“ Agaty Biziuk czy „Balkon Gołdy“ Marty Miłoszewskiej. Organizatorzy zapraszają też do uczestnictwa w tradycyjnych cyklach spotkań: z literatami, przygotowanych przez Remigiusza Grzelę i artystami, między innymi z Danutą Stenką i Zbigniewem Zamachowskim.
Festiwal to również pokazy filmów, spacery edukacyjne po Warszawie oraz udział w debatach i warsztatach wycinanki żydowskiej, ceramiki i kaligrafii hebrajskiej. Natomiast w ramach promocji nowości wydawniczych Agnieszka Obszańska poprowadzi spotkanie na temat książki „Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma na nowo odczytane”.
Ze szczegółowym programem festiwalu można zapoznać się na stronach www.shalom.org.pl oraz facebook.com/FestiwalWarszawaSingera
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
POBIERZ ZAŁĄCZNIKI
Data publikacji | 10.08.2020, 11:31 |
Źródło informacji | Centrum Prasowe PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ