Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Jak poinformował w tym tygoddniu portal Eco, pomimo wielu negatywnych zjawisk dla portugalskiej gospodarki związanych z pandemią, pocieszający jest “szybki zysk” na złocie. W pierwszym półroczu wartość posiadanego przez Portugalię złota wzrosła o 24 proc.
Eco odnotowuje, że władze Portugalii deklarują, iż pomimo dużych rezerw złota Lizbona nie zamierza pozbywać się tego metalu w celu poprawienia sytuacji gospodarczej kraju. Cytuje kwietniowe oświadczenie banku centralnego Portugalii, że instytucja ta “nie nosi się z żadnym zamiarem pozbywania się rezerw złota”.
Rząd Antonia Costy szacuje, że w lipcu łączna wartość portugalskich rezerw złota sięgnęła poziomu 20 mld euro, a kraj ten znalazł się na 14. pozycji na świecie pod względem ilości posiadanego złota.
Portal Eco przypomina, że zgodnie z szacunkami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Portugalia posiada obecnie 382,5 ton złota. Odnotowuje, że najwyższy wzrost jego wartości miał miejsce wraz z pojawieniem się pandemii koronawirusa.
W efekcie kryzysu wywołanego pandemią pomiędzy kwietniem a czerwcem br. Produkt Krajowy Brutto Portugalii spadł o 14,1 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału, zaś w ujęciu rocznym - o 16,5 proc. To największy spadek PKB od kiedy w kraju tym w drugiej połowie XX w. zaczęto prowadzić statystyki.
Z analizy Krajowego Urzędu Statystycznego w Lizbonie (INE) wynika, że do historycznego spadku PKB Portugalii przyczyniło się głównie ograniczenie wydatków przez gospodarstwa domowe oraz redukcja realizowanych w kraju inwestycji wskutek koronakryzysu.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
zat/ kib/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.08.2020, 22:09 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |